Canva Uygulaması

Canva, sürükle ve bırak editörü ile görsel tasarım çalışmalarını basitleştiren bulut tabanlı çevrimiçi bir uygulama aracıdır. Araç, projeleriniz için kullanabileceğiniz önceden oluşturulmuş şablonlar, stok görüntüler, sunumlar, yazı tipleri, vektör grafikleri ve çizimleri içerir.

Canva ile ilgili en çekici şeylerden biri, kullanımının tamamen ÜCRETSİZ olmasıdır. Ancak en iyi özelliklerinden bazılarını freemium modeli olarak müşterilerine sunmaktadır.

DVD satın almak veya Netflix için aylık abonelik ödemek arasındaki farka benzer şekilde, Canva’da alakart fotoğraflar gibi tek tek öğeleri satın alabilir veya Canva Pro aboneliğini tercih edebilirsiniz.

Canva’da ne satın alabilirsiniz? Sosyal medya yayın şablonlarından dokulu arka planlara, her biri yalnızca 1 ABD Doları’ndan başlayan her şeye sahiptir. Siz veya ekibiniz Canva ile çok fazla grafik çalışması yapmayı planlıyorsa, bunun yerine Canva Pro’ya gitmek mantıklı olabilir. Fiyat, bir yıl peşin öderseniz ayda sadece 10 $ veya aylık olarak öderseniz ayda 13 $ ‘dır. 

Her iki durumda da, ihtiyacınız olan tek şey temel bir tasarım ve görüntü oluşturmaksa, Canva, Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator gibi pahalı fotoğraf düzenleme ve vektör grafik programlarından çok daha uygun maliyetlidir. Bu programlar çok daha karmaşıktır ve nasıl kullanılacağını öğrenmek aylar sürebilir.

CANVA KİMLER İÇİNDİR?

Bu Canva incelemesinden anlamanız gereken bir şey varsa, iyi şeyler yapmak için bir grafik tasarım dahisi olmanız gerekmiyor! Nitekim Canva, tasarım deneyimi olmayan insanlar için özel olarak üretilmiştir..

Bir pazarlamacı, işletme sahibi, sosyal medya yayıncısı veya bloggercıysanız Canva ile hızlı bir şekilde iyi görünümlü bir görüntü oluşturabilirsiniz. Şimdi Canva ile neler yapabileceğimize bakalım.

1. Sunumlar


Canva’da sunum oluşturmak daha kolay olamazdı. Yine, “Belgeler” bölümünde kullanımı kolay ücretsiz ve ücretli şablonlar vardır. Bir şablon seçmeden önce PowerPoint’inizin hangi boyut düzenine ayarlandığını belirlemelisiniz (standart 4: 3 veya geniş ekran 16: 9). PowerPoint boyutlarınızı istediğiniz zaman tasarım sekmesini gelip “Slayt Boyutu” na tıklayarak ayarlayabilirsiniz.

Standart sunum boyutu, eşleşen düzenlere sahip en geniş şablon seçimine sahiptir. Eşleşen tasarımları görmek için sununun köşesini tıkladığınızda ilk slaydın altında şablon sayısını görürsünüz. Sununuzu profesyonel hale getirmenin anahtarı tutarlılıktır. Sununuzdaki tüm slaytlarda aynı renkleri, logoları ve yazı tiplerini kullandığınızdan emin olun.

2. Broşür

Bazen müşterileriniz için broşürler oluşturmanız gerekebilir. Belki bir konferansda şirket tanıtımı yapmanız gerekiyor olabilir veya işletmeniz bir kariyer fuarına gidiyor ve insanları şirketinize yönlendirmek için bir broşür gerekebilir. İşte bu zamanlarda Canva, basit bir çalışma kağıdı oluşturmak için kullanabileceğiniz ücretli ve özel tasarımların bir karışımına sahiptir. Fakat bir tasarımcının yerini almayacağını unutmayın. Ancak bütçeniz sıkıntılıysa, uygun fiyatlı ve hızlı bir çözüm arıyorsanız Canva işinizi görecektir. 

3. Blog Alıntılarını Engellemek


Normal bir Canva kullanıcısıysanız, büyük olasılıkla blog başlığı resimleri oluşturma yeteneğini biliyorsunuzdur. Bu bölümde biz gönderileriniz için biraz farklı bir seçenek olsa da, blogunuzda kullandığınız bir ifade veya satırı vurgulamak için özel resim tırnakları oluşturmaktır. Bu oldukça yaygın bir blog uygulamasıdır.

Yine, Canva’da bu tür bir görüntü oluşturmak için belirli bir şablon yoktur. Bunun için sağ üst köşedeki “Özel Boyutlar” seçeneğini kullanmak gerekecektir. Oluşturmak istediğiniz görüntü boyutu; blogunuzun boyutuna ve metin uzunluğuna bağlı olacaktır.

4. Fotoğraf Kolajları


Fotoğraf kolajları sadece kişisel sosyal profilleriniz için değil! Bir fotoğraf kolajının mantıklı olduğu birçok durumlar vardır. Birçok işletme etkinliklere ev sahipliği yapar veya katılır ve konuklarının ve meslektaşlarının fotoğraflarını çeker. Katıldığınız her önemli etkinlikte aşağıdakileri içeren bir pazarlama tanıtım planı bulunmalıdır:

  • Promosyon Etkinliği mümkünse personele göre bölümlere ayrılır
  • Açılış sayfası
  • Teşekkürler Sayfası
  • Sosyal medya
  • Takip E-postası
  • Tekrar Özet Blog

5. Özel Toplantı Gündemleri  


Canva’nın “Belgeler” bölümünde, iş için uygun şablonlar bulacaksınız. Toplantı gündemlerine özel olarak ayrılmış şablonlar olmasa da, birkaç küçük değişiklikle toplantıda kullanabileceğiniz şekle getirebilirsiniz.

Şablonunuzu seçip tüm düzenlemelerinizi yaptıktan sonra, resmi Yüksek Kaliteli PNG olarak indirip görüntüyü masaüstünüze kaydedin ve daha sonra Word Dokümanını açıp indirdiğiniz görüntüyü ekleyebilirsiniz.Microsoft Word’de görüntüyü sayfa üzerinde yeniden boyutlandırmanız ve ortalamanız gerekir. Bunun için Microsoft Word’de “Düzen” seçeneklerindeki kenar boşluklarından ayar yapabilirsiniz. 20 dakikadan kısa bir sürede her türlü toplantı için profesyonel bir gündem tasarlayabilirsiniz!

Bonus: Sosyal Medya Simgeleri


Canva’nın “İkonlar” bölümünde çok sayıda sosyal ikon var. Canva’da 40 x 40’tan daha küçük görüntüler oluşturamazsınız; ancak görüntüleri ihtiyacınız olan boyuta göre yeniden boyutlandırmak için Pixlr Express gibi araçları her zaman kullanabilirsiniz .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz