Blok Tabanlı Programlama Nedir?

Bilgisayar programlama, bilgisayarlara bundan sonra ne yapmaları gerektiği konusunda talimat vermenin bir yoludur. Bu talimatlar kod olarak bilinir ve bilgisayar programcıları sorunları çözmek veya bir görevi gerçekleştirmek için kod yazar.

Blok Tabanlı Programlanın Faydaları
Resim Kaynak: https://www.championcoders.com.au/

Programlamanın nihai amacı bir şey yaratmaktır: bu, bir web sayfasından veya bir yazılım parçasından veya bir programdan herhangi bir şey ifade edebilir. Bu nedenle, bilgisayar programlama genellikle sanat ve bilim arasında bir karışım olarak tanımlanır; teknik ve analitik olmakla birlikte aynı zamanda yaratıcıdır.

Dahası, doğal dile kıyasla programlama, biçimsel olarak mantık ve matematik kurallarına dayanan yapılandırılmış bir dildir. Dilbilgisi ve semboller kullanması nedeniyle doğal dile benzer. Ancak çoğu zaman, çok iyi kurulmuş bir dilin bağlamından ve nüansından yoksundur.

Blok tabanlı programlama, kullanıcıya komutların nasıl ve nerede birleştirilip kullanılabileceğine dair görsel ipuçları sağlamak için bir bulmaca parçası metaforu kullanır.


Blok tabanlı programlama ortamları, beş yaşından küçük çocuklar için tasarlanmıştır, ancak çoğu ortam, sekiz ila 16 yaş arası çocuklar için tasarlanmıştır. Blok tabanlı bir ortamda bir program yazmak, programlama talimatlarını birlikte sürükleyip bırakma biçimini alır. Geçerli bir ifade üretmek için iki talimat birleştirilemezse, ortam bunların birbirine yapışmasını engeller.

Eğitimde Blok Tabanlı Programlamayı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

  1. Erişilebilir ve hızlı
    Blok tabanlı programlama, yukarıdaki soruna en iyi çözüm olarak ortaya çıktı. Buradaki fikir, hem görsel hem de geleneksel metin tabanlı kodlamaya benzer bir kod oluşturmaktır. Geliştiricinin yapması gereken tek şey görsel “yapı taşlarını” mantıklı bir şekilde birbirine bağlamaktır.
  2. Sözdizimsiz programlama
    Blok tabanlı kodlama, karmaşık sözdizimi kullanmanın yükünü azaltır ve kullanıcıların hızlı ve net bir şekilde programlamaya odaklanmasını sağlar. Görsel bloklarda yazılan kod, güçlü ifade gücüne sahiptir ve ana programlama dillerinde yazılmış metin tabanlı kodla karıştırılabilir.
  3. Bilginin birlikte oluşturulması öğrenmeyi güçlendirir.
    Öğrenciler, çalışmalarını paylaşabildiklerinde ve hakkında konuşabildiklerinde, diğer öğrencilerden aldıkları geri bildirim öğrenmelerini güçlendirir. Bu nedenle, ilerledikçe kodlarına iyileştirmeler yapmak ve yeni özellikler eklemek istiyorlar. Bu, herkese aynı şekilde öğretmen tarafından öğretilen “öğreticiler” yerine, “yapılandırmacı” -bilgiyi birlikte yaratan – bir öğrenci topluluğu yaratır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz