Mendeley – Akademik Sosyal Ağ

Reklam

Mendeley, bibliyografik yazılım olarak da bilinen ücretsiz bir referans yönetimi yazılım paketidir ve şunları yapmanızı sağlar:

 • Araştırmanızı kolayca yönetmek için, ilgili dosyalar ile birlikte sizinle ilgili kişisel bir referans veritabanı oluşturun;
 • Birden çok kaynaktan alınan yinelenen referanslar;
 • Referansları bir Word belgesine ekleyin ve bunları seçtiğiniz alıntı tarzında otomatik olarak biçimlendirin;
 • Çalışmanızı sergileyin ve dünyanın her yerinden araştırmacılarla bağlantı kurun ve işbirliği yapın.

Mendeley, masaüstü ve web tabanlı bir veritabanı ve web sitesidir ve ücretsiz bir hesaptan erişilebilir. Ayrıca Mendeley Kurumsal Sürüm (MIE) için bir lisansa sahiptir. Bir MIE hesabı, ücretsiz bir hesaba göre çeşitli avantajlar sağlar. Öğrenciler ve çalışanlar e-posta adresleriyle bir hesap oluşturarak bu avantajlardan faydalanabilirler. 

Mendeley Web

Mendeley kitaplığınıza Mendeley web sitesi üzerinden çevrimiçi olarak erişilebilir . Kitaplığınıza ek olarak kariyer listeleri, finansman fırsatları ve Mendeley grupları gibi çeşitli başka hizmetler de bulacaksınız .

Mendeley Web’de Gezinme

Mendeley Web , kendi referans kitaplığınızı ve çevrimiçi gruplarınızı yönetmenin yanı sıra diğer araştırmacılarla ağ kurma ve işbirliği yapma seçenekleri sunar.

 • Feed  sekmesi Eğer üye olmak üzere kişileri veya grupları olarak yapmak kişilerin güncellemelerini içeriyor. Kitaplığınıza eklediğiniz makale türlerine göre öneriler de içerebilir.
 • Library sekmesini masaüstü sürümüne benzer bir düzen ile Mendeley kütüphane gösterir.
 • Groups Herhangi bir gruba sekme gösterileri ayrıntıları katıldı veya kendi var.
 • Sağ üst köşede bir arama kutusu var. Kitaplık sekmesini görüntülüyorsanız, arama kutusu kitaplığınızdaki referansları aramanıza izin verir. Başka bir sekmeyi görüntülerken, bu arama kutusu kitaplığınızın dışındaki bilgileri aramak için kullanılabilir:
  • Diğer kişilerin kitaplıklarına ekledikleri makaleler için
  • Mendeley Grupları
  • diğer Mendeley kullanıcıları.
 • Sağ üstte profil ayarlarınıza bir bağlantı göreceksiniz . Profilinizi düzenlemek veya güncellemek için adınıza tıklayın. Sağ üst köşede, hesap ayarlarını değiştirmek için baş harflerinin yanındaki açılır oku kullanın. Gelen Ayarlar ve Gizlilik seçeneği size kalan ve daha ne kadar depolama alanı, profil kamu veya özel oluşturulmasını seçmenize aboneliğinizi görüntüleyebilirsiniz.

Mendeley Web Kitaplığınıza Referanslar Eklemek

Manuel olarak referans ekleme

Sol üst köşedeki Ekle düğmesine ve ardından Yeni manuel giriş seçeneğine tıklayarak referansların ayrıntılarını manuel olarak ekleyebilirsiniz . Açılır menüden referans türünü seçin, alanları uygun şekilde doldurun ve  Kaydet‘ e tıklayın.

Dokümanlar eklemek

Kitaplığınıza eklemek istediğiniz bilgisayarınızda kayıtlı PDF’leriniz varsa, Mendeley PDF’den bir bibliyografik kayıt oluşturabilir.

 • Önce Mendley’de belgenizi eklemek istediğiniz klasöre tıklayın veya daha sonra karar vermek istiyorsanız Tüm Belgeler’e tıklayın .
 • Sol üst köşedeki Ekle düğmesine tıklayın ve ardından Belgeyi içe aktarın .
 • Bilgisayarınızda belgenin saklandığı klasöre gidin, onu seçin ve Aç’a tıklayın .
 • Alternatif olarak, PDF’yi bilgisayarınızda tutulduğu klasörden tıklayıp doğrudan Mendeley Kitaplığı’nın orta bölmesine sürükleyebilirsiniz.

Mendeley Web Kataloğundan (Bildiriler) bir referans eklemek

Bir Mendeley – Akademik Sosyal Ağ kullanıcısı kütüphanesine bir referans eklediğinde, referans Mendeley Web Kataloğuna (Makaleler) dahil edilir. Herhangi bir Mendeley kullanıcısı daha sonra referansı bulabilir ve kitaplığına ekleyebilir.

Kağıt Kataloğu içinde referans aramak için, Feed sayfasından başlayın ve sağ üstteki büyüteç olan arama simgesine tıklayın. Daha sonra Kağıt Kataloğunda arama yapmayı seçebilirsiniz.

Referansları düzenleme

 • Ayrıntıları sağ bölmede görmek için herhangi bir referansı seçin. Bu, üç dikey çizgiye sahip simge kullanılarak genişletilebilir veya gizlenebilir.
 • Sağ üst köşedeki Edit’ e tıklayın . Alanlara yazarak ayrıntıları düzenleyebilirsiniz. Referans türü, üstteki açılır menüden seçilerek değiştirilebilir. Alanlar buna göre değişecektir.
 • Referanslarınıza kendi etiketlerinizi veya etiketlerinizi girmek için tags alanını kullanın . Bu, kitaplığınızı düzenlemenize yardımcı olabilir. Etiket girmeyi bitirmek için giriş tuşuna basın.
 • Makalenin bir kopyasına sahipseniz, bölmenin altındaki boşluğa tıklayabilir veya bir dosyayı tıklayıp alana sürükleyebilirsiniz.

Bölmenin üst kısmında , öğeyle ilgili herhangi bir kişisel not eklemeniz için ayrı bir Notlar sekmesi vardır. 

Bir referansa eklenmiş bir PDF’niz varsa, PDF’ye açıklama ekleyebilirsiniz. PDF’yi yeni bir sekmede getirmek için referansa çift tıklayın. Metni seçmek ve vurgulamak, yapışkan not eklemek, vurgulayıcının rengini değiştirmek ve belgede gezinmek için sayfanın üst kısmındaki araçları kullanın.

Kitaplığınızı Düzenleme

Kitaplığınızda arama

Kitaplığınızda arama yapmak için, adınızın yanındaki ekranın sağ üst köşesindeki arama kutusunu kullanın. Referanslarınıza uyguladığınız etiketlerin yanı sıra kütüphanenizdeki belge ayrıntıları aranacaktır.

Klasörler

Referansları klasörlere koyarak düzenleyebilirsiniz. Hiyerarşik bir yapıda birden çok klasör katmanı oluşturabilirsiniz.

 • Bir klasör oluşturmak için sol bölmedeki Create Folder ‘a tıklayın .
 • Bir alt klasörü silmek, yeniden adlandırmak veya eklemek için, klasör adının sağındaki üç noktaya tıklayın.
 • Tüm Belgeler’deki referansları bir klasöre sürükleyip bırakabilir veya kutuları işaretleyerek ve sayfanın üst kısmındaki Add seçeneğini kullanarak referansları seçebilirsiniz .
 • Bir klasörden bir referansı kaldırmak için sayfanın üst kısmındaki Remove from folde seçeneğini kullanın . Bir klasörden bir referansı kaldırırsanız, referans yine de Tüm Belgeler altında bulunabilir . Referanslarınızı bir klasörden kaldırmak istiyorsanız Çöp Kutusuna sürükleyip bırakmayın çünkü bu, referansı Tüm Belgelerinizden de silecektir.

Referansları Silme

 • Bir referansı silmek için, kutuları işaretleyerek referans (lar) ı seçin, ardından  sayfanın üst kısmındaki Delete öğesine tıklayın veya referansı tıklayıp sol bölmedeki tüm klasörlerin altında bulunan Çöp Kutusu klasörüne sürükleyin. . 
 • Referanslar, siz onları kalıcı olarak silene kadar Çöp Kutusu’nda kalacaktır. Referansları kalıcı olarak silmek için Çöp Kutusu klasörüne gidin. Kutuları işaretleyerek referans (lar) ı seçin, ardından  sayfanın üst kısmındaki Delete forever’i tıklayın  .
 • Çöp Kutusundaki referansları Kitaplığınıza geri yüklemek isterseniz, kutuları işaretleyerek referansları seçin ve ardından  sayfanın üst kısmındaki Restore tıklayın .
Önceki İçerikSpeechnotes – Sesli Not Alma
Sonraki İçerikFlexbox Froggy

İlgili İçerikler

Takip İçin

355BeğenenlerBeğen
333TakipçilerTakip Et
222TakipçilerTakip Et
211AboneAbone Ol

Son Gönderiler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz