Are.na – İşbirlikçi Kültür Koleksiyonu Oluşturma

Reklam

Sosyal medyanın bir zamanlar insanları bir araya getirme ve fikir topluluklarının büyümesine ve gelişmesine izin verme hedefleri vardı. Ancak bugün, çoğunlukla yankı odaları, ego okşama, dikkat çekme, ve hedefli reklamları göstermekle ilgili görünüyor.

Are.na - İşbirlikçi Kültür Koleksiyonu Oluşturma
Are.na – İşbirlikçi Kültür Koleksiyonu Oluşturma

Öyleyse, Are.na’ya girin : tam olarak bir sosyal ağ değil, daha ziyade fikirleri, medyayı ve içeriği paylaşmak için kültürel bir platform. Yaratıcı veya entelektüel bağlantılar kurmak isteyen bireyler için yararlıdır ve grupların ortak projeler etrafında fikirleri organize etmeleri iki kat daha yararlıdır.

Are.na’nın amacı, bireyi beğeniler ve arkadaşlar biçiminde kişisel olmayan onaylamalar yoluyla desteklemek değildir. Daha ziyade, platform tamamen benzer düşünen insanlarla topluluk içinde işbirliği yapmak, paylaşılan bilgiler oluşturmak ve kullanıcıların kültürel, yaratıcı ve teknolojik konuları daha derinlemesine incelemesine izin vermekle ilgilidir.

Bilginin aşırı yüklenildiği çağda, bilginin nasıl yararlı bir şekilde kullanılacağına dair bir felç yaşanabilir, bunlara bilgi diyebiliriz. Yani bol miktarda veri vardır ve yapay zeka kullanılarak bu verilerin organize edilmesi gerekiyor.

Aynı şekilde, insanlarda bilginin bilgi olarak organize edilmesi gerekir. Are.na, bunu yapmanın en iyi yollarından birinin tek başına değil, işbirliği ve topluluk yoluyla olduğunu kabul ediyor.

Bu topluluk platformu, Are.na’nın tasarım ağırlıklı görsel kontrol panelinde yer almaktadır.

Kullanıcıların her tür içeriği “bloklara” kopyalamasına veya yüklemesine ve daha sonra temalı “kanallara” eklenmesine olanak tanır. Diğer kullanıcılar kanallarınızı görüntüleyebilir, yorum yapabilir ve üzerinde işbirliği yapabilir, bloklar ekleyebilir veya kanallarınızdan blokları kendi kanallarına kopyalayabilir.

Sonuç, yaşayan ve nefes alan rizomatik bir bilgi ve kültür ağıdır.

Are.na, artık sevilmek ve kıskanılmakla ilgilenmediğimizde ve çağrışımsal düşünme yoluyla organik olarak fikir geliştirmekle daha çok ilgilendiğimizde yapabileceğimiz harika şeylere öncelik verir.

Arena Kullanımı

İlk adım

Birkaç saniye süren kaydolduktan sonra, ilk kanalınızı başlatmanız istenir. İlk kanalınız “Kuş Fotoğrafları” ndan “Kara Film” e veya “İlham veren teknoloji alıntıları” na kadar her şey olabilir.

Kolektifler, yeni başlayanlar ve hatta şirketler, özellikle metinsel veya görsel malzeme söz konusu olduğunda, proje yönetimi ve beyin fırtınası için de kanallar oluşturabilir.

Ayrıca, diğer kullanıcıların sizi ve tüm kanallarınızı takip etmesini kolaylaştıran bir avatar ve kendinizin bir tanımını da yüklersiniz. Takipçi tabanınızı başlatmak istiyorsanız, Are.na’yı Twitter hesabınıza bağlayabilirsiniz, bu da Are.na kullanıcısı olan tüm takipçilerinizi bulabilir veya e-posta yoluyla davet gönderebilirsiniz.

Kanallar

Bir kanalı doldurmaya başlamak için , tek tek medya parçaları olan “bloklar” eklersiniz. Fotoğraflar, metinler, videolar, PDF’ler olabilir ve bilgisayarınızdan yüklenebilir veya internetten bir bağlantıyla eklenebilir. Ayrıca yeni bir bloğa metin de yazabilirsiniz.

Ayrıca , gezinirken kanallarınıza bloklar eklemenizi sağlayan “Yer İşareti” adı verilen bir Chrome uzantısı da vardır . Bir görüntüyü sürükleyebilir, bir metni vurgulayabilir veya tam bir URL’yi kopyalayabilirsiniz.

Kanallar üç duruma ayarlanabilir: açık, herkesin blokları görüntüleyebileceği ve ekleyebileceği anlamına gelir; kapalı, herkesin görüntüleyebileceği ancak blok ekleyemeyeceği anlamına gelir; özel, yalnızca sizin görüntüleyebileceğiniz anlamına gelir.

Bloklar

Kanalınızı görüntüleyen herkes , yorumları görecekleri bir bloğu ve bu bloğu dahil eden diğer kanalları seçebilir . Kullanıcılar yorum bırakabilir ve bu bloğu hızlı bir açılır menü seçeneği ile kendi kanallarına bağlayabilir.

Aramalar ve Kaynaklar

Ayrıca herhangi bir şey için Are.na platformunun tamamında arama yapabilirsiniz . Herhangi bir anahtar kelimeyi yazın ve ardından kanal, blok, kullanıcı veya grup isteyip istemediğinize bağlı olarak arama sonuçlarını filtrelemek isteyip istemediğinizi seçin.

Örneğin, blokları seçerseniz, bağlantılar, ekler, görüntüler veya metinler gibi ortam türüne göre daha fazla filtre uygulayabilirsiniz.

Arama sonuçlarınızda, bir kanalın ve / veya bloğun üzerine gelmek, herkese açık olduğu sürece kanalı / bloğu anında önizlemenizi veya profilinize bağlamanızı sağlar.

Son olarak, bloğa tıklayarak veya sadece üzerine gelerek (yüklenmiş bir resim veya metin olmadığı sürece) bloğun içeriğinin kaynağına yönlendirilebilirsiniz.

İşbirliği ve Gruplar

Burası, kapalı veya gizli olsa bile diğer kullanıcıları bir kanalda ortak çalışmaya davet edebileceğiniz yerdir. İşbirliği sayesinde her kullanıcı benzersiz kalır ve kendi kişisel profillerini ve kanallarını korur. Ancak, ortak çalışma yapılan kanala başlayan kullanıcı kanalın hâlâ “sahibidir”.

Bir de kullanıcıları seven, bir avatar ve biyografiyle kendi profillerini alan gruplar var. Bir grup oluşturmak, yeni bir kullanıcı oluşturmak gibidir ve bir grup, ortak çalışmadaki bir kişiye ait olmak yerine bir kanalın “sahibi” olarak kabul edilebilir.

Grubu oluşturan kişi yöneticidir. Ancak bu unvan herhangi bir zamanda grubun başka bir üyesine devredilebilir. Ayrıca, bireysel kullanıcı olarak oluşturduğunuz herhangi bir kanal, grup sahipliğine devredilebilir ve grup kanalları, grup sahipliğinden tek bir kullanıcıya geri taşınabilir.

İlgili İçerikler

Takip İçin

355BeğenenlerBeğen
333TakipçilerTakip Et
222TakipçilerTakip Et
211AboneAbone Ol

Son Gönderiler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz