Mindmeister – Zihin Haritası Oluşturma

Reklam


MindMeister Nedir?

 • MindMeister, web tabanlı bir zihin haritalama ve beyin fırtınası aracıdır.
 • İşbirliği yapmak için haritaları sınırsız sayıda kullanıcıyla paylaşabilirsiniz.
 • Zihin haritaları slayt gösterilerine dönüştürülebilir ve çeşitli formatlara aktarılabilir
 • Zihin haritalarını herkese açık hale getirebilir ve web sitelerine veya blog yazılarına yerleştirebilirsiniz.


MindMeister tamamen web tabanlı bir zihin haritalama aracıdır. Oluşturduğunuz zihin haritaları otomatik olarak buluta, çevrimiçi olarak kaydedilir ve internet olduğu sürece her yerden erişebilirsiniz. Web uygulamasının yanı sıra MindMeister iPhone, iPad ve ve Android cihazlar için yerel mobil uygulamalar sunar. Bu cihazlar üzerinden de haritanıza erişebileceğiniz, düzenleyebileceğiniz ve sunabileceğiniz anlamına gelir nerede olursanız olun haritalarınızı düzenleyebilirsiniz. Gelenekselin aksine MindMeister ile ekip arkadaşlarınızla gerçek zamanlı olarak beyin fırtınası yapabilirsiniz. Ortak çalışanların haritaya girmek için bir hesaba ihtiyacınız vardır. Herhangi bir harita için güvenli bir bağlantı oluşturabilirsiniz ve bunu öğrencilerle, velilerle veya öğretmenlerle paylaşabilirsiniz. MindMeister’ı bir kez kullandıktan sonra ne kadar pratik olduğunu çabucak anlayacaksınız.

MindMeister Zihin Haritası Kullanımı

 • Öğrencilerle beyin fırtınası yapılabilir.
 • Öğrenciler yazma öncesi planlama için kullanabilir
 • Notları düzenlemenin görsel yolu olarak kullanılabilir.
 • Konular arasındaki ilişkileri göstermeye yardımcı olur
 • Ders planlarının düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Çevrimiçi yaratıcılık becerilerini geliştirmek.
 • Müfredat planlaması
 • Bildiriler oluşturmak için kullanılabilir.
 • Kelime ağları (kelimeleri yazım kalıplarına veya kelime öbeğine göre bağlama)
 • Kelime hazinesi etkinlikleri
 • Bitkilerin besin ları veya yaşam döngü

Öğrencilere bir bitkinin yaşam döngüsü veya fotosentez döngüsü hakkında bilgi vermek yeni bir kavramdır ve ilk başta kafa karıştırıcı veya sıkıcı olabilir. Mindmeister gibi bir zihin haritası kullanmak, öğrenme deneyimini çok daha heyecanlı hale getirmeye yardımcı olur. Konular arasındaki ilişkilerin görsel bir temsilini sağlar. Zihin haritası, kafa karıştırıcı bir bilim kavramının anlaşılmasını kolaylaştırıp organize bir şekilde ortaya konulmasına izin verir. Görsel öğrenen öğrenciler için bu çok faydalı bir araçtır. Mindmeister ayrıca değerlendirmeler için de kullanılabilir. Örneğin, öğrencilere bir bitkinin yaşam döngüsünü öğrettikten sonra, öğrenciler döngüyü kendi başlarına yeniden oluşturmaya çalışmalı, bu da öğretmenin bilgilerini değerlendirmesini kolaylaştıracaktır. 

Öğretmenler, kafa karıştırıcı bir konuda basit ve düzenli bir sunum oluşturmak için Mindmeister gibi bir zihin haritası kullanabilir. Ayrıca öğretmenlerin, öğrencilerinin dikkatini çekecek sunumlar oluşturmasına da olanak tanır. Mindmeister ayrıca çok doğrudan ve ölçmesi kolay bir değerlendirme olarak da kullanılabilir. Olumsuz tarafı, genç öğrencilere Mindmeister web sitesini nasıl kullanacaklarını öğretmek zor olabilir ve bu da değerlendirmeyi etkileyebilir. Konsepti potansiyel olarak anlayabilirler ancak değerlendirme için kullanılan web sitesini anlayamazlar. Bu, öğrencilerin web sitesinde gezinirken ve bir harita oluştururken rahat olduklarından emin olmaları için alıştırma turları ve öğreticiler sağlayarak kolayca çözülebilir.

Mindmeister’i sınıfa düzgün bir şekilde entegre etmek için, öğretmenin web sitesini iyi anlaması gerekir. Bu kaynağı gelecekteki sınıfıma entegre edebilmek için web sitesi hakkında yeterli bilgiye sahip olduğumu hissediyorum. Öğretmenlerin aynı zamanda zihin haritalayıcısını ne zaman kullanacaklarına ve sınıfın sınıf tartışması boyunca haritayı oluşturup oluşturmayacağına veya ders başlamadan önce öğretmen tarafından hazırlanması gerekip gerekmediğine karar vermeleri gerekecektir. Genel olarak, Mindmesiter’ın kullanımı çok basit bir program olduğunu ve gelecekteki sınıfımda çok yardımcı olacağını düşünüyorum. İsterseniz buraya tıklayarak videolu anlatımı izleyebilir istersenizde alt kısımdan resimli anlatıma bakabilirsiniz.

Mindmeister Resimli Anlatım

Zihin haritalama, bir zihin haritası ile sonuçlanan bir beyin fırtınası süreci ve yaratıcı bir egzersizdir.

Zihin Haritası Nasıl Yapılır

Zihin haritalama yaratıcı bir egzersiz olduğundan, bir zihin haritası oluşturma süreciniz kişisel tercihlerinize, araçlarınıza ve elinizdeki projeye bağlı olarak farklılık gösterecektir. Zihin haritası oluşturmanın tek bir doğru yolu yoktur, ancak bir zihin haritası uygulaması kullanıyorsanız, aşağıdaki gibi bir süreci takip edeceksiniz:

 1. Boş bir tuvalle başlamak için üst kısımda bulunan New Mind Map butona tıklayınız.
 2. Merkezi bir düğüm ekleyin. Bu haritanızın ana fikriniz veya temasıdır.
 3. Alt fikirler veya ilgili fikirleri tuvale ekleyerek beyin fırtınası yapın.
 4. Fikirleri birbirine bağlamak ve fikirler arasındaki ilişkiyi temsil etmek için çizgiler çizin. Haritaya eklerken fikirlerinizi yeniden düzenlemek için öğeleri sürükleyip bırakmanız yeterli olacaktır.
 5. Bilgilerinizi görsel olarak düzenlemek ve görüntülemek için biçimlendirme araçlarını kullanabilirsiniz (renkleri ve boyutu değiştirmek, simgeler ve resimler eklemek gibi)

Son olarak da ana ekranın sol kısmında oluşturduğumuz zihin haritalarını yönetmeye yarayan araçları göreceksiniz. Orta kısımda oluşturduğunuz zihin haritaları mevcuttur. Bunlar eğer pro üyeliğiniz yoksa 3 zihin haritası ile sınırlıdır. Sağ üst kısımda da bulunan profil resmine tıklayarak mevcut profil bilgilerinizi düzenleme imkanına erişiyorsunuz.

İlgili İçerikler

Takip İçin

355BeğenenlerBeğen
333TakipçilerTakip Et
222TakipçilerTakip Et
211AboneAbone Ol

Son Gönderiler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz