Nicki Teyzem beni Londra’da ziyaret ettiğinde müzikal tiyatro ve sinemadan kaçınırız. Yardımcı bir Yaşam amplifikatörü ( elektronik sinyalleri arttırmak için kullanılan elektronik cihazlar ) veya bir bardağa tutturulan kapalı bir altyazı ekranı gibi, ona yardımcı olacak birçok gelişmiş dinleme cihazı olmasına rağmen, bana yeterince iyi çalışmadıklarını söylüyor. Yakın zamanda Kraliyet Ulusal Tiyatrosu’ndaki yeni “akıllı altyazı gözlüklerini” denediğimde, onu aklımda tuttum. Ekim ayına kadar Hadestown ve War Horse’un tüm performansları için bir pilot program test ediyor. 2019 sezonunda ise gözlükleri tüm performansları için hazırlamayı planlıyor. Epson tarafından Royal National Theatre ile ortaklaşa üretilen kulaklık, normal okuma gözlüklerinden daha ağır ancak Oculus Rift gibi hantal sanal gerçeklik kulaklıklarından çok daha hafif. Gözlüklere baktığınızda, kapalı açıklamalı alt yazılar artırılmış gerçeklik merceklerinin alt kısmında ilerler.

Kitle üyeleri akıllı altyazı gözlüklerini test eder.
Kitle üyeleri akıllı altyazı gözlüklerini test ediyor.

Kitle üyeleri akıllı altyazı gözlüklerini test eder.Her kullanıcının kapalı altyazıların rengini, boyutunu ve konumunu özelleştirmesini sağlamak için gözlüklere kabloyla bir el tuş takımını kullanır. Metnin konumunun değiştirilmesi kullanıcı konforu için çok önemlidir.En büyük zorluk, ön plandaki altyazıları arka plandaki tiyatro performansıyla dengelemenin noktasını bulmak. İşte böyle çalışır: Bir açılış gecesi prodüksiyonunun senaryosu, performansı izleyen ve altyazıları buna göre ayarlayan konuşma yazılımına beslenir. Bu işlem ses, video ve ışıklandırma ipuçları kullanılarak iyileştirilir. Kraliyet Ulusal Tiyatrosu Teknik Yönetmeni Jonathan Suffolk, “Bir sanatçı birkaç çizgiyi atlarsa, sistem tepki verecektir.Bir iki saniye alacak ama sistem tepki verecek ve nerede olduğunu anlayacak.” dedi. Suffolk, işitme zorluğu olan bazı kullanıcıların giydiğini, böylece altyazıları okurken aynı anda dudakları okuyabildiklerini söyledi.Gözlükler katılımcılar için ücretsizdir. 

Metin gözlüklerin altına oturur.
Metin gözlüklerin altına oturur.

Metinler gözlüklerin altına oturur. Suffolk son konuşmasında, “Tepkiler istedikleri zaman tiyatroya girmek isteyen sağır tiyatro müdavimleri için son derece olumlu oldu.” dedi. Şöyle devam etti: “Ulusal Tiyatro gibi organizasyonların tüm sektör için bu tür işleri yapması esastır.” Hem sağır hem de işitme toplulukları için performanslar yaratan Deafinitely Theatre adlı bir grupta çalışan Richard France, birçok farklı teknolojiyle çalıştı ancak akıllı gözlüklere potansiyeli memnun edici diyor.”Tiyatroya gitmeye alışkınım, ancak gözlüklerle çok daha keyifli çünkü sahnede oyuncuların hareketini takip edebiliyorum ve daha kapsayıcı olduklarını hissediyorum,” dedi. Ulusal Cued Konuşma Birliği Eski Başkanı Sarina Roffé, canlı performansları daha kapsayıcı hale getirme yolunda sağlam bir adım olduğuna inanıyor. Roffé, “Bu yeni teknoloji, işitme engelli ve işitme güçlüğünün tam erişimine izin veriyor. Sağır ve işitmesi zor olan insanlar için ne kadar ilerlediğimiz ve yaşam kalitesini nasıl olumlu etkilediği gerçekten şaşırtıcı.” Belki de bir daha ki sefere Nicki Teyze Londra’ya geldiğinde birlikte bir gösteri yakalayabiliriz.

Dikkatinizi Çekebilir;   Edtechx Holding, Çin Meten Education İle 535 Milyon ABD Doları Tutarında Eğitim Anlaşması Yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz