Merakın nereden geldiğini anlamak, eğitimin en önemli kısmıdır.

Eğitim, elbette, öğrenmekten farklıdır, ancak her ikisi de meraktan kaynaklanır.

Eğitim, öğrenmeye neden olmak için resmi, sistematik ve stratejik bir amacı ifade eder . Bu durumda öğrenilecek içerik belirlenir, öğrenme deneyimleri planlanır, öğrenme sonuçları değerlendirilir ve söz konusu değerlendirmelerden elde edilen veriler yeni öğrenme deneyimlerinin planlanmasında rol oynar. Öğrenme stratejileri uygulanır ve mümkün olduğunca sık bir şekilde anlayış kontrol edilir.

Elbette, öğrenme hakkında çok az şey bilimseldir. Veriler, hedefler, değerlendirme ve planlama, herhangi bir şeyi gerçekten başarmayı amaçlayan herhangi bir sistemde rol oynamalıdır. Öğrenme ve eğitim temelde farklıdır. İlki dağınık ve kişisel, acı verici ve fantastik. İkincisi, birincisini özümsemeye ya da en azından verimlilik adına mümkün olduğunca düzene sokmaya çalışır.

Eğitim aynı zamanda tüm çabalar içinde en asil ve kibirli olanıdır. Her eğitimcinin iki zihni vardır . Bunların hepsi sansasyonellik kokusu olabilir, ancak oyun oynayan, bir işi bileyen, bir kitapta kaybolan veya dijital bir simülasyonla uğraşan herkesi izleyin ve tamamen farklı bir insan göreceksiniz.

Sonuca dayalı sistemler tarafından yönlendirilen resmi öğrenme ortamları bize başka hiçbir şey öğretmediyse , öğrenmeler çaba, kaynaklar ve kaygı ile olur.

Doğal merakın artmaya başlayabileceği ideal koşulları kesinlikle yaratabiliriz. Bu durumu sağladığımızda planladığımız derslerimizi ve düzenli küçük ünitelerin öğretimi kolaylaşacaktır.

Öğrencileri Meraklı Kılan 5 Şey

1. Eski Soruları Yeniden Sorun

En basit merak, asla tam olarak cevaplanmayan veya cevaplama girişiminde bulunulmayan eski sorulardan kaynaklanıyor.

İşinize yarayacak herhangi bir sorunun tam olarak yanıtlanmasına ihtiyacınız yoktur. Amacımız öğrencileri, öğrenip derinlemesine düşünmesine teşvik etmek.

Harekete geçirme stratejisi : Eski soruları yeniden gözden geçirin ve bir akvaryum tartışması yapabilirsiniz. Ayrıca nelerin değiştiğini görmek için ilk turdan itibaren düşünceyi yeniden gözden geçirin.

2. Hırsı Modelleyin ve Teşvik  Edin

Hırs meraktan önce gelir. Konumda, düşüncede veya tasarımda ilerlemek istemeden merak, uyarana karşı biyolojik ve nörolojik bir tepkidir. Ama hırs bizi insan yapan şeydir ve onun kardeş ikizi meraktır.

Harekete geçirme stratejisi : İyi düşünülmüş akıl hocalığı, eşler arası modelleme, Proje Tabanlı Öğrenme ve gerçek bir kendini bilme ihtiyacı .

3. Oyun

Oyundaki bir öğrenci, tamamen içselleştirilmiş bir hedefe odaklanmış rahat bir zihnin olduğunun bir işaretidir.

Oyun hipnotiktir ve en iyi planlanmış öğretim dizisinden daha etkilidir. Oyun yoluyla oynayan ve öğrenen bir öğrenci , bir şeyi merak eder ya da başka türlü, sadece küçük parçaları ve parçaları akılsızca manipüle eder.

4. Doğru Zamanda Doğru  İşbirliği

Akranlar tarafından modellenen ve neyin mümkün olduğunu görmek, öğrenciler için güçlü şeylerdir. Bazıları başlangıçta içeriği merak etmeyebilir, ancak akranlarının neler başardığını görmek merak için güçlü bir harekete geçirici olabilir. Onlar bunu nasıl yaptı? Onların yaptıklarını kendi yöntemimle nasıl yapabilirim? Gördüğüm bu fikirlerden hangileri benim için değerli ve hangileri değil ?

Harekete geçirme stratejisi : Gruplama mutlaka işbirliği değildir. İşbirliğini ve dolayısıyla merakı harekete geçirmek için, öğrencilerin başka bir kaynağa, fikre, perspektife ya da başka türlü kendilerine hemen ulaşamayacakları bir şeye gerçekten ihtiyaçları olmalıdır. Sadece bir ödevi bitirmek için değil, kendileri için belirledikleri hedefe ulaşmak için bir şeye ihtiyaç duymalarına neden olun.

5. Çeşitli ve Öngörülemeyen İçerikler Kullanın 

Çeşitli içerik, muhtemelen öğrencilerin en azından birinin merakına giden en erişilebilir yoldur. Yeni projeler, yeni oyunlar, yeni romanlar, yeni şairler, düşünülmesi gereken yeni şeyler.

Harekete geçirme stratejisi : Öğrencileri bir kaynak sağlayın ve sınıf genelinde anlık çeşitlilik sunun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz