Değerlendirme eğitim – öğretimin başını çekerken, öğrenme için etkili geri bildirimleri genellikle yanlış anlarız.

Geri bildirim ağırlıklı olarak olumsuz olduğunda, araştırmalar bunun öğrenci çabasını ve başarısını engelleyebileceğini göstermiştir. Bir öğretmen olarak, çoğu zaman cesaret verici, olumlu geri bildirim vermeyi unuturuz. İyi öğretmenlerin, öğrencilerin sonsuza kadar olumlu bir ışıkla hatırladıkları, kendilerini diğerlerinden ayırdıkları yer bu noktadır. Biz de bu yazımızda öğrencilerin öğrenmesini engellemeyecek uygun bir geri bildirimin cevabını aradık.

Geri Bildirim Önemi

Bir öğretmenin, öğrencinin öğrenmesini beslemek ve öğrencinin sınıfta yenilmiş hissiyle ayrılmaması için geri bildirim sağlamak gibi ayrı bir sorumluluğu vardır. Burada , öğrencilerinize dünyayı fethedebilecekleri duygusunu yaşatacak etkili öğrenme geri bildirimi nasıl vereceğinize dair 20 fikir ve teknik bulacaksınız .

Etkili Geri Bildirim Sağlamanın 20 Yolu

1. Geri bildirim, doğası gereği eğitici olmalıdır. 

Geri bildirim sağlamak, öğrencilere neyi doğru neyi yanlış yaptıklarına dair bir açıklama vermek anlamına gelir . Bununla birlikte, geri bildirimin odak noktası esas olarak öğrencilerin doğru yaptıkları şeye dayanmalıdır. Bir öğrencinin öğrenmesi için, çalışmaları hakkında neyin doğru ve yanlış olduğuna dair bir açıklama ve örnek verilmesi gerekir.

Geri bildiriminize rehberlik etmesi için bir ‘geri bildirim sandviçi’ kavramını kullanmayı düşünün: İltifat, Doğru, İltifat.

2. Geri bildirim zamanında verilmelidir. 

Öğrenme gerçekleştikten hemen sonra geri bildirim verildiğinde, öğrenci olumlu yanıt verir ve öğrenilenlerle ilgili deneyimi kendinden emin bir şekilde hatırlar. Geri bildirim vermek için çok uzun süre beklersek öğrenim kaybedilebilir ve öğrenci geri bildirimi eyleme bağlamayabilir.

3. Öğrencinin bireysel ihtiyaçlarına duyarlı olun.

Geri bildirim verirken her öğrenciyi ayrı ayrı dikkate almamız çok önemlidir. Sınıflarımız farklı öğrencilerle doludur. Öğrenmeyi engellememek ve özgüvene zarar vermemek için ve bazı öğrencilerin daha yüksek bir seviyeye ulaşması için dürtülmesi ve nazikçe davranılması gerekir. Bir öğrencinin duygularını incitmemek ile uygun şekilde cesaretlendirmek arasında bir denge olması önemlidir.

4. 4 soruyu sorun.

Etkili öğretme ve öğrenme çalışmaları, öğrencilerin çalışmalarıyla ilgili olarak nerede durduklarını bilmek istediklerini göstermiştir. Aşağıdaki dört soruya düzenli olarak yanıt vermek, kaliteli geri bildirim sağlamaya yardımcı olacaktır. Bu dört soru, ebeveynlere geri bildirim sağlarken de faydalıdır:

Öğrenci ne yapabilir ?

Öğrenci neyi yapamaz ?

Öğrencinin çalışması diğerlerininkiyle karşılaştırıldığında nasıldır?

Öğrenci nasıl daha iyisini yapabilir?

5. Geri bildirim, bir beceriye veya belirli bir bilgiye referans vermelidir. 

Bu, değerlendirme listeleri yararlı bir araç haline geldiği zamandır. Değerlendirme listesi, bir ödevle ilgili beklentileri iletmek için bir araçtır ve öğrenme için etkili geri bildirim sağlamanın yararlı bir yoludur. Etkili değerlendirme listeleri, yerleşik bir dizi standartla karşılaştırıldığında öğrencilere performansları hakkında çok özel bilgiler sağlar. Daha genç öğrenciler için, öğrencinin buluştuğu değerlendirme ölçeği öğelerini vurgulamayı veya bir çıkartma grafiği kullanmayı deneyin.

6. Öğrencileri başarı için ‘hedefte’ tutmak için geri bildirim verin.

Öğrencilerle yapılan düzenli değerlendirmeler, onlara sınıftaki konumlarını ve sizinle birlikteki durumlarını ortaya çıkarır. Geri bildiriminize rehberlik etmesi için ‘4 soruyu’ kullanın.

7. Bire bir görüşme düzenleyin.

Bir öğrenciyle bire bir görüşme sağlamak, geri bildirim sağlamanın en etkili yollarından biridir. Öğrenci, ilgilenmeyi dört gözle bekleyecek ve gerekli soruları sorma fırsatı bulacaktır. Bire bir konferans genel olarak iyimser olmalıdır çünkü bu, öğrenciyi bir sonraki toplantıyı dört gözle beklemeye teşvik edecektir.

Öğretmenin bu strateji de iyi bir zaman yönetimi gerektirir. Diğer öğrenciler bağımsız olarak çalışırken bir öğrenciyle buluşmayı deneyin. Toplantıları 10 dakikadan uzun sürmeyecek şekilde zamanlayın.

8. Geri bildirim sözlü, sözsüz veya yazılı olarak verilebilir. 

Yüz ifadeleri ve jestler de geri bildirim vermenin yoludur. 

9. Bir yetenek veya beceriye konsantre olun. 

Yanlış olan her şeyi eleştirmek yerine, yalnızca bir beceri eleştirildiğinde öğrenci üzerinde çok daha büyük bir etki yaratır.

10. Öğrencileriniz / sınıflarınız için tarih belirleyin.

Öğrenmeye yönelik etkili geri bildirim sağlamak için kağıtları veya testleri derecelendirirken bu stratejiyi kullanın. Bu strateji, kaliteli, yazılı geri bildirim sağlamanız için gerekli zamanı sağlar. Bu, öğrencilerin daha derin ve daha anlamlı bir düzeyde görüşme yapmaları için bir rotasyon çizelgesi kullanmayı da içerebilir. Öğrenciler ayrıca sizinle görüşme sıralarının kendilerine geleceğini bilecek ve görüşmede kendi sorularını getirme olasılıkları daha yüksek olacaktır.

11. Öğrencileri birbirlerine nasıl geri bildirim verecekleri konusunda eğitin. 

Öğrenciler için uygun geri bildirimin neye benzediğini ve kulağa nasıl geldiğini anlatın. Bir ilkokul öğretmeni olarak buna ‘akran görüşmesi’ diyoruz. Öğrencileri, olumlu ve yararlı bir şekilde birbirlerine yapıcı geri bildirim vermeleri için eğitin. Öğrencileri, verilen geri bildirimi kaydetmesini sağlayın.

12. Başka bir yetişkinden geri bildirim vermesini isteyin. 

Öğretmenlik yaptığım okulun müdürü genellikle tarih sınavlarına not vermek veya öğrencilerin yazı parçalarını okumak için gönüllü olur. Öğrencinin çalışma kalitesinin on kat arttığını hayal edebilirsiniz! Müdür çok meşgulse (ve çoğu meşgulse), çalışmayı eleştirmek için bir ‘misafir’ öğretmen davet edin.

13. Öğrencinin not almasını sağlayın. 

Bir test, kağıt veya genel bir ‘kontrol’ üzerine bir görüşme sırasında, siz konuşurken öğrencinin not almasını sağlayın. Öğrenci, siz sözlü geri bildirim sağlarken not almak için bir not defteri kullanabilir.

14. Öğrenci ilerlemesini takip etmek için bir not defteri kullanın.

Her öğrenci için defterin bir bölümünü tutun. Gerektiğinde her öğrenci hakkında günlük veya haftalık, tarihli yorumlar yazın. Öğrencinin sorduğu iyi soruları, davranış sorunlarını, iyileştirme alanlarını, test puanlarını vb. takip edin. Elbette, bu çok fazla temel zaman yönetimi gerektirir, ancak bir öğrenci veya ebeveynle görüşme yapma zamanı geldiğinde hazırlıklı olursunuz.

15. Sınıfın başında testleri, kağıtları veya yorum kartlarını geri verin.  

Ödevleri ve testleri dersin sonunda değil başında değerlendirmek, öğrencilerin gerekli soruları sormalarına ve ilgili bir tartışma ortamı yaratmalarına olanak tanır.

16. Post-It ( Yapışkan ) notlarını kullanın.

Bazen bir yorumu yazılı olarak görmek, onu sesli olarak duymaktan daha etkilidir. Bağımsız çalışma süresi boyunca, bir post-it notuna geri bildirim yorumları yazmayı deneyin. Geri bildirimin amaçlandığı notu öğrencinin masasına koyun.

Eski öğrencilerimden biri görevde kalmakta zorlanıyordu ama onu sınıfın önünde dikkatsiz davranışlarından bahsettiğimde sinirleniyor ve utanıyordu. Daha sonra içine kapanır ve onu küçük düşürdüğüm için bana kızar herhangi bir iş yapmayı reddederdi. Ne zaman post-it notları kullanmaya başladım. O zaman etkili geri bildirim sağlamanın bir yolu olarak gerçekten işe yaradı.

17. İçten övgü verin. 

Öğrenciler, hangi öğretmenlerin anlamsız övgüler hangi öğretmenlerin içten övgüler kullandığını hızlıca anlarlar. Öğrencilerinize sürekli olarak ‘İyi İş’ veya ‘Güzel İş’ diyorsanız, zamanla bu kelimeler anlamsız hale gelir. Bir öğrencinin son görevdeki davranışlarından heyecan duyuyorsanız, teşvik ve övgüde ileri yönde arttırın.

Öğrencinin davranışlarınızdan ne kadar heyecan duyduğunuzu bilmesini sağlamak için evinizi arayın. Gerçek geri bildirimdeki yorumlar ve öneriler de ‘odaklanmış, pratik olmalı ve öğrencinin neler yapabildiği ve başarabildiğinin bir değerlendirmesine dayanmalıdır’.

18. “Farkettim ….”

Bir öğrencinin bir görevdeki davranışını veya çabasını fark etmek için çaba gösterin. Örneğin; “Yüzlerce sütununda doğru şekilde yeniden gruplandırdığınızda sorunu doğru anladığınızı fark ettim.” “Bütün hafta sınıfa zamanında geldiğinizi fark ettim.” Bir öğrenciyi ve gösterdikleri çabaları kabul etmek, akademik performansı olumlu yönde etkiler.

19. Bir model veya örnek sağlayın.

Öğrencilerinizle bir değerlendirme ve / veya geri bildirimin amacı hakkında iletişim kurun. Örneğin bir makale ödevi verecekseniz örnek bir makale kağıdının neye benzediğine dair örnek vererek öğrencilerde ne aradığınızı gösterin. Bu özellikle üst öğrenim seviyelerinde önemlidir.

20. Öğrencileri size geri bildirim vermeye davet edin.

Üniversitede bir dersi bitirdiğinde ve sana profesöre ‘not verme’ şansının verildiğini hatırlıyor musun? Sonunda profesöre, notunu etkileyeceği konusunda endişelenmeden okuma materyalinin inanılmaz derecede sıkıcı olduğunu söylemek ne kadar güzeldi? Öğretmen olarak ne yaptığın konusunda öğrencilerin geri bildirim vermesine neden izin vermiyorsun?

Sınıfınızla ilgili neyi beğendiler? Neyi beğenmediler? Sınıfa öğretiyor olsalardı, neyi farklı yaparlardı? Bir öğretmen olarak sizden en çok ne öğrendiler? Buna açık olursak, eğitimciler olarak kendimizle ilgili birkaç şeyi çabucak öğrenebiliriz.

Geri bildirimin her iki yönde de gittiğini ve öğretmenler olarak becerilerimizi geliştirmekten asla vazgeçmemenin akıllıca olduğunu unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz