İnternet Beyni Nasıl Değiştiriyor Olabilir ?

50

Western Sydney Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, Kings College, Oxford Üniversitesi ve Manchester Üniversitesi’nden uluslararası bir araştırma ekibi, internetin beynin değişikliklerini etkileyebileceğine dair araştırma yaptı.

Araştırmacılar , dünyanın önde gelen psikiyatrik araştırma dergisi olan  World Psychiatry ‘de yayınlanan türünün ilk incelemesinde, internetin bilişsel süreçleri nasıl değiştirebileceğine dair önde gelen hipotezleri araştırdılar ve bu hipotezlerin son bulgularla ne ölçüde desteklendiğini incelediler.

Western Sydney Üniversitesi NICM Sağlık Araştırma Enstitüsü Kıdemli Araştırma Görevlisi ve Manchester Üniversitesi Fahri Araştırma Görevlisi Dr. Joseph Firth liderliğindeki kapsamlı rapor, internetin beynin yapısını, işlevini nasıl etkileyebileceğine dair revize modeller üretmek için kanıtları birleştirdi.

“Bu raporun temel bulguları, yüksek düzeyde internet kullanımının gerçekten de beynin birçok işlevi üzerinde etkili olabileceğidir. Örneğin, İnternet’ten sınırsız bilgi istemi ve bildirim akışı bizi sürekli olarak bölünmüş bir dikkat çekmeye teşvik ediyor. sonuçta tek bir görev üzerinde konsantrasyonu sürdürme kapasitemizi azaltabilir “dedi.

“Ek olarak, çevrimiçi dünya bize bilgiler için benzersiz bir şekilde büyük ve sürekli erişilebilir bir kaynak sunuyor, bu da hiçbir zaman birkaç dokunuştan uzakta değil.

Sosyal medya ile birlikte bu çevrimiçi teknolojilerin son zamanlarda tanıtılması ve yaygın olarak benimsenmesi de bazı öğretmenler ve veliler için endişe vericidir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2018 kılavuzları, küçük çocukların (2-5 yaş arası) günde bir saat veya daha kısa bir ekran süresine maruz kalmasını önerdi. Bununla birlikte, rapor ayrıca internetin beyin üzerindeki etkilerini inceleyen araştırmanın büyük çoğunluğunun yetişkinlerde yapıldığını ve bu nedenle gençlerde internet kullanımının yararlarını ve dezavantajlarını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu buldu.

Dr. Firth, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, potansiyel olumsuz etkilerden kaçınmanın; dijital cihazlara çok fazla zaman harcayarak çocukların sosyal etkileşim ve egzersiz gibi diğer önemli gelişimsel etkinliklerden kaçmamasını sağlamak kadar basit olabileceğini söylüyor.

Dikkatinizi Çekebilir;   2000 $ 'lık Akıllı Yatak Uykunuzu İyileştirebilir mi?

Buna yardımcı olmak için, artık akıllı telefonlarda ve bilgisayarlarda İnternet kullanımını ve erişimi kısıtlamak için çok sayıda uygulama ve yazılım programı var.

Bunun yanı sıra, çocuklarla çevrimiçi yaşamlarının kendilerini nasıl etkilediği hakkında sık sık konuşmak da önemlidir. Umarım siber zorbalık, bağımlılık davranışları ve sömürü riski altındaki çocukları tanımlamak ve böylece olumsuz sonuçları zamanında önleme imkanımız olur.

Western Sydney Üniversitesi NICM Sağlık Araştırma Enstitüsü Direktör Yardımcısı ve Araştırma Direktörü Profesör Jerome Sarris ve rapordaki kıdemli yazar, artan İnternet kullanımının beyindeki potansiyel etkilerinden endişe duyuyor.

Profesör Sarris, “İnternet üzerinden uyaranların birden fazla olmasıyla nedeniyle insanların dikkati dağılıyor.” dedi.

“Yüksek yoğunluklu çok görevli İnternet kullanımının potansiyel olumsuz etkilerini en aza indirmek için, ‘İnternet hijyeni’ tekniklerinin (ör. Çevrimiçi çoklu görev, ritüel ‘kontrol’ davranışları ve akşam çevrimiçi etkinliği) kullanımının yanı sıra dikkat ve odak uygulaması öneririm. “dedi Profesör Sarris.

Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nde dijital psikiyatri programının ortak yazarı ve direktörü ve Harvard Tıp Okulu’nda klinik uzmanı olan Dr John Torous ekledi: “Bu çalışmadan elde edilen bulgular, dijital ortamımızın etkisi hakkında ne kadar çok şey öğrenmemiz gerektiğini vurgulamaktadır. Sağlığın bazı yönleri için kesinlikle potansiyel risklerle var ancak onları yeni potansiyel faydalar ile dengelememiz gerekiyor. “

Oxford araştırma görevlisi ve çalışma ortak yazarı Dr Josh Firth şunları ekledi: “İnternetin sosyal dünyamızı ve sosyal davranışımızın hangi yönlerinin önemli ölçüde değiştirdiği açıktır.”