Eğitimcilerin Öğrenme Alanları Hakkında Bilmesi Gerekenler

Reklam

Öğrencilerin sıralar halinde çalışan sıralarda oturmaları gerektiği fikri hızla eski hale geliyor. Teknoloji ve işbirliğine dayalı çalışma ortamları, öğrenme alanlarının tasarımını değiştiriyor. Uzmanlar, ortaya çıkan paradigmanın gelişmiş öğrenme alanlarına dönüşeceğini ve gelecekteki mimari tasarımı etkileyeceğini umuyor.

Umut, öğrenci başarısının yeni tanımının daha geniş bir öğrenme kapsamını içerebileceğidir. Uzmanlar, fiziksel alandaki değişikliklerin gerçek öğrenci katılımını teşvik edeceğini ve yaratıcılığı destekleyeceğini öne sürüyor.

Fiziksel alanlar, öğrenme için yeni bir paradigma yaratmanın merkezidir. Bu fiziksel alanlar neleri içerebilir veya neye benzeyebilir?,

1. Öğrenme alanları rahat olmalıdır

 Yeni ama basit bir fikir, sınıfların öğrencilerin kendilerini evlerinde hissedecekleri rahat alanlar olabileceğidir. Sürünüp bir kitap okuyabilirler. Okul dışındaki sandalyelerde okuyan az sayıda insan gördüğümüzden dolayı sınıfta da rahat alanlar oluşturmak en iyisi olabilir.

2. Mod aydınlatması ile değişen bir alan

Bazı araştırmalara göre farklı renkteki ışıklar yeni bir perspektif oluşturabilir. Tıpkı herhangi bir ortamda olduğu gibi değişim zihinsel bir kırılmaya izin verir ve ışıklandırma, aktiviteye bağlı olarak bir alanı değiştirmek için çok şey yapabilir. Örnek olarak bazı sınıf öğretmenlerinin okuma zamanlarında daha yumuşak bir aydınlatma oluşturmak için evden lambalar getirebilir.

3. Farklı  oturma düzenlerine ve konfigürasyonlarına izin verin

Çeşitli farklı mobilyalar, öğrencilerin projeye veya günün saatine bağlı olarak farklı alanlarda çalışmalarına izin verir.

4. Eğlenceli alanlar oluşturun 

Eğlenceyi öğrenmeye geri getirin! Oyun, ekiplerin birlikte etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olur ve anlamlı öğrenmeye katkı oluşturur. Uzmanlar, Google’ın çalışanlara oyun oynamaları için alan sağladığından ve oyunun öğrenim için “güçlü bir motivasyon aracı” olarak gördüklerinden bahsediyor.

5. Zaman Kavramları

Katı programlara sahip geleneksel senaryolar yerine zamanı yapılandırmanın farklı yolları faydalı olabilir. Öğretmenler, her seferinde bir konuya yoğunlaşabilir. Öğrencileri okulda dolaşırken kaybedilen zaman teknoloji kullanılarak en aza indirilebilir.

6. Toplum katılımını teşvik edin.

Öğrenme bir topluluk çabasıdır. Sosyal medya, bir işbirliği duygusu geliştirmek için kullanılabilir. Okulun fiziksel alanı diğer yetişkinlerin de sınıflara katılmasına izin vermelidir.

7. Ayakkabısız  öğrenme.

Evet, ayakkabısız öğrenme alanları. Diğer ülkelerde çocuklar, belki de onlara evi hatırlattığı ve rahat bir öğrenme ortamı yarattığı için genellikle ayakkabılarını çıkarmadan öğreniyorlar.

8. Dış mekanı içeri getirin. 

Bazı model sınıflar, sınıfta öğrenmenin bir uzantısı haline gelen kapalı / açık bir alana izin verdi. Alanlar, geri dönen bir kapı veya dışarıda öğrenmek için zaman içerebilir. Hatta bazı araştırmalar, dışarıda öğretmenin öğrenimi geliştirebileceğini bile buldu.

9. Çok amaçlı alanlar

Çeşitli öğrenme stillerine ve etkinliklerine uygun alanlar en iyisidir. Örneğin, sunumlar ve performanslar işbirlikçi gruplar için bir alan olabilir.

10. Teknoloji erişilebilirliği

Çeşitli medyaya sahip sınıflar farklı öğrenme etkinliklerine izin verir ve bir projektör, beyaz tahta, dijital kameralar, dizüstü bilgisayarlar erişilebilirliği çeşitlendirir.

11. Öğrencilerin taşınabilir teknolojiyi getirdiği bir alan için tasarım yapmak. 

Bazı uzmanlar, işbirliğine olanak sağladıkları ve ucuz oldukları için akıllı telefonların en güçlü öğrenme aracı olabileceğine inanıyor.

12. Katmanlı oturma alanları

Katmanlı alanlar, grupların fikirleri tartışmak ve prosedürleri iletmek için bir araya gelmelerine izin verir. Bu alanlar, grupları düzenli olarak kullanan sınıflarda özellikle yararlıdır. Grup eğitimi veya sunumlar için bir alan sağlarlar. Konuşmacı, sesini yansıtmak yerine göz temasını ve sabit bir ses seviyesini koruyabilir. Katmanlı oturma, samimi ve küçük bir grup tartışma formatı oluşturur. Benzer şekilde, “rahat” halı daha küçük çocuklar için işe yarar.

13. Dolaplar ve raflar gibi depolama alanları

Düzen, başarılı öğrenme ortamlarının önemli bir bileşenidir. Dağınıklıktan uzak bir öğrenme ortamı, dikkat dağıtıcı unsurlardan uzaktır ve odaklanmanın öğrenmede kalmasına izin verir. Öğrenciler alan içinde hızla hareket edebilir ve çeşitli öğrenme amaçları için ihtiyaç duyulan kaynaklara kolayca erişebilirler.

14. Farklı öğrenme ihtiyaçları için tasarım
Düzenleme öğrenciyi sınırlamak yerine öğrenmeye uyum sağlamalıdır. Sınıflar, çeşitli öğrenme stilleri ve öğrenme güçlükleri için uyum sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır. Otizmli bir öğrenciyi ara vermeye götürdüğümü ve dışarıda kendine zarar vermesinden korktuğumu hatırlıyorum. Örneğin, geri dönüştürülmüş lastiklerin kullanıldığı özel köpük girintileri, güvenlik ihtiyaçlarına uyum sağlarken dışarıdaki zamanının serbest olmasına izin verebilir.

15. İşaretler ve görüntüler

Pano veya duvarlardaki detaylar önemlidir. Örneğin, sınıftaki işaretleri olumsuzluklardan uzak tutmaya çalışın. İÇMEYİN, YEMEYİN veya KONUŞMAYIN kural listeleri kötü bir mesaj gönderebilir. Bunun yerine, işaretler olumlu pekiştirme içerebilir. 

16. Sanal alanlar

Google Classroom ve quiziz gibi çevrimiçi ortamlar öğrenmenin bir parçası olarak öğrenime dahil edilebilir. Uzmanlar, eğitimin geleceğinin sanal formatlara döneceğini savunuyor.

Z Kuşağı, öğrenmelerinin eğlenceli ve heyecan verici olmasını istiyor. Sınıflar, öğrencilerin ayrılmak istemeyeceği alanlar olmalıdır. Bazı topluluklar ise bu fütüristik görünümlü öğrenme alanları konusunda hala tereddütlü ve daha eski ve geleneksel olan fiziksel alanlara başvurdu.

İlgili İçerikler

Takip İçin

355BeğenenlerBeğen
333TakipçilerTakip Et
222TakipçilerTakip Et
211AboneAbone Ol

Son Gönderiler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz