Dünyadaki en iyi dersler, kitaplar veya materyaller, öğrencileri öğrenme konusunda heyecanlandırmaz ve motive edici olmazlarsa çok çalışmaya istekli olmayacaklar.

Hem içsel hem de dışsal motivasyon, öğrencilerin eğitimlerinin tüm aşamalarında kilit bir faktördür ve öğretmenler, öğrencilerinde bu motivasyonu sağlamada ve teşvik etmede çok önemli bir rol oynar. Tabii ki, bunu söylemek yapmaktan daha kolay, çünkü tüm öğrenciler farklı bir şekilde motive oluyor ve öğrenmeye, çok çalışmaya ve kendilerini mükemmele itmeye hevesli bir sınıf dolusu çocuk sahibi olmayı öğrenmek zaman ve çok çaba gerektiriyor.

En iyi niyetli ve eğitimli öğretmenler bile bazen çocukları eğitimde tutacak becerilerden yoksundur. Bu nedenle ister yeni bir öğretmen ister deneyimli bir öğretmen olun, öğrencilerinizi motive etmek ve onları gerçeklerine uygun yaşamaya teşvik etmek için bu yöntemleri kullanmayı deneyin.

Öğrenci Motivasyonunu Artırmak İçin 21 Basit Fikir

1. Öğrencilere bir kontrol hissi verin

Bir öğretmenin rehberliği, çocukları görevde tutmak ve motive etmek için önemli olsa da, öğrencilerin sınıfta neler olacağı konusunda biraz seçim ve kontrol sahibi olmalarına izin vermek aslında onları meşgul etmenin en iyi yollarından biridir. Örneğin, öğrencilerin yapacakları ödev türünü veya hangi problemler üzerinde çalışacaklarını seçmelerine izin vermek, onları daha fazlasını yapmaya motive edebilecek bir kontrol hissi verebilir.

2. Öğrenme hedefleri konusunda net olun

Öğrencilerin bir ödevi tamamlamaları ve açıkça tanımlanmış hedefleri yoksa sınıfta davranmaları çok sinir bozucu olabilir. Öğrenciler çalışmaya motive olması için kendilerinden ne beklendiğini bilmek ister ve buna ihtiyaç duyar. Yılın başında, öğrencilerin kafa karışıklığının olmaması ve öğrencilerin üzerinde çalışacakları hedeflerin olması için öğrencilerin hedeflerini, kurallarını ve beklentilerini açık bir şekilde belirleyin.

3. Tehdit içermeyen bir ortam oluşturun

Öğrencilerin eylemlerinin sonuçları olduğunu anlamaları gerekir. Öğrenciler için tehditlerden çok daha motive edici olumlu ortam oluşturulmalıdır. Öğretmenler, öğrenciler için güvenli, destekleyici bir ortam yarattıklarında, öğrencinin yeteneklerine olan inancını hissettirdiğinizde, öğrencilerin işlerini yapmak için motive olma olasılıkları çok daha yüksektir.

4. Ortamı değiştirin

Sınıf, öğrenmek için harika bir yerdir, ancak her gün masa başında oturmak okulun bazı öğrenciler için biraz sıkıcı görünmesine neden olabilir. Konuya veya sadece genel olarak öğrenmeye olan ilgiyi yenilemek için öğrencilerinize sınıftan çıkma şansı verin. Okul gezilerine katılın, konuşmacılar getirin ve hatta biraz araştırma yapmak için kütüphaneye gidin. Beyin yeniliği sever ve yeni bir ortam, bazı öğrencilerin öğrenmek için motive olmaları için ihtiyaç duydukları şey olabilir.

5. Çeşitli deneyimler sunun.

Tüm öğrenciler derslere aynı şekilde yanıt vermeyecektir. Bazıları için uygulamalı deneyimler en iyisi olabilir. Başkaları sessizce kitap okumayı veya gruplar halinde çalışmayı sevebilir. Tüm öğrencileri motive etmek için, farklı tercihlere sahip öğrencilerin her birinin en çok sevdikleri şeylere odaklanması için derslerinizi karıştırın. Bunu yapmak, öğrencilerin meşgul kalmalarına ve dikkat etmelerine yardımcı olacaktır.

6. Pozitif rekabet kullanın

Sınıftaki rekabet her zaman kötü bir şey değildir ve bazı durumlarda öğrencileri daha çok denemeye ve mükemmelleşmeye motive edebilir. Sınıfınızda dostça bir rekabet ruhu geliştirmek için çalışın, belki de materyalle ilgili grup oyunları veya öğrencilerin bilgi veya becerilerini ‘sergilemeleri’ için fırsatlar sunun.

7. Ödüller sunun

Herkes ödül almayı sever ve öğrencilerinize ödül kazanma şansı vermek mükemmel bir motivasyon kaynağıdır. Film izlemek veya bir kağıt üzerindeki çıkartma kadar basit şeyler, öğrencilerin daha çok çalışmasını ve gerçekten başarmayı hedeflemesini sağlayabilirsiniz. Sınıfınız için uygun ödülleri belirlemek için öğrencilerinizin kişiliklerini ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun.

8. Öğrencilere sorumluluk verin

Öğrencilere sınıf işleri atamak veya bir topluluk oluşturmak öğrencilere motivasyon duygusu vermenin harika bir yoludur. Çoğu öğrenci, sınıftaki işleri bir yükten ziyade bir ayrıcalık olarak görecek ve kendilerinin ve diğer öğrencilerin beklentileri karşılamasını sağlamak için çok çalışacaktır. Öğrencilerin sırayla faaliyetlere öncülük etmelerine veya her birinin önemli ve değerli hissetmesi için yardım etmelerine izin vermek de yararlı olabilir.

9. Öğrencilerin birlikte çalışmasına izin verin

Çoğu öğrenciler, problem çözmeye çalışmayı, deneyler yapmayı ve diğer öğrencilerle projeler üzerinde çalışmayı eğlenceli bulacaktır. Sosyal etkileşim, onları sınıftaki şeyler hakkında heyecanlandırabilir ve öğrenciler bir hedefe ulaşmak için birbirlerini motive edebilir. Öğretmenlerin grupların dengeli ve adil olmasını sağlamaları gerekir, böylece bazı öğrenciler diğerlerinden daha fazla iş yapmazlar.

10. Kazanıldığında övgü verin

Teşvik kadar işe yarayan başka hiçbir motivasyon biçimi olmayabilir. Yetişkinler olarak bile tanınma ve övgü arzusundayız ve her yaştaki öğrenciler için bu istisna değildir. Öğretmenler, herkese başarıyı ödüllendirerek, iyi yapılan bir iş için övgüde bulunarak ve örnek çalışmaları paylaşarak öğrencilere bir motivasyon sağlayabilir.

11. Öğrencilerin kendilerini tanımasını sağlayın

Çoğu çocuk başarılı olmak ister, sadece oraya ulaşmak için ne yapmaları gerektiğini bulmak için yardıma ihtiyaçları vardır. Öğrencilerinizi motive etmenin bir yolu, kendilerine iyice bakmalarını ve kendi güçlü ve zayıf yönlerini belirlemelerini sağlamaktır. Öğrenciler, kendi hedeflerini ve hedeflerini yaratmaktan sorumlu olduklarını bildiklerinde daha fazla motive olurlar.

12. Öğrenme coşkunuzu paylaşın !

Öğrencilerinizi motive etmenin en iyi yollarından biri de coşkunuzu paylaşmaktır. Öğretme konusunda heyecanlandığınızda, öğrenme konusunda çok daha heyecanlı olacaklar. Bu kadar basit.

13. Öğrencilerinizi tanıyın

Öğrencilerinizi tanımak, isimlerini ezberlemekten daha fazlasıdır. Öğrencilerin, öğretmenlerinin onlara gerçekten ilgi gösterdiğinizi ve başarılarına önem verdiğinizi bilmeleri gerekir. Öğrenciler takdir edildiğini hissettiklerinde, güvenli bir öğrenme ortamı yaratır ve tanıdıklarını hissettikleri ve birey olarak onlara saygı duydukları birinden övgü ve iyi geri bildirim almak istedikleri için onlar daha çok çalışmaya motive olurlar.

14. Öğrenci ilgi alanlarından yararlanın

Öğrencilerinizi tanımanın başka faydaları da vardır, yani sınıf materyallerini öğrencilerin ilgilendikleri veya deneyimledikleri şeylerle ilişkilendirmenize izin verir. Öğretmenler, öğrencileri daha uzun süre motive ederek, işleri daha ilginç ve öğrencilerle ilişkilendirilebilir hale getirmek için bu ilgi alanlarını kullanabilir.

15. Öğrencilerin içsel motivasyon bulmalarına yardımcı olun

Öğrencilerin motive olmalarına yardımcı olmak harika olabilir ancak günün sonunda kendi motivasyonlarını oluşturabilmeleri gerekir. Öğrencilere, materyali ilginç buldukları, üniversiteye gitmek istedikleri veya sadece öğrenmeyi sevdikleri için sınıf çalışması yapmak ve sıkı çalışmak için kendi kişisel nedenlerini bulmalarına yardımcı olmak, onlara verebileceğiniz en güçlü hediyelerden biridir.

16. Öğrenci kaygısını yönetin

Bazı öğrencilerin başarısız olma kaygısı o kadar fazladır ki kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet haline gelir. Bu öğrenciler için öğretmenler, bir konuyla mücadele etmenin dünyanın sonu olmadığını öğrenerek motive olduklarını görebilirler. Sonuç ne olursa olsun destek sunun ve öğrencilerin sadece pes edecekleri beklentiler karşısında bunalmış hissetmemelerini sağlayın.

17. Hedefleri yüksek ama ulaşılabilir kılın

Öğrencilerinizi asgari düzeyde daha fazlasını yapmaya zorlamıyorsanız, çoğu kendi başlarına zorlamaya çalışmayacaktır. Öğrenciler zorlanmayı severler ve bu hedeflerin ulaşabilecekleri bir yerde olduğuna inandıkları sürece yüksek beklentilere ulaşmak için çalışırlar, bu yüzden öğrencileri bunlardan daha fazlasını elde etmeye zorlamaktan korkmayın.

18. Öğrenme geri bildirimi verin ve iyileştirme şansı sunun

Sınıf çalışmalarıyla mücadele eden öğrenciler bazen hüsrana uğrayabilir ve motivasyonları düşebilir. Bu durumlarda, öğrencilerin tam olarak nerede yanlış yaptıklarını ve bir dahaki sefere nasıl gelişebileceklerini öğrenmelerine yardımcı olmak için öğretmenlerin etkili öğrenme geri bildirimi sağlamaları çok önemlidir . Öğrencilerin olmak istedikleri yere ulaşmak için bir yöntem bulmak, onların çok çalışmak için motive olmalarına da yardımcı olabilir.

19. İlerlemeyi takip edin

Özellikle kendileri için zor olan konularda öğrencilerin ne kadar ileri gittiklerini görmeleri zor olabilir. İzleme, sınıfta yalnızca öğretmenler için değil öğrenciler için de kullanışlı olabilir. Öğretmenler bunu öğrencileri motive etmenin bir yolu olarak kullanabilir ve yıl ilerledikçe ne kadar öğrendiklerini ve geliştiklerini görsel olarak görmelerini sağlayabilir.

20. İşleri eğlenceli hale getirin

Okulu eğlenebilecekleri bir yer olarak gören öğrenciler, onu bir angarya olarak görenlere göre, dikkatlerini verme ve kendilerinden gereken işi yapma konusunda daha motive olurlar. Okul gününüze eğlenceli aktiviteler eklemek, meşgul kalmaya çalışan öğrencilere yardımcı olabilir ve sınıfı tüm öğrenciler için çok daha samimi bir yer haline getirebilir.

21. Başarı için fırsatlar sağlayın

Öğrenciler, mücadele ettiklerini veya diğer öğrencilerin kabulünü göremediklerini hissettiklerinde hüsrana uğrayabilir ve motivasyonları kırılabilir. Tüm öğrencilerin güçlü yönleriyle oynama şansı elde etmelerini ve değerli hissetmelerini sağlayın. Motivasyonlarında bir dünya fark yaratabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz