Ebeveyn katılımının öğrencinin akademik başarısı üzerindeki etkisi göz ardı edilmemelidir.

Beyin gücü, çalışma etiği ve hatta genetik, öğrencilerin başarısında önemli rol oynarken, en önemli faktör, evde ne tür bir destek alıyor olması diyebiliriz.

İki ebeveyni olan ve destekleyici rollerde çalışan öğrencilerin, okuldan zevk alma ve okula bağlanmaları, aileleri okulda olup bitenlerle bağdaşmayan öğrencilere göre % 52 daha fazladır. Bu özellikle, ilk okul yıllarında, anaokulunda 5. sınıfa kadar , etkin ebeveynleri olan öğrencilerin başarılı olma ihtimalinin neredeyse iki katıdır. Öğrenciler orta okula girdikten sonra, etki hafifçe azalır – muhtemelen bu süre içinde olgunlaşırlar – ama yine de % 22 oranında bir fark vardır.

Verilerden, tahmin edilebileceği gibi, destekleyici bir ebeveyne sahip olmanın hiç olmamasından daha iyi olduğunu göstermektedir. İlginçtir ki destekleyici bir anneye sahip olmak, destekleyici bir babadan biraz daha olumlu bir fark yaratır. 

Tıpkı genel akademik başarı açısından ebeveyn desteği için kritik bir dönem olduğu gibi “okul hazırlığı” konusunda ebeveyn desteği için kritik bir süre de vardır. Bir öğrenci ilkokula girmeden önce, ebeveynlerinin Ne kadar iyi performans göstereceği de önemlidir. Ailesi onu alfabe ile tanıştırdı mı? Her gece ona hikaye okudular mı? Ona saymayı öğrettiler mi? Bir ebeveynin okula hazırlık seviyesine katılım seviyesinin, o ebeveynin kendi eğitimsel kazanımı ile önemli ölçüde ilişkili olduğu anlaşılmaktadır.

İleri derecede bilgi sahibi olan ebeveynler, çocuklarına alfabeyi öğretmek için lise derecesine sahip olmayan ebeveynlerin arasındaki katılım farkı % 20 civarındadır.

İleri dereceye sahip ebeveynler ile lisans derecesine sahip ebeveynler arasındaki katılım farkı bile% 10 civarındadır. Neredeyse istisnasız olarak, her eğitim seviyesindeki ebeveynler, çocuklarını daha az eğitimli olan ebeveynlerden daha iyi hazırlanmış bir okula gönderirler. Bu, bir çocuğun eğitim gelişiminde hassas başlangıçların ne kadar etkili olabileceğini ve daha az eğitimli ebeveynlerin daha fazla yer almaya çalışmasının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Dikkatinizi Çekebilir;   Öğretimde Kullanabileceğiniz 5 Basit Fikir

Sürdürülebilir akademik başarının bir diğer anahtarı, her sınıf düzeyinde güven ve ustalıkla ilerlemek. Ancak ebeveyn desteği orada olsa bile, finansal aksilikler ciddi sorunlar doğurabilir. 1996-2007 yılları arasında “düşük gelirli” öğrencilerin oranı genellikle% 25’e ulaşırken, “fakir olmayan” öğrencilerin oranı düşük ve nispeten sabit kaldı.

Bu veri, başarılı yetişkinlerin ezici bir şekilde destekleyici orta veya üst sınıf ailelerin ortaya çıktığı tespit edilen talihsiz gerçeği yansıtmaktadır. Bu etki hakkında daha fazla bilgi için Sosyal bilimci Malcolm Gladwell’in Outliers: Başarı Öyküsü adlı kitabına bakınız  .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz