Bir ders bittikten sonra eğitimciler onlara bakan öğrencilerle dolu bir sınıfla baş başa kalır. Öğrencilerim dersi aldı mı? Hala emin olmadıkları herhangi bir fikir, kavram veya beceri var mı? Öğrencilerimin ders ve içeriği hakkında herhangi bir yanılgısı var mı? Yarın herhangi bir şeyi gözden geçirmem gerekiyor mu?

Bunlar,eğitmenlerin zil çalındıktan sonra düşünmeye bıraktıkları sorulardan sadece birkaçı. Gerçekte, eğitimcilerin kendilerine sorduğu bu yansıtıcı soruların çoğu, çıkış bileti kullanırlarsa ele alınabilir. Çıkış biletleri, dersin sonuna yakın kullanılan basit, hızlı ve çoğu zaman iç görülü bir biçimlendirici değerlendirme yöntemidir. Öğrencilerin birkaç soruyu yanıtlamasını veya öğrenme sürecinde keşfedilen belirli görevleri yerine getirmesini gerektiren basit bir görevdir.

Çıkış biletinin biçimi değişir. Eğitimciler çeşitli soru / aktivite türlerini kullanabilir. Çoktan seçmeli, doğru veya yanlış, kısa yazılı yanıt, eşleştirme, cloze (boşluğu doldurun) ve bunlardan birkaçını belirtmek için anketler veya anket tarzı sorular vardır. Sınıf uygulaması açısından, çıkış biletleri kısa, öz olmalı ve öğrencilerin ders sırasında keşfedilen becerilerin, kavramların ve deneyimlerin gözden geçirilmesini sağlamalıdır. Ayrıca öğrenmeye bir sonraki sınıfa devam etmek için idealdir. Birçok eğitimci, öğrencilerin önceki bilgilerini etkinleştirmek için önceki dersten çıkış biletleriyle başlar.

Dijital öğrenme çağında, çıkış biletleri artık öğrenciler sınıflardan ayrılırken eğitimciler tarafından toplanan küçük kağıt parçaları ile sınırlı değil (bu yöntem hala iyi olsa da). Bu değerli performans verilerini öğrencilerinden toplamak için eğitimcilerin emrinde çok sayıda dijital araç var.

Burada öğretmenler için en iyi 18 biçimlendirici değerlendirme aracı verilmiştir: verileri toplamak, kavrayışların anlık görüntülerini almak, dijital çıkış fişleri oluşturmak ve daha fazlası.

Öğretmenler İçin En İyi Biçimlendirici Değerlendirme Araçları

1. Loop

Loop gibi dijital çıkış bileti araçlarını kullanmak  , öğrencilerin ders içeriğini anlayıp anlamadıklarını kontrol etmenin ve aynı zamanda öğrenci yansımasını teşvik etmenin kolay bir yolu olabilir.

2. Google Forms

Eğitimciler, çeşitli soru türlerine sahip çıkış biletleri ayarlayabilir ve e-posta ile paylaşılabilir. Son güncellemeler artık soruların resimleri ve YouTube bağlantılarını içermesine izin veriyor. Tüm katılımcıların yanıtları tek bir elektronik tabloyu dolduracaktır. Eğitimciler her bir çıkış biletini aynı belge üzerinde inceleyeceklerdir.

3. Socrative

Socrative, eğitimcilerin öğrencilerini tabletler, dizüstü bilgisayarlar veya akıllı telefonlardaki eğitim etkinlikleriyle değerlendirmesine olanak tanır. Gerçek zamanlı sorgulamanın kullanımıyla, eğitimciler ve öğrenciler benzer şekilde gelecekteki öğrenim hakkında kararlar almak için verileri görselleştirebilirler.

4. Plickers

Plicker kartlarını kullanırken öğrenciler öğretmenlerinin sorularına cevap verebilirler. Eğitimci, öğrenci yanıtlarını yakalamak için bir akıllı telefon veya tablet kullanabilir ve uygulama verileri toplayıp raporlar.

5. Flipgrid

Öğrencilerden kısa özetler oluşturmalarını isteyerek (3-2-1) (hatırladığım 3 şey, sahip olduğum 2 soru ve ilginç bulduğum 1 şey vb.) Video yönlendirmeleri aracılığıyla öğrencileri değerlendirmek istiyorsanız, Flipgrid kolay bir yoldur video oluşturun ve paylaşın.

6. Kahoot

Cep telefonu, bilgisayar, tablet veya akıllı tahta gibi bileşenlerin ortaklaşa kullanımı sayesinde derslerde işlenen konuların tekrarını daha eğlenceli bir hale getiren oyun tabanlı biçimlendirici değerlendirme aracıdır.

7. Google Classroom

Gerçek zamanlı olarak veri almanın en hızlı yolu olmasa da (kullanılan öğretim ve öğrenim modeline bağlı olarak), Google Classroom kesinlikle popülerdir ve eğer onu kullanırsanız, soruları, verileri ve sınıf listeleri bir yer, bir öğretmen olarak hayatı sizin için kesinlikle kolaylaştırır.

8. VoiceThread

VoiceThread, eğitimcilerin ve öğrencilerin çeşitli yöntemler kullanarak belgeler, sunumlar, görüntüler, ses dosyaları ve videolar üzerinde tartışmalarına olanak tanır. Öğrenciler, medya merkezli bir değerlendirme deneyimi için sesli, yazılı veya görüntülü yanıtlar ekleyebilir.

9. Padlet

Lino’ya benzer şekilde Padlet, öğrencilerin notları, multimedya dosyalarını, köprüleri ve belgeleri üzerine gönderebilecekleri çevrimiçi bir paylaşılan alandır. Eğitimciler ayrıca öğrenci güvenliğini sağlamak için gizlilik ayarlarını düzenleyebilir.

10. Mentimeter

Mentimetre, siz öğretirken gerçek zamanlı öğrenci anketleri ile etkileşimli sunumların kullanımına izin verir. Ücretsiz bir hesaba sahip olmanız işinize yarayabilir.

11. Dotstorming

Geliştiricilere göre Dotstorming, “gerçek zamanlı grup beyin fırtınası ve karar verme alanıdır”. İnsanların bir konu üzerinde kolayca işbirliği yapmasına ve grup olarak karar almasına olanak tanır. Bir seçenekler listesine öncelik vermek için hızlı ve basit bir yöntem olan nokta oylamasını kullanır.

12. EdPuzzle

Geliştirici Açıklaması: “Bir video seçin, ona sihirli bir dokunuş katın ve öğrencilerinizin kavrayışını takip edin.”

13. Twitter

Daha büyük öğrenciler için ideal olan eğitimciler, öğrencilerden bugünün dersinin 280 karakterlik bir özetini göndermelerini isteyebilir ve ders resmi olarak sona erdikten sonra tartışmanın gerçekleşmesine izin verebilir. Yanıtı, daha sonra aranabilmesi için kendi kişiselleştirilmiş etiketinizi kullanarak sabitleyebilirsiniz. Açıkçası buradaki dezavantaj, öğrencilerin mahremiyetiyle ilgili endişeleridir.

14. GoFormative

Kendi içeriğiniz yoksa , 1000’lerce önceden hazırlanmış formattan oluşan halk kütüphanesinden bir biçimlendirici edinin  . Öğrencileriniz için doğru hale getirmek üzere soru ayrıntılarını düzenlemekten çekinmeyin. Öğrencilerinize atamak istediğiniz bir şey olduğunda, yalnızca bir tıklama yeterlidir. Ardından, öğrencilerinizin katılmaları için oturum açma bilgilerini, bir bağlantıyı veya misafir kodunu paylaşın ve eğlence başlasın.

15. Pear Deck

Bu popüler öğretim aracının diğer avantajları arasında, Google veya Microsoft tabanlı dijital öğretim araçları dahil olmak üzere diğer araçlarla entegrasyonları yer alır.

16. Poll Everywhere

Başlamanın temelleri şunlardır: ilk anket sorunuzu oluşturmak, canlı sonuçları sunmak ve anketinizin görünümünü ve tarzını özelleştirmek. Sonuçları e-posta veya web sitesi aracılığıyla da yayınlayabilirsiniz.

17. Crowd Signal

Crowd Signal’ın kurulumu ve kullanımı inanılmaz derecede kolaydır. Sadece ne tür bir değerlendirme oluşturmak istediğinizi seçin, soru türlerini istediğiniz sırayla sürükleyip bırakın ve ardından uygunsa istemleri ve cevap seçeneklerini yazın. Daha sonra anketi nasıl paylaşmak istediğinizi, bağlantıyla, e-postayla veya farklı bir web sitesinde yayınlayarak seçebilirsiniz. Bu değerlendirmelerden herhangi biri hakkında rapor almak da çok kolaydır – tüm değerlendirmelerinizle birlikte kontrol panelinize gidin, istediğiniz değerlendirmeyi bulun ve ardından raporları tıklayın. Raporlar bölümünde, her bir katılımcının yanıtlarını, katıldıkları yeri ve zamanı ve tamamlamalarının ne kadar sürdüğünü de görüntüleyebilirsiniz.

Elbette, bağlantılı eğitimcilerin burada listelenmeyen öğrencilere bir çıkış bileti yönetmek için kullanabilecekleri yüzlerce ek dijital araç veya strateji vardır. Lütfen sınıf çıkış biletleriniz için kullandığınız bazı dijital araçlara bir yorum ekleyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz