Birçok okulda, döngü düzenli bir prosedür olarak entegre edilmiştir. Öğrencilerin aynı öğretmenlerle bir yıldan daha fazla zaman harcaması normal hale geldi. Herhangi bir yöntem veya uygulamada olduğu gibi, bu konuyu da öğretime olan artılarını ve eksiklerini inceleyeceğiz.

Şahsen ben üç yıldır kendi sınıfımdaki birçok öğrenciye ders veriyorum. Yedinci sınıf öğrencilerim gelecek yıl sekizinci sınıfa geçtiğinde, onlara bir kez daha öğreteceğim. Bu durumda onlarla 4 yıldır bir eğitim hayatımız olmuş olacak. Okulumuz, sınıfların farklı sınıflarda ve seviyelerde öğrencilere sahip olduğu çok seviyeli bir yaklaşım kullanır. Kişisel olarak bu modelin birçok olumlu ve olumsuz etkisiyle karşılaştım.

Artıları

1) Öğrencilerle ilişkiler

Öğrencilerimi çok iyi tanırım. Anlattıkları hikayeleri, eskiden oynadıkları oyunları ve hatta sevdikleri Çizgi filmleri hatırlıyorum. Geçmiş yıllardan gelen paylaşılan deneyimlere geriye bakıp gülerek, gelecek yıl ne yapabileceğimize de bakabiliriz. Sadece zamanla inşa edilebilecek bir güven düzeyi var. Güvenilir bir danışman olarak benimle konuşmaktan rahat hissediyorlar ve çoğu öğrencinin öğretmeni ile paylaşmayacağı hikayeleri bile paylaşıyorlar. Sınıfımızda yüksek düzeyde özen ve saygı geliştirdik.

2) Ebeveynler ve aileler ile ilişkiler

Ayrıca öğrencilerimin ebeveynlerini çok iyi tanırım. Birkaç yıldır onlarla birlikte çalışıyorum. Her yeni okul yılı geldiğinde, aynı ebeveyn gruplarını çocukları ile birlikte tekrar memnuniyetle karşılıyorum. Çalışma şeklimin yanı sıra yıl boyunca genel olarak ne olacağını biliyorlar. Benimle konuşmaktan veya bana ödevleri veya notları hakkında sorular göndermek konusunda rahat hissediyorlar; bu, ebeveynlerin her yıl tamamen farklı çalışma biçimlerine uyum sağlamaları gerektiğinden daha az karmaşık hale gelebiliyor.

3) Öğrenci ihtiyaçlarını anlama

Öğrencilerimin güçlü ve zayıf yönlerinin okulun ilk gününden itibaren ne olduğunu biliyorum. Nereden başladıklarını, kaydettiği ilerlemeleri ve hala hangi hedeflerde çalışmamız gerektiğini hatırlayabilirim. Her öğrencinin bir yıl boyunca mücadele ettiği becerileri ve genellikle hangi görevleri yerine getirdiklerini hatırlayabilirim. Herkesin ne yaptığını anlıyoruz, sonra bıraktığımız yerden devam ediyoruz, üzerinde çalışılacak yeni beceriler ve projelerle. Ayrıca öğrencilerimi neyin tetiklediğini iyi ya da kötü olarak da biliyorum. Kimin birlikte iyi çalıştığını ve kimin ayrı tutulması gerektiğini biliyorum.

Dikkatinizi Çekebilir;   Öğretmenlerin Eğitimde Kullanabileceği İlham Verici Sözler

4) Öğretmen inovasyona teşvik eder

Her yıl aynı öğrencilere sahipken aynı şeyi öğretemezsiniz! Bunun da ötesinde, her yıl farklı sınıflarda ders veriyorum, bu da takip ettiğimiz eğitim programlarına göre geliştirilecek yeni beceri ve yeterlilikler anlamına geliyor. Aynı öğrenciyi birkaç yıl boyunca kullandığınızda, yeni projeler, okunacak yeni metinler, yapılacak yeni etkinlikler ve kapsayacak yeni birimler düşünmeniz gerekir. Öğretmenlerin aynı materyalleri yıllarca tekrar tekrar kullanmalarını önlüyor. Ayrıca, derslerime dahil etmek için yeni şeyler aramaya zaman harcadığım için, eğitimdeki yeni teknolojiler ve fikirler ile beni güncel tutuyor.

5) Sınıf yönetiminin faydaları

Sınıfınızdaki öğrencilere öğretmeye başladığınızda, hemen hemen her şey için yordamlar ve prosedürler oluşturursunuz. İzlenecek kurallar ve çizgiden çıkmanın sonuçları / cezaları var. Öğrencilerin sessizce okuması gereken zamanlar ve ödevlerini zamanında yazmaları gereken konular vardır. Belirli kaynakları sırayla paylaşmaları ve her birinden neyi kabul ettiğini ve neyi kabul etmediğini öğrenmeleri gerekir.

Genellikle, yıl sonuna kadar sadece rutinleri ‘almaya’ başlayan birkaç öğrenci vardır. Sonra, öğrenmeleri için yeni prosedürlerle yeni bir sınıfa girerler. Sınıfımda, öğrenciler Eylül ayında gelip neye tahammül edeceğimin ve onlardan ne beklediğimin farkındalar. Yeni öğrenciler, köklü grubumuza entegre olurken işleri hızlı bir şekilde toplarlar.

Eksileri

1) Öğretmenler ‘çok rahat’ olabilir

Her yıl döngüde tam olarak aynı işler ve projeler üzerinde çalışamamanıza rağmen, belirli bir rahatlamaya düşmek kolaydır. Ebeveynler sizi tanır, öğrenciler sizi tanır ve sizler güven ve paydaşlarınızla itibar kazandınız. Aynı işi uzun süredir yapan herhangi bir kimsede olduğu gibi, kendinizin elinden gelenin en iyisini yapmasına izin vermediğinin bilincinde olmanız gerekir. Bir şeylerin kaymasına izin vermek öğrencilerinizin aldığı eğitimi etkileyebilir.

2) Öğrenciler değişime daha az adapte olur

Genellikle bir okul yılına başlayan kaos, sınıfta birbirleriyle, davranışlarla ve genel yönetimle ilgili olarak çok fazla zaman harcandığı anlamına gelebilir.

Dikkatinizi Çekebilir;   Quizizz - Çevrimiçi Sınıf, Test ve Değerlendirme Aracı

Ayrıca, birkaç yıl boyunca işler belirli bir şekilde yapıldığında, değiştirilmesi zor olabilir. Bir öğretmen olarak, deneyimlerinizden ders almak ve yeni anlayışları yansıtmak için eylemlerinizi / tepkilerinizi değiştirmek istiyorsunuz. Bu durumun karşısında öğrenciler tarafından ” Biz sürekli bu şekilde yapıyorduk.” tarzında dirençle karşılaşabilirsiniz.

3) Olumsuz ilişkilerin devam etmesi

Saygın bir öğretmenle süregelen bir ilişkiyi sürdürmek gerçekten öğrencilere yarar sağlarken, daha çok olumsuz bir ilişkinin bulunduğu derslere devam etmek zorunda kalmak, öğrencinin ilerlemesine zarar verebilir. Her öğretmen her öğrenci gibi değil. Bazen ilişkiler zor ve değişkendir. Bu normal. Bazı kişilikleri diğerlerine göre daha az zarif bir şekilde birbirine uyacak gibi görünmektedir ve bazı karışımlar akıl sağlığınız için tehlikeli bile olabilir. Herhangi bir öğrenci ile öğretmen arasında negatif bir ilişki varsa, döngü, tüm tarafların ertesi yıl yeni ve daha olumlu ilişkiler kurmasını engelleyebilir.

Döngü aynı zamanda önyargıya dayalı düşüncelere dayanarak öğrencilere verilen yargılara yol açabilir. Eğer bir öğrenci önceki yıllarda her zaman zor olmuşsa, o zaman değiştiğini farketmeniz ve buna göre tepki vermeniz zor olabilir. Yeni öğretmenlerle yeni ilişkiler kurma zorunluluğu bazen öğrencilere yeni baştan başlayıp yeni bir kimliğe kavuşmaları şansını verebilir.

4) Farklı öğretme / öğrenme yöntemlerine daha az maruz kalma

Her öğretmen kendileri için çalışan ve tarzlarına ve kişiliğine uyan yöntemleri benimser. Herhangi bir okulda, sadece farklı sınıflar arasında yürüyün ve sırayla her birini gözlemleyin. Hepimiz farklı öğretiriz. Aynı programları da kapsıyor olabiliriz, ancak sunum tarzımız bir öğretmenden diğerine büyük ölçüde değişiyor! Öğrencilerin sınıflarının yapılandırılmasında rahat olmaları harika olsa da, mümkün olduğu kadar çok farklı öğrenme yollarına maruz kalmaları daha harika olabilir. Hepimizin hayatta uygun stratejiler bulması gerekiyor ve okul farklı şeyleri denemek ve neyin işe yaradığını bulmak için mükemmel bir yer.

Dikkatinizi Çekebilir;   Yapay Zeka Sınıflara Ne Ölçüde Fayda Sağlayacak?

5) Öğretmenler her seviyede daha az rahat ve yeteneklidir

Okuluma başladığımdan beri her sınıf seviyesini öğrendim. Seviyeler arasındaki farklar çok büyük olabilir! İkinci sınıflarım daha iyi okumayı ve yazmayı öğrenirken, altıncı sınıflarım kesirleri onluklara dönüştürmek ve karşılaştırmalı kompozisyonlar yazmakla meşguldü. Hepimizin belli işleri var. Şahsen, daha yüksek seviyelere öğretmeyi tercih ederim – 5. ve 6. sınıflar. Bu, genç öğrencileri sevmediğim anlamına gelmez, ancak daha büyük öğrencileri kapsayan materyallerle daha rahatım.

Diğer öğretmenler kesinlikle çok genç öğrencilere öğretmeyi çok seviyorlar. Gerçekten de yetenekli olduğumuz şeyi yaptığımızda hepimiz en iyisi olmaya meyilliyiz. Matematik gibi bazı temel konuları öğretmek için çok özel olma eğilimindedir. Herkes gelişmiş matematiği iyi öğretemez ve öğretmenler sınıflarla dolaştığında bu bir problem olabilir. Döngüsel bir öğretmenin belirli bir seviye için uzman olmak yerine, öğrettiği her seviyede eğitim programına çok aşina olması gerektiğine de dikkat edilmelidir.

Sonuç

Döngünün zorlukları ve yararları göz önüne alındıktan sonra bile, yapılması zor bir karar olabilir. Kendi tecrübelerime göre çok keyif aldım. Yararları sakıncaları aştı ve öğrencilerimle ve aileleriyle olan ilişkilerinden çok memnunum. Ortaokula geçtiklerinde, sınıfta her birinin olmasını çok özlüyorum.

Başkalarına döngü önerebilir miyim? Evet . Sınıflarında her şeyi taze ve yenilikçi tutmak için gereken ekstra çabayı göstermek isteyen herhangi bir öğretmen bu modelle harikalar yaratabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz