Hareket Halindeki Buzullar: Uydular Onlarca Yıllık Değişimini Yakaladılar.

42

Dünyadaki buzulların ve buz tabakalarının uzaydan görüntüsüne dair (bazıları yaklaşık 50 yıla yayılan) yeni hızlandırılmış videoları,bilim insanlarına gezegenin donmuş bölgelerinin nasıl değiştiği hakkında yeni bilgiler veriyor. San Francisco’daki Amerikan Jeofizik Birliği’nin yıllık toplantısında, bilim adamları NASA-ABD Jeolojik Araştırma Landsat misyonları da dahil olmak üzere uydulardan gelen verileri kullanarak Alaska, Grönland ve Antarktika’nın yeni zaman serilerini yayınladılar. Bir dizi görüntü, Alaska’nın buzullarının dramatik değişikliklerini göstermektedir. Grönland’da farklı uydu kayıtları, 2000 yılında başlayan buzul çekilmesinin hızının yanı sıra, son on yılda buz akışını hızlandırabilecek daha yüksek rakımlara yayılan eriyik havuzları gösteriyor. 

1972 yılına dayanan ve 2019’a kadar devam eden Landsat misyonundan görüntüleri kullanan Alaska Fairbanks Üniversitesi’nden buzbilimci Mark Fahnestock, Alaska ve Yukon’daki her buzulu altı aylık zaman aralıklarını birleştirdi.

Fahnestock, “Şimdi Alaska’da olanlara bakmamızı sağlayan bu uzun ve ayrıntılı kayıtlara sahibiz.Bu filmleri oynattığınızda, bu sistemlerin ne kadar dinamik olduğunu ve buz akışının ne kadar kararsız olduğunu anlarsınız.” dedi.

Videolar, Alaska’nın buzullarına ısınan bir iklimde neler olduğunu açıkça gösteriyor ve farklı buzulların çeşitli şekillerde nasıl tepki verdiğini vurguladı. Bazıları birkaç yıl duraklayan dalgalanmalar veya buzun olduğu yerde oluşan göller, hatta denize giden toprak kaymalarından kaynaklanan kalıntıları gösterir. Diğer buzullar, bilim insanlarına buzulun nasıl değiştiğini gösteren ipuçları veriyor.

Örneğin Columbia Buzulu, ilk Landsat uydusu 1972’yi başlattığında nispeten kararlıydı. Ancak 1980’lerin ortalarından başlayarak, buzulun cephesi hızla geri çekilmeye başladı ve 2019’a kadar yukarı yönde 20,4 mil (20 kilometre) oldu. Buna karşılık, Hubbard Buzulu, son 48 yılda 5 km ilerledi. 

 “Bu buzağılama, neredeyse 50 yıldır Hubbard Buzulu’nun zayıflığının ilk işaretidir.” dedi. Önümüzdeki yıllarda bu tür çalışmalar devam ederse, Hubbard’a değişikliğin gelebileceğinin bir işareti olabilir.

Dikkatinizi Çekebilir;   Okullarda teknoloji: Zamanla gelen değişikler

Landsat uyduları uzaydan Dünya’nın en uzun sürekli kaydını sağlamıştır. USGS, Fahnestock’un her yaz için en net Landsat sahnelerini her buzulun üzerinde seçmesine izin veren eski Landsat görüntülerini yeniden işledi. Google Earth Engine’in yazılım ve bilgi işlem gücü ile hızlandırılmış video serileri oluşturdu.

Bilim adamları uzun vadeli uydu kayıtlarını Grönland buzullarına da bakmak için de kullanıyorlar. Ohio Eyalet Üniversitesi’nden Michalea King, Grönland’ın büyük buzullarının 200’den fazla çalışmasını incelemek için 1985’e kadar uzanan Landsat misyonlarından gelen verileri analiz etti. Buzul cephelerinin ne kadar geri çekildiğini, buzun ne kadar hızlı aktığını ve bu zaman aralığında ne kadar buz buzulunun kaybettiğini inceledi.

Grönland’ın buzullarının 1985-2018 yılları arasında ortalama 5 mil geri çekildiğini ve en hızlı geri çekilmenin 2000 ve 2005 arasında gerçekleştiğini buldu. Ve okyanusa giren buzul buz miktarına baktığında, kaydın ilk 15 yılı için nispeten istikrarlı olduğunu, ancak 2000 yılından sonra artmaya başladığını vurguladı.

King, “Bu buzullar okyanusa geçmişte olduğundan daha fazla su veriyolar.” dedi. “1985’ten günümüze kadar olan kayıt sırasında bu buzullardan geri çekilme ve artan buz kütlesi kayıpları arasında çok açık bir ilişki var.” King buzulun önünden kaybedilen buzları analiz ederken, Birleşik Krallık’taki Liverpool Üniversitesi’nden James Lea Krallık, Grönland’ın buzullarının ve eriyik gölleri oluşturan buz tabakalarının üzerindeki buz erimesini incelemek için uydu verilerini kullanıyor.

Lea, “Buz tabakasında yılda kaç göl bulunduğuna baktık ve son 20 yılda artış eğilimi bulduk: Göllerde yüzde 27 artış var.” dedi.

Bu yüksek irtifa eriyik havuzları buz tabakasından geçip tahliye edildiğinde, buz tabakasının hızlanmasına neden olabilir, buzu incelterek ve ölümünü hızlandırır.

Antarktika buz tabakası yüzey erimesi yaşar, ancak yüzeyin altında birkaç kat, kar katmanlarıyla izole edilmiş göller de vardır. Bu yeraltı göllerinin nerede olduğunu görmek için Colorado Üniversitesi, Boulder’dan Devon Dunmire, Avrupa Uzay Ajansı’nın Sentinel-1 uydusundan radar görüntüleri kullandı. 

Dikkatinizi Çekebilir;   Okullar, Devamsızlıkla Mücadele Etmek İçin Teknolojiyi Kullanıyor

AGU toplantısında sunulan Dunmire’ın yeni çalışması, Antarktika Yarımadası yakınlarındaki George VI ve Wilkins buz raflarını süsleyen göller buldu. Hatta bu göller kış aylarında bile donmuyordu. Bu gizli göller, bilim adamlarının düşündüğünden daha yaygın olabilir, dedi ve kıtanın buz raflarında benzer özellikler aramaya devam ettiğini de ayrıca belirtti.

Dunmire, “Bu yeraltı göllerinin dağılımı ve miktarı hakkında çok fazla şey bilinmemekle birlikte, bu su Antarktika yarımadası yakınındaki buz rafında yaygın gibi görünüyor.” dedi.

Landsat ve yaklaşan Landsat 9 misyonu hakkında daha fazla bilgi için şu adresi ziyaret edin: https://nasa.gov/landsat veya https://usgs.gov/landsat