Öğretmenin nihai amacı anlamaktır. 

Anlayışı ölçmek için genellikle  testlere güveniyoruz ve sonra devam ediyoruz. Testler notlandırıldıktan sonra zayıflıkları ve yanlış anlamaları ele almak için zaman yoktur ve öğrencilere soru sorma stratejileri yoluyla öğrenmelerine yardımcı olmanın zamanı gelmiştir .

Aşağıda, öğretim, planlama ve müfredat tasarımınızda yardımcı olacak 22 basit değerlendirme stratejisi ve ipucu bulunmaktadır.

Her Gün Kullanabileceğiniz Basit Değerlendirme Stratejileri ve İpuçları

1. Yazmalarını / konuşmalarını sağlayan açık uçlu bir soru

Evet / hayır sorularından ve “Bu doğru mu ?” gibi ifadelerden kaçının. Bu sorulara yanıt olarak öğrenciler genellikle ‘evet’ yanıtını verirler. Bu yüzden, birkaç öğrencinin daha sonra kaybolduğunu itiraf etmesi şaşırtıcıdır.

Öğrencilerin sınıfta fikirleri kavramasına yardımcı olmak için, öğrencilerin yazmasını / konuşmasını sağlayan açık uçlu sorular sorun. Kuşkusuz, doğrudan sormayı düşündüğünüzden daha fazlasını ortaya çıkaracaklar.

2. Öğrencilerden düşünmelerini isteyin

Sınıfın son beş dakikası boyunca, öğrencilerden ders üzerinde düşünmelerini ve öğrendiklerini yazmalarını isteyin. Ardından, bu kavramı veya beceriyi pratik bir ortamda nasıl uygulayacaklarını düşünmelerini isteyin.

3. Testleri kullanın

Anladığınızı kontrol etmek için dersin sonunda kısa bir test yapın .

4. Öğrencilerden özetlemelerini isteyin

Öğrencilerin önemli kavramları ve dersleri özetlemelerini veya açıklamalarını sağlayın. Bu sözlü, görsel veya başka şekilde yapılabilir.

5. El işaretleri

El işaretleri, öğrencilerin içeriği anlamalarını derecelendirmek veya göstermek için kullanılabilir. Bu strateji, tüm öğrencilerin katılımını gerektirir ve öğretmenin büyük bir grup içinde anlamayı kontrol etmesine izin verir .

6. Yanıt kartları

Dizin kartları, işaretler, beyaz tahtalar veya diğer öğeler, öğretmen tarafından sunulan bir soru veya soruna verdikleri yanıtları belirtmek için sınıftaki tüm öğrenciler tarafından aynı anda kaldırılır. Öğretmen, yanıt cihazlarını kullanarak tüm gruba öğretirken öğrencilerin yanıtlarını kolayca not edebilir.

7. Dört köşe

Öğrenci anlayışının hızlı ve kolay bir anlık görüntüsü olan Dört Köşe, öğretmenin anlayışı izlemesine ve değerlendirmesine izin verirken öğrenci hareketi için bir fırsat sağlar.

Öğretmen bir soru sorar veya bir açıklama yapar. Öğrenciler daha sonra, soruya verdikleri yanıtları belirtmek için sınıfın uygun köşesine giderler. Örneğin, köşe seçenekleri arasında “kesinlikle katılıyorum”, “kesinlikle katılmıyorum”, “bir şekilde katılıyorum” ve “emin değilim” olabilir.

8. Birlikte düşünün

Öğrencilerin soru veya konuyu düşünmek için birkaç dakika ayırması gerekir. Daha sonra, düşünceleri tüm sınıfla paylaşmadan önce karşılaştırmak için belirlenmiş bir ortakla eşleşirler.

9. Koro okuma

Öğrenciler, belirli bir kavramı tanımlamak için metni işaretler ve işaretli metni öğretmenle birlikte yüksek sesle okur. Bu strateji öğrencilerin akıcılık geliştirmelerine yardımcı olur. İfadelerin ve soruların okunması arasında ayrım yapmak; ifade, ilerleme hızı ve okuma hızını geliştirecektir.

10. Tek soruluk sınav

Bir veya iki dakika içinde cevaplanabilecek belirli bir amacı olan tek bir odaklanmış soru sorun. Öğrencinin anlayışını değerlendirmek için yazılı yanıtları hızlıca tarayabilirsiniz.

11. Sokratik seminer

Öğrenciler, temel bir soru, konu veya seçilen metin hakkında birbirlerine sorular sorarlar. Sorular, bir dizi yanıt ve ek sorularla devam eden bir sohbeti başlatır. Öğrenciler, kendi tartışmalarını kolaylaştırmak ve yeni bir anlayışa ulaşmak için sorunları ele alan sorular formüle etmeyi öğrenirler.

12. 3-2-1

Öğrenciler dersin sonunda aşağıdaki soruyu yanıtlayarak öğrendiklerini değerlendirirler: 3) dersinizden öğrendikleri şeyler; 2) hakkında daha fazla bilgi edinmek istedikleri şeyler ve 1) Sormak istedikleri sorular.

13. Kapıdan çıkış bileti

Öğrenciler kısa bir süre için belirli bir soruya yanıt olarak yazarlar. Öğretmenler, öğrencilerin öğretilen bir kavramı anlamalarını kontrol etmek için yanıtlarını bir kapıdan çıkış bileti olarak toplar. Bu alıştırma, daha sonra daha uzun yazılara dönüştürülebilecek birden çok fikir üretir.

14. Öğrenci çalışmaları

Öğrenciler, öğrendikleri, zorluklara neyin yol açtığı, yararlı buldukları stratejiler veya dersle ilgili diğer konular gibi ders hakkındaki düşüncelerini yazarlar. Öğrenciler dersleri düşünebilir ve işleyebilir. Öğretmenler, öğrenci çalışmalarını okuyarak  sınıf ve bireysel kavram yanılgılarını ve başarıları belirleyebilir.

15. Biçimlendirici kalem-kağıt değerlendirmesi

Öğrenciler, derste öğretilen bilgi ve becerilerin kısa, kalem-kağıt biçimlendirici değerlendirmelerine bireysel olarak yanıt verirler. Öğretmenler öğrencilerin kendilerini düzeltmesini seçebilirler. Öğretmen, bireysel öğrenci ilerlemesini izlemek ve gelecekteki talimatı bilgilendirmek için değerlendirme sonuçlarını toplar.

Hem öğrenci hem de öğretmen, öğrencinin amaçlanan bilgi ve becerileri edinip edinmediğini hızlı bir şekilde değerlendirebilir. Bu biçimlendirici bir değerlendirmedir, dolayısıyla amaçlanan not vermek değildir.

16. Kavram yanılgısı kontrolü

Öğrencilere, işlediğiniz bir kavram hakkında yaygın veya öngörülebilir yanlış anlamalar sunun. Onlara katılıp katılmadıklarını sorun ve nedenini açıklayın.

17. Analoji istemi

Analojilerle öğretmek güçlü olabilir. Periyodik olarak, öğrencilere bir analoji sorusu sunun: “kapsanan kavram ____ gibidir çünkü ____.”

18. Uygulama sıklığı

En az bir derste en az üç kez anlayıp anlamadığınızı kontrol edin.

19. Çeşitlilik kullanın

Öğretmenler, tüm öğrencilerin bildiklerini doğru bir şekilde bilip bilmediklerini kontrol etmek için yeterince farklı bireysel veya grup tekniği kullanılmalıdır. Muhtemelen bu, tek bir sınıfta aynı tekniğin tekrarlanmaması gerektiği anlamına gelir.

20. Faydalı olun

Gerçek test, her kontrolde alınan bilgilere göre kursunuzu ayarlayıp ayarlayamayacağınız veya planlandığı gibi devam edip edemeyeceğinizdir. Durup yeniden başlamanız mı gerekiyor? Yeniden öğretmek için birkaç öğrenciyi üç dakikalığına kenara çekmek mi ? Veya devam etmek mi ?

21. Akran eğitimi

Anlamayı kontrol etmenin belki de en doğru yolu, bir öğrencinin öğrendiklerini başka bir öğrenciye öğretmeye çalışmasıdır. Bunu başarılı bir şekilde yapabilirse, dersinizi anladığı açıktır

22. “Yaptıklarınızı ve anlamadıklarınızı ayırın”

İster bir t-şeması hazırlayın, ister bir kavram haritası çizin veya başka bir yol kullanarak, öğrencilerin bildiklerini düşündüklerini ve bilmediklerini listelemelerini sağlayın.

Ayrıca genellikle kendilerini tanımlayabileceklerinden daha fazlasını veya daha azını bilirler, bu da bu stratejiyi biraz kaba yapar. Ama sorun değil. Amacımız onların öz değerlendirmelerinde kesin ve eksiksiz olmalarını değil sizin için ne yaptıkları ve bilmedikleri konuda içgörü kazanmaktır.

Öğrencilerin kendi düşüncelerini ifade etmeye başladıklarını görmek mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz