Google, En Hızlı Süper Bilgisayardan Milyonlarca Kat Daha Hızlı Kuantum Bilgisayarı Oluşturdu

Reklam
Google Sycamore Çipi

Google, gelişmiş Sycamore çipi ile “kuantum üstünlüğünü” başardığını duyurdu. Nature’da yayınlanan bir makalede Google, kuantum hesaplama alanında büyük bir atılım gerçekleştirdiğini ve mevcut teknoloji ile pratik olmayan bir zaman alacak olan hesaplamaları çözdüğünü söylüyor.

Kuantum işlemcisi, bir süper bilgisayarla binlerce yıl sürecek dakika hesaplamalarını tamamlayabildi.

Daha spesifik olarak, Google’ın 54 kubit Sycamore çipleri, dünyanın en hızlı süper bilgisayarının 10.000 yılını tamamlaması gereken hesaplamaları gerçekleştirmek için sadece 200 saniye (üç dakika ve 20 saniye) sürdü.

Özünde, Google aynı anda birden çok durumda olabilen atom altı parçacıkların gücünden yararlanarak, başka türlü mümkün olmayacak bir şey yapabilmiştir.

Hız İhtiyacı

Google Yapay Zeka’dan Frank Arute başkanlığındaki çalışmanın arkasındaki ekip, “Bilinen tüm klasik algoritmalara kıyasla hızdaki bu çarpıcı artış, bu özel hesaplama görevi için kuantum üstünlüğünün deneysel bir şekilde gerçekleştirilmesi ve çok beklenen bir hesaplama paradigmasını müjdeliyor.”

CEO Sundar Pichai‘nin açıkladığı gibi , Google’ın buradaki çalışmasının önemli başarılarından biri hataları ortadan kaldırmak oldu. “Bu muazzam hızlara ancak kübitler üzerinde sahip olduğumuz kontrol kalitesi nedeniyle ulaşabiliriz. Kuantum bilgisayarlar hatalara eğilimlidir, ancak deneyimiz klasik bir bilgisayardan daha iyi performans gösterecek kadar geniş bir ölçekte yeterli sayıda hata ile bir hesaplama yapma yeteneğini gösterdi.”

Google, on yıldan uzun bir süredir kuantum hesaplama (yaklaşık 30 yıldır var olan bir proje ) üzerinde çalışıyor. Yapılan son gelişmeler gelecekteki teknoloji için büyük bir etkiye sahip olabilir, ancak muhtemelen net dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızda bir kuantum çip bulmayı beklememelisiniz.

Büyük Bir Atılım mı?

Google, bu başarıyı artırmaya çalıştığı heyecana rağmen, öfke beklentilerinin nedeni var. Şu anda, kuantum hesaplama çok pahalı, ama hepsi bu değil; en azından öngörülebilir gelecek için, kuantum bilgisayarlar yalnızca yoğun, son derece spesifik görevler ve yapay zeka için kullanılacaktır.

Örneğin, kuantum üstünlüğünü elde etmek için kullanılan testlerde, görünüşte rastgele sayıların büyük gruplarındaki örüntüleri tespit etmek için Sycamore kullanıldı.

Ayrıca, IBM Google’ın iddialarına katılmıyor ve aşırı şişirildiklerini söylüyor. Yapılan açıklamada ” Aynı görevin ideal simülasyonu 2.5 günde klasik sistemde yapılabilir” dedi. IBM, bunun “muhafazakar, en kötü durum tahmini” olduğunu ve hatta geliştirilebileceğini öne sürüyor.

IBM, iddiaların yanıltıcı olduğunu çünkü diğer durumların yanı sıra, kuantum bilgisayarlar asla klasik bilgisayarlar üzerinde hüküm sürmeyeceğini, ancak onlarla birlikte çalışacaklarını söyledi.

İlgili İçerikler

Takip İçin

355BeğenenlerBeğen
333TakipçilerTakip Et
222TakipçilerTakip Et
211AboneAbone Ol

Son Gönderiler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz