5. Dönem Toplu Sözleşmede Tiyatro Oynandı!

Reklam

5. DÖNEM TOPLU SÖZLEŞMEDE ÖNCEDEN KARARI VERİLMİŞ BİR TİYATRO OYNANDI.

5. Dönem Toplu Sözleşmede Tiyatro Oynandı!
Dönem Toplu Sözleşmede Tiyatro Oynandı!

Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı M. Yaşar Şahindoğan’ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar:

5.DÖNEM TOPLU SÖZLEŞMEDE ÖNCEDEN KARARI VERİLMİŞ BİR TİYATRO OYNANDI…

Bilindiği gibi 4. Dönem toplu sözleşme görüşmeleri 2017 yılı Ağustos ayında yapılmış ve bu görüşmelerde tam bir danışıklı dövüş gösterisi yapılarak 2018 için %4+%3.5 ve 2019 için %4+%5 oransal artışa yetkili konfederasyon tarafından imza atıldı.
Bu toplu sözleşme dönemine damgasını vuran ve kamu çalışanlarının yoğunlaştığı konu bu 3.5 oransal zam oldu. Hatta bu toplu sözleşmeye tepki gösteren bir çok kamu çalışanı , sözleşmeye imza atan yetkili konfederasyon başkanına “ 3.5 Ali” şeklinde ifadelerle eleştirel bir bakış açısı geliştirdiler. Tabiri caizse bu “3.5” lafı yetkili konfederasyona ve başkanına yapışıp kaldı.
2019 Ağustos ayında yapılan 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerine oturan aynı yetkili sendika , üzerine adeta yapışan bu “3.5” söyleminin baskısıyla toplu sözleşmede mutabakata imza atmama stratejisiyle masaya oturdu. Hem böylece “biz mutabakat metni imzalamadık” diyerek imza sorumluluğundan kurtulmuş olacaklardı. Hem de yapısı itibarıyla hükümet tarafını temsil edenlerin çoğunlukta olduğu Kamu Görevlileri Hakem Heyetine işi havale edip hükümetin teklifi çerçevesinde bir artışa dolaylı olarak rıza göstermiş olacaklardı.
Nitekim bu durumu Memur Sen genel Başkanı Danışmanı olan Tarkan Zengin, daha toplu sözleşme görüşmeleri yeni başlamışken,11 Ağustos 2019 tarihli Star gazetesine( https://star.com.tr/acik-gorus/kamu-toplu-sozlesmelerinden-emekciye-ne-cikacak-haber-1473440/ ) yaptığı açıklamada,“ Bu yıl toplu sözleşmenin masada bitmeyeceğini ve Kamu Görevlileri Hakem Heyetine gideceğini öngörüyorum” diyerek, masada pazarlık ve imza atmayarak sorumluluktan sıyrılma ve sorumluluğu Kamu Görevlileri Hakem Heyetine yıkma stratejisini açık etmişti.
Zaten şimdilerde “ biz imza atmadık ki” diyorlar ya. Bu sorumluluktan sıyrılma kurnazlığıdır.
Masada, işveren tarafı ile kıyasıya pazarlığa ve eylemlilik gücü noktasında diğer konfederasyonlarla  ortak eylem  iradesine kapıyı kapatıp, “Masada diğer konfederasyonların ne işi var” deyip  diğer konfederasyonlarla uğraşanların, bu şark kurnazlığı taktiğini kimse yememiştir.
O zaman da söyledik, toplu sözleşme masasındaki tiyatro değişmedi. Sadece 5. Dönem toplu sözleşmelerde bu tiyatronun yeni bir versiyonuna geçildi ve o sergilendi.
İmza attılar, memura kaybettirdiler,
Yapısı belli Kamu Görevlileri Hakem Heyetine havale ettiler yine memura kaybettirdiler. Varlığını işverenin desteğine bağlayan bu yapıyla memurun kazanması da mümkün değildir.
Versiyon değişse de  tiyatro oynanmaya devam edecektir.
Kamu görevlilerinin artık bunu görmesi gerekiyor.

İlgili İçerikler

Takip İçin

355BeğenenlerBeğen
333TakipçilerTakip Et
222TakipçilerTakip Et
211AboneAbone Ol

Son Gönderiler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz