Çevrimiçi Okullar, her yaştan öğrenciye sayısız fayda sağlayabilir.

Birincisi, onlara (ve ebeveynlerine) esnek bir program sunar. Aynı zamanda onlara kendi hızlarında öğrenme, donanımlı ve deneyimli öğretmenlerle bire bir eğitim ve kendi ilgi alanlarına odaklanan kurslarla kendini geliştirme fırsatı verir.

Öğrenciler için inanılmaz bir seçenek olabileceği gibi, yeni başlayan ebeveynlere de yeni zorluklar çıkarabilir. Bu eğitimin ezici veya stresli bir süreç olması gerekmez. Bu yeni eğitim türüne geçişi biraz daha kolaylaştırmaya yardımcı olmak için, yeni çevrimiçi evde eğitim ebeveynleri için en iyi 10 ipucunu topladık.

Evde Eğitime Başlayan Ebeveynlere 10 İpucu

1. Her öğrenci için öğrenme ortamını olabildiğince kişiselleştirin.

Çocuğunuz için belirli bir çalışma ortamı yaratmak, tutarlı çalışma alışkanlıkları geliştirmesine yardımcı olabilir. Öğrenciler ister bir dizüstü bilgisayarda ister masaüstü bilgisayarda çalışıyor olsun, onlara ödevlerini tamamlamaları için düzenlenmiş bir  alana sahip olması gerekir.

Başlangıç ​​olarak, gerekli tüm ekipmanların – bilgisayar, yazıcı, kulaklık, takvim, kurşun kalemler, defter vb. kolay ulaşılabilecek bir yerde olduğundan emin olun. Çalışma alanı evin sessiz ve düşük trafikli bir alanında olmalıdır, böylece rahatsız edilmeden derslerine odaklanacaktır.

2. Bir program kullanın ve bu programı gerektiği gibi uyarlamaktan korkmayın.

Çocuğunuzun tutarlı çalışma alışkanlıkları geliştirmesini sağlamanın diğer tarafı, her gün ne zaman ve ne öğreneceklerini bilmelerini sağlamak için önceden plan yapmaktır. Alışkanlıkları ve enerjileri ile en iyi şekilde çalışan bir program oluşturun. Örneğin, dokuz yaşında bir çocuk sabah saatlerinde ders çalışması uygun olurken, onüç yaşındaki çocuğunuzun derslere hazır hale gelmesi fazladan birkaç saat daha alabilir.

Ayrıca bazı çocuklar ders dışında çalışmak zorunda kalabilir. Durum ne olursa olsun, düzenli bir rutin oluşturmaya çalışın, böylece çalışmalara tam olarak ne zaman odaklanmaları gerektiğini bilirler.

3. Düzeninizi koruyun!

Evde eğitim için çevrimiçi kurslar, ebeveyn olarak daha fazla uygulamalı ders olanağına izin verir, ancak yine de onların yolunda olduğundan emin olmak için haftalık ders planlarını gözden geçirmeli veya hafta için seyahat veya etkinlikler planlanıyorsa düzenlemeler yapmalısınız. Aileniz için neyin işe yaradığına bağlı olarak, bunu bir gece rutini haline getirmek (günlük dersleri ve yaklaşan ödevleri gözden geçirmek ve sonraki gün için her şeyin hazır olduğundan emin olmak) veya her haftanın başında ve sonunda zaman ayırmak isteyebilirsiniz.

Bu adım, çocuğunuz doğrudan işe başlayabileceğinden ve derslerinde nasıl ilerlediğini daha iyi takip etmenizi sağlayacağından, boşa harcanan zamanı azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Öğrencileri güçlendirin.

Çocuğunuzu ders ve müfredat planlamasına dahil ederek eğitimi için sorumluluk ve değerlendirme oluşturmasına yardımcı olun. Onlara bir planlayıcı verin veya yararlı bir öğrenme uygulaması bulun, böylece önünüzdeki günü veya haftayı organize etmesini sağlayın. Günlük yapılacaklar listeleri oluşturmalarını ve kendi görevlerini takip etmelerini isteyin. Bu, stresin bir kısmını alır ve aynı zamanda eğitimlerini ve zamanlarını kontrol etmelerini sağlar.

5. İşleri karıştırın.

Rutini, öğrenme formlarını, programları, içeriği, ilerleme hızını, işbirliklerini değiştirin. Öğrenmenin taze ve özgün kalmasına yardımcı olmak için yapmanız gerekeni yapın.

Öğrencinizin dersleriyle birlikte neyin çıkacağının farkında olmak, size işleri karıştırıp ilginç tutma fırsatı verir. Okul gezilerini yerel müzelere veya doğa gezilerini entegre etmek, öğrendikleri bilgileri uygulamalarına yardımcı olacaktır. Örneğin, Eski Mısır ile ilgili bir ders Sanal Piramit Sergisi ile tamamlanabilir ve başarılı bir Fransızca dersi krep veya makaronlarla ödüllendirilebilir.

Sonuç olarak, çocuğunuzun eğitimi onunla yaptığınız her şeydir. Bu yüzden çocuğunuzla biraz eğlenmekten korkmayın.

6. Öğrenciler için ve öğrencilerle birlikte hedefler belirleyin.

Ölçülebilir ve spesifik eğitim hedefleri belirlemek, hem sizi hem de çocuğunuzu okul yılı boyunca eğitim yolunda tutacaktır. Bir liste yapın ve onu kısa ve uzun vadeli hedeflere ayırın, ardından gerekirse hedefleri değerlendirmek ve ayarlamak için listeyi düzenli olarak yeniden gözden geçirin. Örneğin oturumlarınız sırasında bu değerlendirmeleri konuşabilirsiniz.

7. İçeriği ve süreci kişiselleştirin.

Evde eğitim ile, çocuğunuz kendi hızında öğrenebilir – gerektiğinde bir konuda daha fazla zaman geçirebilir veya materyali hızlı bir şekilde kavrarsa başka bir konuda hızlanabilir. Bu tür bir öğrenme ortamı , sizin ve çocuğunuzun ilgi alanlarına uygun öğretim programları seçmenize de olanak tanır. Bazı çevrimiçi okulları, öğrencinizin tutkularına odaklanan bir kursu özelleştirmenize veya oluşturmanıza bile izin verir. Eğitimini kişiselleştirmek çocuğunuzda heyecan yaratır ve öğrenim hızını artırır.

8. Yardım isteyin.

Çocuğunuz için nasıl bir öğrenme planı oluşturacağınızdan veya hedefler koyacağınızdan emin değilseniz, sorun değil. Pek çok okulda, öğrencilerine göre kişiselleştirilmiş bir program tasarlamalarına yardımcı olacak yüksek eğitimli öğretmenler ve danışmanlar vardır.

Öğretmenler de çocuğunuzun öğrenmesine nasıl yardımcı olacaklarına dair farklı bir bakış açısı ve içgörüler görebilir. Bir duruma takılıp kaldığınızda veya belirli bir derse nasıl yaklaşacağınızdan emin değilseniz, yardım isteyin; bu evde eğitim yolculuğunda yalnız değilsin.

9. Öğrenmeyi sosyalleştirin.

Çevrimiçi eğitimin münferit bir çaba olması gerekmez. Hafta boyunca çocuğunuzun sosyalleşmesine yardımcı olmanın yollarını bulun. Gönüllü gruplar, spor takımları veya diğer grup türlerine katılırlarsa, kaçınılmaz olarak sosyal beceriler geliştireceklerdir. Saha gezileri, bir kafede çalışma günleri, seyahat ve çalışma grupları ya da topluluklarıyla etkileşime girmelerine ve bağlantı kurmalarına yardımcı olabilirsiniz.

10. Kusurları kabul edin.

Bu yolculuğa çıkmadan önce, evde eğitim vermeye karar verdiğiniz tüm nedenleri not edin. Bazı günler diğerlerinden daha zor olabilir, ancak bu listeye geri dönmek, bu kursta kalmanıza yardımcı olacaktır. Çevrimiçi eğitimde hiçbir macera mükemmel olmayacak, bu yüzden işler planlandığı gibi gitmediğinde kendinize bir ara verin ve unutmayın ki okullarda da her zaman işler planlandığı gitmiyor.

Önemli olan, çocuğunuza aktif olarak daha iyi bir eğitim vermeye çalışmanızdır. Yorucu ve bazen sinir bozucu günler gelecek, ancak çocuğunuzun dersleriyle ilgilenmesini ve öğrenme tutkusunu gördüğünüzde her şeyi unutacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz