Çok erken olan okula başlama zamanları akademik performansı olumsuz yönde etkileyebilir. 
Kaynak: Shutterstock

Kaliforniya valisi Gavin Newsom az önce devletin orta okulları sabah 8.30’dan başlamasını yasaklayan yeni bir yasa imzaladı.

Bu, büyüyen bir hareketin ve daha yaşlı öğrencilerin daha fazla uyumasını savunan ABD halk sağlığı kampanyalarından sonra geliyor.

Sacramento Bee’ye göre , “Devlet Senarı Anthony Portantino, La Cañada Flintridge Demokrat’ı yasa yazdı, Senato Bill 328’in, öğrencilerin biraz sonra uyumakta daha sağlıklı ve mutlu olduklarını gösteren“ tartışılmaz ”bilime dayandığını söyledi .”

Portantino, “Bu, olumlu bir akademik sonucu olan bir halk sağlığı faturası. Çocukların sağlığı ve refahına büyük yarar, bu değişiklikleri yapmamızı talep ediyor. ”

Okul genellikle ABD’de sabah saat 8’de başlarken, Asya’daki ülkelerde sabah 7:30 gibi erken bir zamanda başlayabilir.

İngiltere’de, dersler sabah 9’da başlar – ancak bu bile bazıları tarafından çok erken olarak görülür. Yahoo UK’ye göre , “ İngiltere’de bu yılın başlarında milletvekilleri okul gününün saat 10’da yorgun gençlere yardım etmesi için çağrıda bulunmalarını istedi.

“Tartışma , Hükümeti 183.000’den fazla imza kazandığını iddia eden bir dilekçeye  çağırmaya başladı – parlamentodaki tartışma için 100.000’den fazla imza alan bir dilekçe kabul ediliyor” dedi.

Dilekçe, okula başlama saatlerini sabahın 10’unda başlıyor, çünkü gençler okula bu kadar erken kalkmak zorunda kalmaktan çok yoruldu.

Bir dizi çalışma, daha sonraki okul başlama zamanlarının ve daha fazla uykunun gençler için daha iyi akademik performans, bilişsel işlevsellik ve genel sağlık gibi faydalar sağlayabileceğini göstermiştir.

2017 yılında, Open University tarafından yapılan bir çalışma, 13-16 yaşları arasındaki çocukların okul günlerine sabah 10’da başladığını ve sağlığı iyileştirdiğini buldu.

Göre çalışma ergenlikte ortaya köklü doğal sonradan uyanmaya vardiya ve uyku süreleri rağmen,”okulların çoğu kez start erken bir belgeyi saklamak.

“Günümüzde okula başlama zamanları, ergenlikte doğal olarak meydana gelen daha sonra uyanma ve uyku zamanlarına geçiş için ayarlanmamış.

“Ergen biyolojisi ile okula erken başlayan geleneksel uygulama arasındaki bu uyumsuzluk, gençlere uyku için uygun zaman miktarında ve dolayısıyla kronik uyku eksikliğinde sistematik bir düşüşe yol açıyor” dedi.

Bazıları, sorunun yalnızca daha erken yatmak için gençleri almakla çözülebileceğini savunurken , İngiltere’deki Ulusal Uyku Vakfı , “Gençlerin sirkadiyen ritmindeki bu değişim, geceleri doğal olarak uyanık hissetmelerine neden olmakta, saat 11: 00’den önce uykuya dalmaları.

“Gençlerin çoğu, okulun erken dönemlerinde diğer taahhütlerle birlikte erken başladığından, bu uyku evresi gecikmesi uyku gençlerinin ihtiyacını karşılamayı zorlaştırabilir.”

Kaliforniya’nın yeni yasası, henüz uygulanmamış olmasına rağmen, dünyadaki okul zamanının çok erken olduğu konusunda artan bir farkındalığı yansıtıyor.

ABD’deki artan sayıda okul bölgesi daha sonraki okul başlama zamanları için baskı yapıyor, ancak California resmi olarak harekete geçen ilk kişi.

Bazı ebeveynler günlük rutinlerindeki rahatsızlığa neden olabileceği için muhalif olurken, ezici çoğunluk daha sonraki okul zamanlarının gençlerin genel sağlık ve akademik performansları üzerindeki etkisinden yanadır.

Göre Washington Post , “Hiç şüphe yok ki daha sonra okul kez lojistik endam bazı zorlukları olabilir. Ancak, bu değişikliği üstlenen okul bölgelerinin başarısı, bunun yalnızca mümkün değil, aynı zamanda öğrenciler için daha iyi sonuçlar açısından çabaya değer olduğunu göstermektedir. ”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz