Öğretim yılı başladığında, öğretmenler dersi hazırlamak, dersleri planlamak ve öğrencilerini tanımak için çok zaman harcayabilir. Aşağıdaki liste, başarılı bir sınıf oluşturmanıza yardımcı olabileceğini düşündüğümüz 20 fikri içermektedir. Her fikir bir saatten fazla sürmez ve yıl boyunca büyük bir fark yaratabilir.

1. Sınıfınızı “Aktif Öğrenme” biçiminde ayarlayın

Geleneksel sınıflar normalde tüm masaları bir yöne bakacak şekilde doğrusal bir biçimde düzenlenir. Araştırmalar,  “açık” bir cepheye sahip olmayan bir oda yaratmanın, öğretmene bakmak yerine öğrencilerin öğrenmede daha aktif rol almalarına yardımcı olduğunu göstermektedir.

Sınıfınız izin veriyorsa, masaları açık bir ön yüzü olmayan küçük gruplar halinde düzenleyin. Talimatınızı sınıfın ortasından yapabilirsiniz.

2. Sınıf Kurallarını Tanımla

Okul için Eğitim Öğretim Yılı başladığında, öğrencilerinizle oturup sınıf kurallarınızı oluşturun . Öğrencileriniz , oluşturan kurallara uyma eğiliminde olacaktır. “Başka çocuklarla dalga geçme” yerine “birbirinizle nazikçe konuşun” gibi olumlu kurallar kullanın.

Kural listesi oluşturulduktan sonra, her öğrencinin kuralların altına sınıf sözleşmesi gibi imza atmasını sağlayın.

3. Sınıfta sessizliği sağlamak için bir plan geliştirin.

Gürültülü bir sınıfta öğrencilerin dikkati çekmek için kaç dakika harcanıyor? Bir sınıfı susturmanın en iyi yolu, ilk günden itibaren süre gelen belirli bir prosedür geliştirmektir. Belirli bir prosedür bulduğunuzda, birkaç kez uygulayın. Örneğin, prosedürünüz iki kez alkışlayıp elinizi kaldırmaksa, bunu yapın ve tüm öğrencilerin dikkatini verene kadar bekleyin. Ardından makul bir tepki süresine inene kadar pratik yapmaya devam edin.

4. Kontrolü öğrencilerinizle paylaşın.

Öğrencilerinize bir seviye kontrol imkanı sağlayan esnek ders planları oluşturun. Örneğin, matematik dersiniz o gün kesirler hakkındaysa, onbeş dakikalık talimatınızdan sonra, aralarından seçim yapabilecekleri üç farklı etkinlik listesi sunun. Denetimi paylaşmanın bir başka yolu, gün içindeki konuları listelemek ve ilk önce hangi konuyla ilgilenmek istediklerini oylamalarını sağlamaktır.

Öğrencileriniz öğrenme sürecine ne kadar dahil olursa, dikkat etmeleri ve motive olmaları o kadar olasıdır.

5. Öğrenmeyi engelleyebilecek gürültü ve ışıklı ortamlara dikkat edin.

Öğretmenler çoğu sınıf yapısını kontrol etmeyi ihmal ediyor. Sınıfın aldığı ışık ve gürültü seviyesi öğrencinin dikkatini dağıtabilir. Okuma alanınız varsa, neden daha rahat bir aydınlatma için evden masa lambası ayarlamıyorsunuz? Çok gibi görünmeyebilir, ancak öğrenme alanları  öğrencinin konsantre olma yeteneğinde büyük bir rol oynar.

Sizin ya da ailenizin evde eski eşyaları var mı? Sessiz bir okuma alanına sandalye veya kanepe eklemek, öğrencinizin istekliliğini büyük ölçüde artıracak!

6. Akıllı telefonlarla anlaşma

İster beğenin ya da beğenmeyin, akıllı telefonlar genç ve daha genç kişiler daha fazla kullanıyor. Bazı okullar akıllı telefonları tamamen yasaklayabilir, bazı okullarda böyle olmayabilir, siz de o zaman sınıfta akıllı telefon kullanımı ile ilgili bir plan oluşturmayı düşünün. Onları yasaklamak sadece başınızı ağrıtır, hakem olmaya, el koymaya ve asılsız öğrencilerle uğraşmaya çalışarak saatler geçirirsiniz. Bunu yaparak kim zaman harcamak ister?

Sınıfınızda neden bir akıllı telefon alanı oluşturmuyorsunuz? Herkes akıllı telefonunu günün başında oraya koymalı. Öğle yemeğinden önce veya iş bittikten sonra o bölgeye gidip araştırma veya eğitim amaçlı oyun oynamak için kullanabilirler. 

7. Etkili soru sormada size yardımcı olacak bir “Soru Kelimesi” listesi oluşturun

Öğrencilerinizi sorgularken kullanabileceğiniz mükemmel kelimelerle bir pano veya poster oluşturun. Bu kelimeler sadece bilgi vermek için değil, öğrencilerin birbirlerini sorgulamaları istendiğinde de kullanılabilir.

8. Öğrencilerinize aidiyet duygusu aşılamaya çalışın

Okulun ilk gününde her şeyin renkli ve ışıltılı görünmesi çok zordur. Bülten tahtalarını süslemek için sınıf hazırlık zamanınızı kullanmak yerine, sınıftaki her masa grubu için bir tahta oluşturun. “Grup tarafından tasarlanacak…” yazan bir not gönderin ve okulun ilk gününde, her avuç öğrencinin yıl boyunca bir tahta dekore etmesi ve tasarlaması gerekeceğini açıklayın.

Belki de ayda bir yarışma veya işlerini sergilemek için içinde çalışması gereken bir tema vardır. Sadece eğlenceli bir grup ödevi oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda çocukların çalışmalarında gurur duymaları için harika bir yoldur. Her gruba ekip isimleri atayarak öğrencilerinizi uygulamaya dahil edin.

9. Öğrencileriniz için bir günlük değerlendirme formu hazırlayın

Etkili bir değerlendirme formu oluşturmak biraz çaba gerekir. Ancak bir kez yapıldığında, yıl boyunca kullanmak için değerli bir araca sahipsiniz. Her gün öğrencileriniz ödevlerini, dersleri, çabalarını ve davranışlarını gösteren günün nasıl hissettiğini hızlıca değerlendirebilecek form hazırlayın. Bu tür bir öz değerlendirme, onların kendi ilerlemelerine yakından bakmalarını sağlar.

Ayrıca, öğrenmelerini ne kadar doğru algıladıklarını ve gerekirse müdahale etme yeteneklerini de verir.

10. Birkaç dakikalık öğrenme görüntüsü almak için günü kamerayla kaydedin

Sınıfınızın görüntüsüne neden ihtiyaç duyuyorsunuz? Çünkü öğrencilerinize bir şey söylemeden geri bildirimde bulunmanın harika bir yoludur! Bir akıllı telefon kullanın ve bir öğrenciye ders, grup çalışması veya sunum kaydetme görevi verin. Haftanın sonunda, öğrencileriniz öğrenme “eyleminde” kendilerini izleyebilirler.

Dikkat çekmek için mücadele eden çocuklarınız varsa, bir şey söylemek zorunda kalmadan çekimlerde çok net bir şekilde anlaşılır. Ardından, yılın sonunda, sınıfınızın bir montajını yapabilirsiniz. Onlar ve sizin için değerli bir anı olacak.

11. Bir referans toplama alanı başlatın.

Çoğu sınıfta kitaplara ayrılmış bir alan var, değil mi? Çocukların notlarını ya da çalışma sayfalarını göndermeleri için buna bir alan eklemeye ne dersiniz? Bu, daha ileri yaştaki öğrenciler için en iyisidir. Ayrıca sınıfınızda küçük bir yazıcı / fotokopiye sahipseniz, bir panonun yanına koyun ve öğrencilerin çalışma kılavuzlarının ve notlarının kopyalarını almalarını ve diğer çocukların kullanmasını sağlayın. 

12. Eşler Arası destek  ve hesap verilebilirlik .

Öğrenciler hem eğitmen hem de akranlarından bilgi aldıklarında başarılı olurlar. Yılın başında, eşler arası destek ekiplerini iki kişilik görevlendirin. Yıl boyunca, bu iki kişi ev ödevini düzeltmede, geri bildirim ve destek sağlamada ve bu zaman zaman hesap verebilirlikte yardımcı olabilir.

Öğrencinize ulaşamayacağınızı hissettiğinizde, bir akran sadece olabilir.

13. Ebeveynlerle iletişim kurmak için bir öğretmen blogu veya çevrimiçi portalı kurun

Bazı okullarda, öğretmenlere öğrencilerle ve ebeveynleriyle bağlantı kurabilecekleri bir yer sağlayan harika içerik yönetim sistemleri vardır. Bu kaynakları mümkün olduğunca kullanın. Ancak, bu seçeneğiniz yoksa, sınıf ilerlemesini ve etkinliklerini günlüğe kaydetmek için WordPress’te ücretsiz bir blog oluşturabilirsiniz. Ebeveynler daha sonra bloga abone olabilir ve önemli olaylar hakkında güncellemeler alabilir.

Bir blog herkese açık olduğundan, disiplin veya notlar gibi özel konuları tartışmak için değil, sınıf çalışmasını sergilemek için bir yerdir.

14. Sınıfta öğrenci işleri atayın

Her öğrencinin sınıfta bir işi olmalıdır. Tipik öğrenci işleri, tahtaların silinmesi, kalemlerin keskinleştirilmesi, kağıtların dağıtılması gibi. En iyi öğrencilerinize bazı eğitici roller atamak sadece yeteneklerini arttırmakla kalmaz, diğer öğrencilere farklı bir bakış açısıyla bakma şansı verir. Son olarak, bir kişinin bir alan hakkındaki bilgisini test etmek için en iyi şerlerden biri onu denemesidir.

15. Ebeveyn yardımını kaydedin

İlginç mesleklerde çalışan ebeveynleriniz var mı? Belki bir doktor, müzisyen veya gazeteci? Öğrencilerinizin ebeveynleri ile okula gelişi sırasında, kariyerleri hakkında konuşmak için sınıfa davet edebilirsiniz. Bu mümkün değilse, öğrencilerin çevrimiçi olarak onunla etkileşime girebilmesi için belki bir görüntülü sohbet ayarlayabilirsiniz.

Okulun nihai hedefi, çocukları toplumun etkili üyeleri olmaya hazırlamaktır. Erken çalışma konusunda onları heyecanlandırın !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz