COVID-19 hakkındaki brifingleri izlerken, aniden bilim dünyasına ne kadar yaklaştığımı fark ettim. Bilim, hayatımızı doğrudan etkiliyor. Ailemizi büyütürken ve topluluklarımızla veya daha geniş dünyayla etkileşim kurma konusunda da bilim verdiğimiz kararları etkiliyor.

Öğrencilerimin (veya evdeki çocuklarımın) ne zaman ve nerede maske takması gerekiyor?

Öğrencilerimle kullanmam için en iyi uzaktan öğrenme stratejileri nelerdir?

Aşamalı bir açılış, okul topluluğumuzu güvende tutmaya nasıl yardımcı olur?

Bilimin artık sadece bilim adamları için olmadığı aşikârdır.

Kendilerinin ve toplumun yararı için, tüm öğrencilerimizin (bilim adamı olmaya karar verseler de vermeseler de) bilimsel okuryazar olmaları gerekir. Hiç Bilim ve Teknik sayfalarını okudunuz mu? Bu tür makaleleri okuyup anlandırmak, fen okur yazarlığımızı artıracaktır.

Bir öğretmen olarak, Anaokulundan başlayarak daha fazla ve daha iyi öğretim için  STEM bilim çağrısını zaten duymuşsunuzdur.Bu vizyon , soru sorma ve problemleri belirlemeyi içeren sekiz K-12 Bilim ve Mühendislik Uygulamasında (NGSS Öncü Devletler, 2013) hayat buluyor ; Araştırmaları planlamak ve yürütmek; Açıklamalar oluşturmak ve çözümler tasarlamak. Bu uygulamalar aynı zamanda bilimi , çoğumuzun geleneksel olarak düşündüğümüzden ziyade dinamik, sarmal, gelişen, doğası gereği eğlenceli bir süreç olarak ortaya koymaktır.

Ancak erken sınıflarda bilim çağrısı yükseldikçe Anaokulu ve ilkokul sınıflarında oyun  neredeyse tamamen ortadan kalktı. Pek çok bölgede, okullar yanlış bir ikileme düştüler. Oyun etkinliklerini ( yapılandırılmamış, çocuklara yönelik ve ders dışı olarak ) ve okul etkinliklerini ( yüksek düzeyde yapılandırılmış, öğretmen tarafından yönlendirilen ve akademik olarak ) kutuplaştırarak bunların farklı ve bağlantısız süreçler olduğunu düşünerek hareket ettiler.

Anaokulunda ve Birinci Sınıfta bilimin kalitesini en üst düzeye çıkarmak için, neden ücretsiz ve rehberli oyunu kullanmıyoruz sorusunu akla getiriyor. İşte yapmamız için dört neden.

“Oyun ciddi bir iştir. Bizim için tehlikede olan, içinde yaşadığımız dünyayı şekillendirecek gelecek nesil bilim adamlarını, mucitleri, sanatçıları, kaşifleri ve diğer kişileri sosyalleştirme ve öğretme biçimlerimizdir … “

Arthur Molella

1. Öğrencileri bilim adamları gibi davranmaya ve düşünmeye hazırlayın.

Etnik kökenleri, geçmişleri ve dilleri ne olursa olsun tüm öğrenciler genç bilim adamlarının özelliklerini sergileyerek oynarlar.

Dikkatinizi Çekebilir;   Yapay Zeka Sınıflara Ne Ölçüde Fayda Sağlayacak?

Doğuştan gelen merakı, onları sorular sormaya, çevrelerini keşfetmeye, fikirlerini test etmeye, ilişkiler ve kalıplar aramaya, keşiflerini iletmeye ve dünyanın nasıl ve neden bu şekilde çalıştığını anlamaya zorlar. Öğretmenler, öğrencilerin fen soruları sormasına, araştırmasına, düşünmesine ve bunlarla ilgili konuşmasına yardımcı olmak için rehberli oyunu kullanarak keşfe yönelik bu eğilimi güçlendirebilir ve besleyebilir:

Kulemi uzun ve güçlü yapmak için hangi blokları kullanmalıyım?

Kulemin ne kadar kararlı olduğunu nasıl test edebilirim?

Kulemin daha uzun ve daha sağlam olması için tasarımını nasıl değiştirebilirim?

Başarılı kuleler inşa etme stratejileri hakkında öğrendiklerimi nasıl paylaşabilirim? 

2. Oyuna yol açan materyaller aynı zamanda bilime ve öğrenmeye de yol açar.

Açık uçlu, gündelik doğal ve tasarlanmış nesnelerle oynamak – örneğin kutular, yapraklar ve düğmeler – çocuklar aynı nesneleri birçok farklı şekilde kullandıklarından yaratıcılığı teşvik eder ( İşleve Takılmama ). Eğlenceli bilim keşifleri için aynı tür nesneler de kullanılabilir. Öğrenciler rampa yapmak için bloklar, toplar veya yaprakları kullanarak kuvvet ve hareketi inceleyebilirler.

Fenerler, aynalar ve küçük sınıf nesneleriyle ışığı inceleyebilir, gölgeler ve yansımalar yapabilirler. Canlıları keşfetmek için fasulye, bardak, kağıt havlu ve sprey şişeleri kullanabilirler. Öğrenciler, öğretmenler bunları düşünceli bir şekilde topladığında ve öğrencilerle bilinçli olarak kullandığında, gündelik nesneler ve malzemelerle hem adaha çık hem de daha odaklanılmış fen araştırmaları yapabilir. 

3. Oyun, öğrenciler arasında eşitlik yaratmaya yardımcı olur.

Öğrencilerin serbest oyun oynamak ve fenomenlerle ‘oynamak’ için zamana ve alana ihtiyaçları vardır ve bilim araştırmalarına odaklanan sorular üretmeden önce materyallere aşina olurlar. Örneğin, bir ışık huzmesinin aynadan nasıl yansıyacağını araştırmadan önce, öğrencilerin aynayla oynamak ve bir ayna farklı şekillerde tutulduğunda görüntülerin nasıl değiştiğini keşfetmek için zamana ihtiyaçları vardır.

Dikkatinizi Çekebilir;   Sınıfta Yaratıcılığın Önemli Yararları

Öğrenciler bitkilerdeki yapıyı ve işlevi araştırmadan önce, çeşitli iç ve dış mekan bitkilerini bir el merceği ile açık bir şekilde keşfetmek için zamana ve alana ihtiyaç duyarlar. Öğrencilere araştırmalarına başalmadan önce materyallerle oynamalarına izni verin. Bu durumda konuyla ilgili bir dizi bilgiye sahip öğrencilerle eşitliği sağlamış olacaksınız. Ayrıca öğrencilerin konuyu kavrama süreleri de azalacaktır. 

4. Oyun doğal olarak konuyu sevdirir ve ilgi çekicidir.

Oyun, öğrencilerin fiziksel, entelektüel ve duygusal ilgisini çeker (White, 2012). Bilim esasen eğlenceli, kişisel olarak anlamlı, iletişimsel ve yaratıcı bir disiplin olmasına rağmen, genellikle ilkokullarda bu şekilde öğretilmez. Hem özgür hem de rehberli oyunu öğrencilerin bilim deneyimlerine entegre etmeniz öğrencilerin motivasyonunu yükseltecektir.

Bir karınca yuvasını incelemeye, fasulye bitkilerinin büyümesini belgelemek veya canlıları dışarıda buldukları yerlerin diyagramlarını çizmeye adamış öğrencileri düşünün. Bilimin şakacı yönlerini çekmek, öğrencileri daha iyi ve daha neşe dolu olarak öğrenmelerine yardım edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz