Bu yıl ilk kez bir kara deliğe baktık, uzak geçmişimizi görmemize yardımcı olan dikkat çekici gizli fosiller keşfettik ve genomu değiştirmenin yeni yollarını keşfettik. Onları belki kaçırmış olabilirsiniz ama biz 2019’un en dikkat çekici bilimsel buluşlarını sizin için derledik.

Bir Kara Deliğin İlk Görüntüsünü Yakaladık

İlk kara delik görüntüsü.

Bu yıl gök bilimciler , turuncu bir halka içindeki koyu bir gölgeye benzeyen bir kara deliğin ilk görüntüsünü yakaladılar . Gökbilimciler, merkezi çevreleyen plazmayı ortaya çıkarmak için Event Horizon Telescope’u (EHT) kullandılar. Burada yoğun sürtünme, elektronların atomlarından soyulmasına neden oluyor. Kara delik Güneş’in kütlesinin 6.5 milyar katıdır ve Dünya’dan 53.49 milyon ışıkyılı olan M87 galaksisinin merkezinde yer almaktadır.

Eski Bir Kafatası Atalarımızın Yüzünü Ortaya Çıkardı

 Fosil kullanarak kısmi bir yüz rekonstrüksiyonu.  Fotoğraf: AFP / Getty Images

Paleoantropologlar 3.8 milyon yıl önce ölen bir insan atasının tam kafatasını buldular . Australopithecines erken insan atalarıydı ve bu kafatası türünün en eski hominidlerinden biri olan Australopithecus anamensis’in ilk bulundu . İnsan atalarının fosilleri genellikle sadece kemik parçaları olarak bulunur, ancak Etiyopya’da bulunan bu çoğunlukla eksiksiz kafatası, bu ataların neye benzediğini ve evrim çizgimizi daha net bir şekilde gördüğünü gösterir.

Genleri Düzenlemenin Daha İyi Bir Yolunu Bulduk

Fotoğraf: Olga Kashurina / Getty

2015 yılında, CRISPR Science Magazine’in Yılın Atılımı ödülünü kazandı. DNA ipliklerini kesme ve parçalama gücüne sahip olmasına rağmen, hatalı bir geni sağlıklı bir genle değiştirmek çok iyi değildir. Bu yıl David Liu ve Harvard Üniversitesi’ndeki ekip , DNA zincirine zarar vermeden genleri daha hassas bir şekilde düzenlemelerine izin veren bir “baş editörler” sistemi geliştirdi . Liu, bunun kalıtsal insan hastalıklarına neden olan mutasyonların yaklaşık yüzde 89’unu düzeltebileceğini tahmin ediyor.

Yapay Zeka Pokerde İnsanları Yendi

Poker sadece iskambilden daha fazlasıdır, hileli bir oyunda rakiplerinizi geride bırakmakla ilgilidir. Bu nedenle, Pluribus adlı bir yapay zeka programı Texas Hold ‘ Em’de profesyonel poker oyuncularını yendiğinde , AI’nın gelişiminde bir kilometre taşını temsil etti. Pluribus bir seferde beş profesyonel karşısında 10.000 el oynadı ve sanal 48.000 $ (38.000 £) kazandı.

Dikkatinizi Çekebilir;   Google, En Hızlı Süper Bilgisayardan Milyonlarca Kat Daha Hızlı Kuantum Bilgisayarı Oluşturdu

HIV’li İkinci Bir Kişi İyileşti

Timothy Ray Brown celebrates the 10th anniversary of his Bone Marrow Transplant that appears to have cured his HIV. The celebration was held during an HIV conference at the Crown Plaza Hotel in Seattle, Washington on Feb. 12, 2017.

Küresel salgının başlamasından bu yana ikinci kez, bir hasta AIDS’e neden olan virüs olan HIV ile enfekte olmuş gibi görünüyor.

Haberler, tedavi edildiği bilinen ilk hastadan yaklaşık 12 yıl sonra, araştırmacıların uzun süredir çoğaltmayı denediği ve başarısız olduğu bir başarı. Araştırmacılar, sürpriz başarının şimdi HIV enfeksiyonu için bir tedavinin mümkün olduğunu doğruladığını söylüyor.

Londra’da, anti-HIV tedavisini durdurduktan 18 ay sonra HIV’nin tüm saptanabilir belirtilerini ortadan kaldırmanın ek zaferi ile gelen bir tedavi olan Hodgkin lenfoma tedavisi için bir kök hücre nakli verildi. Henüz mucize bir tedavi olmayabilir, ancak HIV tedavisinin geleceği için büyük etkileri vardır. Bu, önümüzdeki birkaç yıl içinde daha etkili tedavilerin giriş kapısı olabilir.

Potansiyel Olarak Yaşanabilir Bir Gezegende Su Bulduk

Dış gezegen K2-18b 

K2-18b potansiyel olarak yabancı yaşama ev sahipliği yapabilir . En yakın yıldızdan yaşanabilir bir mesafede ve bu yıl astronomlar atmosferinde su buharı keşfettiler. Yaşam için temel yapı taşları var; su, ışık ve ısı. Ancak K2-18b atmosferinin canlı organizmalar tarafından üretilebilecek gazlar içerip içermediğini görmek için yeterince güçlü teleskoplar geliştirmemiz birkaç yıl alabilir. Gezegen, Dünya’dan yaklaşık 650 milyon mil uzakta güneş sistemimizin dışında. Bu bir soruşturma göndermek için çok uzak, ama keşif yine de gökbilimcileri evrende yalnız olamayacağımız konusunda heyecanlandırdı.

İlk Defa Ay’ın Uzak Tarafına İndik

İnteraktif Harita 21 Başarılı Ay İnişini Gösteriyor

2019’un başında, ilk iniş ayın uzak tarafında yapıldı . Dünya’dan sadece bir tarafını görüyoruz, yani Ay’ın bu görünür tarafına insanlı ve insansız uzay aracını inmek çok daha kolay. Ancak Çin, Chang’e 4 uzay aracını yumuşak bir inişle uzak tarafa göndererek işleri bir adım daha ileri götürmeye karar verdi. 3 Ocak’ta sona erdi ve video görüntülerini Dünya’ya geri gönderme de dahil olmak üzere bir dizi deney yapmaya başladı. Bilim adamları, gelecekte, Dünya’nın radyo parazitinden korunacağı ayın uzak tarafına bir radyo teleskop yerleştirebileceklerini umuyorlar.

Dikkatinizi Çekebilir;   Dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler 300'den fazla İngiliz Çevrimiçi kursuna davet edildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz