21. yüzyıl hayatının en acımasız ironilerinden biri, teknolojiyle çok zaman harcadığımız gerçeğidir.

Çoğumuz sürekli olarak iş arkadaşlarımızdan metinlere veya e-postalara, cezbedici Web başlıklarına kadar dikkat dağıtıcı unsurlar tarafından bombalanıyoruz. İyi haber şu ki; hala makineleri kontrol edebilir ve konsantrasyonumuzu dağıtmasını engelleyebiliriz.

Dijital Dikkat Dağınıklığını Azaltmak ve Odağınızı Geliştirmek İçin 20 İpucu

1. Yanlış şeylere değer vermeyi bırakın

En son bilgiler, olaylar, mesajlar ve gelişmeler hakkında güncel kalmak, işinizin ve ilişkilerinizin kalitesinden daha az önemlidir. Bunu doğrudan kafanıza yerleştirin ve odaklanmanızı biraz daha kolaylaştırmak için başka çabalar gösterebilir.

2. Orman uygulamasını (Forest: Stay focused) kullanın.

Odaklanmayı her kaybettiğinizde bir bitkiyi öldürürsünüz. Az önce yaptığınız küçük filizi öldürmek ister misiniz? Tabii ki yok. (Uygulamayı burada bulabilirsiniz .)

3. Üretkenliğinizi takip edin

Üç öğeden oluşan basit bir yapılacaklar listesi oluşturun ve bir öğeyi bitirmek tüm gün kendinizi sorumlu tutun.

4. Telefonunuzu başka bir odada bırakın

Buradaki durum açık olmalıdır. Belirli görevler için telefona ‘ihtiyacınız olsa’ bile, bunların bekleyip beklemeyeceğine veya telefonu gerektirmeyen başka bir şekilde yapılıp yapılamayacağına bakın.

5. Sınırları belirleyin

Çevrenizdeki diğer kişilerin ne zaman çalıştığınızı, okuduğunuzu, yazdığınızı veya odaklanmanız gereken her şeyi bilmesini sağlayın. Hatta onları (özellikle çocukları) ‘sizi yalnız bıraktıkları için’ ödüllendirebilir ve dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırmanıza ve odaklanmanıza izin verebilirsiniz.

6. Bir program ayarlayın 

Bu da sınırların belirlenmesine yardımcı olabilir.

7. OneTab’ı kullanın

Çok fazla sekme, çok az odak. Üç sekme yararlı olsa da, 13 bir karmaşa yaratır. OneTab kullanın .

8. Aboneliği iptal edin

En yararlı haber bültenleri, beslemeler, metin uyarıları ve diğer ‘doğrudan size gönderilen’ bilgi ve bildirimlerin dışında tüm abonelikleri iptal edin.

9. Pratik yapın

Odaklanma bir kastır ve büyüyebilir veya körelebilir. Belirli bir süre odaklanmaya ne kadar alışırsanız, o kadar doğal hale gelecektir. 

Dikkatinizi Çekebilir;   Öğretmenler İçin En İyi Biçimlendirici Değerlendirme Araçları

10. Meditasyon

Meditasyon odaklanmanın gelişmesine yardımcı olabilir. Bitkin bir beyin sadece zayıf odaklanmaya yol açmakla kalmaz, aynı zamanda zayıf uykuya da yol açabilir.

11. E-postada etiketleri kullanın

Buradaki fikir, giderek daha az önemli iletileri otomatik olarak ayırmak için e-postaları gönderene, konu satırına vb. göre düzenlemektir. Her zaman işe yaramayacaktır. Ancak doğru bir şekilde kurulur ise zamandan ve zihinsel enerjiden tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

12. Odaklandığınız için kendinizi ödüllendirin

Öğrenme, geri bildirim döngüleri ile ilgilidir, bu nedenle daha sağlıklı geri bildirim döngüleri oluşturun. Sağlıklı davranışlar için kendinizi ödüllendirin.

13. Arka plan gürültüsü kullanın

Bazı kişiler “arka plan” sesleri olmadan zar zor çalışabilir. Yazmak için bir arka plan gürültüsü kullanabilirsiniz. (okumak veya başka herhangi bir şey için gerçekten yararlı olabilir).

14. Sesli aramayı ve ilgili komutları kullanın

Siri, Google Assistant, Alexa ve diğer benzer araçlar, telefonunuzu elinize almanız veya başka bir tarayıcı sekmesi açmanız gereken süreyi azaltabilir. Açıkçası, bunun odaklanmanızı ne kadar geliştirdiği, onu nasıl kullandığınıza bağlıdır.

15. Çevrimdışı olun

Google ve Facebook, varsayılan olarak oturumunuzu kapatmadığınız sürece, hesabınıza giriş yaptığınızda etkinleştirilen sohbet özelliklerine sahiptir. Dikkatiniz kolayca dağıldığı için, tam olarak onları nasıl ayarlamalarını isteyeceksiniz. İlk etapta Facebook’ta olmanız yeterince kötü; İhtiyacınız olan şey, bir arkadaşınızla uzun bir sohbete dalmaktır.

16. Araçlarınızı basitleştirin

İhtiyaç duyduğunuzdan daha fazla özelliğe sahip bir yazılım kullanmayın. Örneğin, bir blog yazısı, kapak mektubu, dönem ödevi veya başka bir şey yazıyorsanız, o işi tam olarak yapmak için en basit aracı kullanın.

17. Pocket Kullan

Daha önce Read It Later olarak bilinen Pocket, İnternet’teki makale ve videoların bir okuma listesini yönetmek için bir uygulama ve web hizmetidir.

18. Bildirimleri ayarlayın veya kapatın

Bir örnek? Windows PC’lerde, güncellemeleri anında yüklemeyi seçmek, paketin açılması, yüklenmesi ve yeniden başlatılması için boşa harcanan çok zaman olabilir. Bunun yerine, güncelleştirmeleri yalnızca bilgisayarınızı kapattığınızda yüklenecek şekilde kısıtlamak için burada listelenen adımları kullanın. Akıllı telefonunuz ve Android ve Apple Watch gibi giyilebilir cihazlar, dijital dikkat dağıtıcıların daha açık örnekleridir. Odağınızı geliştirmek için onları sessize alın.

Dikkatinizi Çekebilir;   Sınıfta Kodlamayı Entegre Etmenin 6 İpuçları

19. Kendini tanı

Zaman öldürdüğünüz web sitelerini biliyorsanız, kendinizi daha iyi kontrol edebilirsiniz. Eğer bu web sitelerinin farkında değilseniz, belirli zamanlarda belirli siteleri kontrol etmenizi engelleyebilecek uygulamalar ve tarayıcı uzantıları bile vardır.

20. Beslemelerinizi birleştirin

Dikkat dağıtıcı şeylere teslim olduğunuzda, deneyimi düzene koymak en azından onlara harcadığınız zamanı azaltacaktır. Twitter güncellemelerini okumayı daha verimli hale getirmek için Tweetdeck’i kullanın ve hayatınızı ‘kişisel derginize’ dönüştürmek için Flipboard’u deneyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz