Çocuklara Teknolojiyi Sevdirme
Çocuklara Teknolojiyi Sevdirme

Teknolojiyi öğrenmeye dahil etme gereksinimi arttıkça, öğretmenlerin öğrenciler için hem ücretsiz hem de eğlenceli kaynaklara sahip olması her zamankinden daha önemlidir. Bilgisayar becerileri bir kariyer ve üniversiteye hazır olmak için gereklidir ve öğrencilere çevrimiçi eğitim materyallerine erişme fırsatı vermek de aynı derecede önemlidir. 6. sınıf İngilizce öğretmeni olarak, öğrencilerime meydan okuyacak ve öğrenimlerini geliştirecek kadar titiz ve çevrimiçi olarak dikkatlerini beş dakikadan fazla tutacak kadar ilgi çekici çevrimiçi materyaller istiyorum.

Ayrıca, daha önce öğretilen derslere dayanan, gözden geçirme ve tamamlayıcı materyal olarak kullanılabilecek veya çevrimiçi öğrenmeye pratik getirecek çevrimiçi kaynaklar istiyorum. Bölgenin müfredatına uygun ve performans düzeylerine rağmen tüm öğrenciler için ilgi çekici olabilecek teknoloji oyunlarına ve etkinliklerine ihtiyacım var.

İşte bu şekilde çalıştığına inandığım beş eğlenceli ve yararlı program.

1. Kahoot.it (öğrenci sitesi) veya Getkahoot.com (öğretmen sitesi)


Kahoot, öğrencilerin çoktan seçmeli soruları cevaplamak için bireysel olarak veya bir takım olarak birbirleriyle rekabet etmelerini sağlayan web tabanlı bir oyun programıdır. Sorular çeşitli formatlarda sorulabilir ve öğrenciler soruları çeşitli şekillerde cevaplayabilirler. Sorular öğretmen tarafından oyun alanına yazılır ve bir Akıllı Tahta veya ekrana yansıtılabilir. Daha sonra öğrenciler puan biriktirmek için soruları cevaplamak için birbirlerine ve zamana karşı yarışırlar. Oyunun ses efektleri ve yenilikçi teknoloji platformu öğrencileri kendine çekiyor.

2. Commonlit.org


Common Lit web sitesi, öğrencilerin yaşlarına uygun düzeyde metinlere erişmelerini sağlayan bir okuma web sitesidir. Edebiyat ve kurgusal olmayan metinler, belirli bir temayı keşfetmek için birleştirilebilir ve birlikte kullanılabilir veya öğrenciler, kendilerini bağımsız okumaya yönlendiren eşleştirilmiş metinleri arayarak kendilerine meydan okuyabilir. Standartlar ekranda her sorunun yanında bulunur, bu nedenle öğretmenler ve öğrenciler bu sorunun belirli bir beceriyle nasıl ilişkili olduğunu anlarlar.

Dikkatinizi Çekebilir;   Sosyal Öğrenme ile Başarı için 5 İpuçları

Öğrencilerim güncel olayları veya haberleri okumaktan zevk aldılar ve tartışmalı bir soru veya tema oluşturan makaleleri sevdiler. Bir öğretmen olarak, standartlara uygun kaliteli metinlere kolayca erişebildim.

3. Practutor.com


Common Lit gibi, Practutor.com öğrencilerin okuma başarısını izlemek için teknoloji tabanlı bir platform kullanır. Uygulayıcının ücretsiz sürümü, öğrencilerin cevap seçenekleri hakkında daha eleştirel ve mantıklı düşünmelerine meydan okuyan sorular sormada harika bir iş çıkarır. Öğrencilerden, belirli bir iddiayı destekleyen kanıtları vurgulamalarını veya anlamlı olmayan cevap seçimlerini ortadan kaldırmalarını isteyebilecek soruları cevaplamaları istenir.

4. IXL.com


IXL.com zorlu sorular ve çeşitli yazma becerileri üzerine hızlı uygulama için harika bir web sitesidir. Ücretsiz sürümde, öğrenciler herhangi bir derste günde 20 soruya kadar cevap verebilirler. Ortak Çekirdek standartlarında gezinirken çabucak dilbilgisi dersleri alabilir ve örnekler uygulayabilir ve mücadele edebilecekleri standartlarla ilgili sorulara erişebilirler.

Öğrencilerim özellikle bu programı takviye için ve dersleri tekrarlarken kullanmayı çok seviyordu. Programın çeşitli konular hakkında Ortak Çekirdek hizalı sorular sorma yeteneği, onlara ne uygulamak istedikleri hakkında seçenekler verdi. Program “oyuna benzer” gibi geliyor ve öğrencilerim programı kullanırken zamanın ne kadar hızlı geçtiğini söyledi.

5. Nitrotype.com


Nitrotype.com, öğrencilere arabaları birbirine karşı yarışarak nasıl verimli bir şekilde yazacaklarını öğreten ücretsiz bir çevrimiçi oyundur. Bir öğrenci bilgisayar ekranında verilen paragrafları ne kadar hızlı yazarsa, araba oyunda o kadar hızlı hareket eder. Öğrencilerim bu oyunu ödül olarak kazandıklarında kullanmak için özellikle eğlenceli buldular. Tüm öğrencilerimin evdeki bilgisayarlara erişimi olmadığından ve okulum bilgisayar / yazma dersleri sunmadığından, bu öğrencilerimin yazma becerilerini geliştirmek için mükemmel bir seçimdi.

** İlerleyen zamanda bu siteler hakkında tanıtım videosu çekip paylaşacağım. Takipte kalın