Veri Bilimi Enstitüsü, Columbia

Yoğun bir caddede yürürken çoğu insanların  başlarını akıllı telefonlarına doğru eğilmiş ve kulaklıklarıyla müzik dinlerken buluruz. Kulaklık takan yayalar bağırmaları veya yaklaşan arabaların sesi gibi işitsel ipuçlarından habersizdir. Bu, ABD’de son yedi yıldaki rakamların üç katına çıkmasıyla çok sayıda kaza ve yaralanmaya neden oldu. 

Bunu önlemek  için, yakın çevredeki kullanıcıları tehlikeye karşı uyarabilecek yeni bir akıllı kulaklık sistemi şu anda Columbia Veri Bilimi Enstitüsü’nden bir grup araştırmacı tarafından geliştirilmektedir.

Veri Bilimi Enstitüsü, Columbia

Akıllı kulaklıklar, yaklaşan araçların seslerini algılayabilen minyatür mikrofonlar akıllı sinyal işleme sistemi ile donatılmıştır. Bir tehlike tespit edildiğinde, kulaklıklara otomatik olarak sesli uyarı gönderilecektir. Ekibe göre, bu, tamamen geliştikten sonra yaya ölümlerini ve yaralanmalarını potansiyel olarak en aza indirebilir.

Veri Mühendisliği Enstitüsü üyesi ve elektrik mühendisliği yardımcı mühendisliği profesörü olan Fred Jiang,  “Teknoloji ticarileştirilecek ve şehirlerin yaya ölümlerini azaltmasına yardımcı olacak şekilde seri üretimler yapılacak.” Dedi.

Ekip, tamamen işlevsel bir prototip üretmeden önce araştırma ve geliştirme sürecinin ne kadar yorucu ve karmaşık olduğunu ekledi. Kulaklıktaki bir dizi minyatür mikrofonun yanı sıra, cihaz tarafından toplanan sesleri işleyen ve doğru ipuçlarını gönderen düşük güçlü bir veri hattı da içeriyordu.

Veri Bilimi Enstitüsü, Columbia

Grup tarafından geliştirilen veri hattı, ultra düşük güçlü bir özel entegre devre içeriyordu. Bu, minimum pil kullanımıyla önemli sesleri başarılı bir şekilde toplamasını sağlıyor. Cihazın tasarımında veri bilimi teknikleri de uygulanmıştır. Bir akıllı telefonun makine öğrenme yetenekleriyle birleştiğinde, çevredeki yüzlerce ses işaretiyle hızlı bir şekilde sınıflandırma yapabiliyor.

Araştırmacılar şu anda New York sokaklarında çok gürültülü bir şehir olan prototipleri test ediyorlar. Jiang, sistemin prototiplerini geliştirmeye devam edeceklerini ve yakında teknolojiyi ticari şirketlere tanıtacağını ifade etti.

Proje, 2017 yılında Ulusal Bilim Vakfı’ndan şimdiden 1.2 milyon dolarlık bir hibe aldı. IEEE Nesnelerin İnterneti Dergisi dergisindeki araştırmayı detaylandıran iki konferans bildirisi zaten yayınlandı.

Daha fazla bilgi için http://icsl.ee.columbia.edu/projects/seus/ adresini ziyaret edin