Padlet

Padlet, metin, resim, ses, video ve web bağlantıları içeren notlar ekleyebileceğiniz çevrimiçi panoları oluşturmanıza izin veren ücretsiz bir çevrimiçi bildirim panosudur. Bu panoları başkalarının görüntülemesi veya katkıda bulunması için paylaşabilirsiniz ve erişmek için bir parola istemenizi, herkese açık hale getirmenizi veya kendinize özel kalmanızı sağlayan bir dizi gizlilik ayarı vardır. Padlet’ler bir dizüstü bilgisayar veya tablet veya akıllı telefondaki Padlet uygulaması aracılığıyla düzenlenebilir. Ayrıca, daha sonra başvurmak üzere saklamak için Padlet panosunun bir sürümünü indirip kaydedebilirsiniz.

Padlet’i öğrencilerimle neden kullanayım?

 • Önemli bir öğrenme noktasını açıklığa kavuşturmak için kullanabilirsiniz. Öğretim esnasında veya ders sonrasında öğrencilerin yanıt verebileceği sorular sorabilirsiniz.
 • Modül veya programınızda nasıl öğrenme deneyimi yaşadıklarına dair bir fikir edinmek için öğrencilerden bir konu hakkında geri bildirim toplayabilirsiniz.
 • Öğrencilerin yapacağı araştırma ödevlerinde topladıkları bilgileri harmanlamak ve sunmak için pano hazırlayabilirler.
 • Biçimlendirici veya özetleyici değerlendirme için anahtar kelimeler, videolar ve tıklanabilir bağlantılar içeren bir dijital poster oluşturabilirsiniz.
 • Zihin haritalama , beyin fırtınası ve zaman çizelgeleri için Padlet kullanabilirsiniz .

Öğrenciler için Faydaları

 • Bilgi, fikir, iş paylaşabilir.
 • Öğretmenin bakmasını istediği materyallere bağlantılar kurabilir..
 • Birbirlerinin çalışmalarını değerlendirebilir.
 • Sınıfta veya dışarıda erişebilir.

Öğretmenler İçin Faydaları

 • Kurması ve kullanması kolay.
 • Öğrencilerin çalışma şifresini korumalı hale getirebilir.
 • Öğrencilerin sınıf içinde veya dışında erişebilmeleri için videolara, web sitelerine bağlantılar paylaşabilir veya belge yükleyebilir.
 • Öğrencilerin öğrenmelerini daha kolay değerlendirebilir.
 • Yayınları düzenleyebilir ve silebilir.
 • Ücretsiz sürümü kapsamlıdır.

Padlet Nasıl Kullanılır ?

 1. tr.padlet.com adresine gidin .
 2. Kendi hesabınıza sahip olmak istiyorsanız, “Kaydol” a tıklayın ve kaydolun.
 3. Ardından sol üst taraftaki “Padlet Oluştur” a tıklayın.
 4. Başlık, açıklama, düzen, duvar kağıdı, simge vb. dahil olmak üzere padletinizin tasarım seçeneklerini seçin ve beğeninize göre her şeyi seçtikten sonra “İleri” düğmesine tıklayın.
 5. Padletinizin gizlilik ayarını ve erişiminiz olan diğer kullanıcıların padlet’inizde sahip olacağı ayrıcalıkları seçin. İşiniz bittiğinde “İleri” yi tıklayın.
 6. Şimdi “Göndermeye başla” yı tıklayın, başlamaya hazırsınız. Göndermeye başlamak için “+” düğmesini tıklayın ya da padlet üzerinde herhangi bir yeri çift tıklayın. Ayrıca dosyaları padlet’e sürükleyip bırakabilir veya panodan yapıştırabilirsiniz.
 7. Ana sayfaya geri dönmek veya bir hesapta oturum açtıysanız padlet’leri değiştirmek isterseniz ekranın sol üst kısmındaki “Padlet” simgesine basabilirsiniz.
Dikkatinizi Çekebilir;   CANVA Nedir?

Padlet hakkında kısa sorular

Kullanıcıların materyale ulaşımı zor olur mu ?

Kullanıcılar Padlet’e bir web sitesi veya uygulama üzerinden erişebilir. Bir pano oluşturmak kayıt gerektirir ancak bunu yapmak da kolaydır. Ücretsiz olarak yalnızca üç Padlet (noticeboards) edinirsiniz, isterseniz bu padletleri geri züenleyip sliebilirsiniz veya daha fazlası için yükseltebilirsiniz. Bir Padlet oluşturmak için sadece bir düğmeye tıklamanız yeterlidir. Bu kadar basit! Daha sonra bağlantıyı, sınıfta veya evde sadece dokunarak veya çift tıklayarak yayın ekleyen öğrencilerle paylaşırsınız. Kullanımı son derece kolaydır. Padlet’inizi değiştirmek biraz daha uzun sürer, ancak her adımı izlerseniz bunu yapmak zor değildir.

Padlet kullanmam için belirli bir yaş katagorisi var mı yoksa her öğrenciye uygun mudur?

Padlet, her seviyedeki öğrencilerin yararlanabileceği bir araçtır. Öğrenciler kendi yayınlarını ekledikçe, geliştirdikleri beceri kendilerine verilen görevin ne olduğuna bağlıdır. Öğrenciler yazma becerilerini (örneğin hayran olduğunuz bir kişinin kısa bir açıklamasını yazın) veya konuşma becerilerini (bir fıkra anlatarak kendinizi kaydedin) geliştirebilirler. Ayrıca, bir okuma veya dinleme metninden önce mevcut bilgileri etkinleştirmek için bir konuyla ilgili beyin fırtınası yapabilirler. 

Padlet öğrenciler için içerik sağlar mı?

Padlet, öğretmenler veya öğrenciler için herhangi bir içerik sağlamaz. Bunun yerine, öğretmenlere içeriği izlemek / okumak için videolara veya çevrimiçi makalelere bağlantılar şeklinde paylaşma fırsatı sunar. Ayrıca öğrencilerin öğrenenlerin oluşturduğu içeriği metin mesajları, ses kayıtları, video veya belgeler şeklinde paylaşmalarını sağlar. Proje çalışması için harika, çünkü öğrenciler gidip bir şeyler araştırıp bir Padlet’e rapor verebilirler. Ücretsiz sürümün sadece 25mb’lik video dosyalarına izin verdiğini belirtmek gerekir.

Padlet’le öğrencilerimin öğrenimini izleyebilir miyim?

Padlet, öğrenmenin kendisini izlemez, ancak öğretmenlerin sınıftaki tüm öğrencilerin İngilizce anlayışını veya kullanımını izlemesine izin verir. Öğrencilerin bir önceki dersten hatırladıkları kadar çok kelimeyi iki dakika içinde paylaşmaları gerektiğini düşünelim. Öğretmen her bir öğrencinin kelimeleri ne kadar iyi hatırladığını değerlendirebilir. Öğrenciler ses kaydeder veya kısa bir metin yazarsa, öğretmen İngilizce kullanımını değerlendirebilir ve geri bildirimde bulunabilir. Padlet aynı zamanda akran geribildirimi için de harikadır.

Dikkatinizi Çekebilir;   Microsoft Word Sesli Yazım Özelliği

*İngilizce dersi burada bir örnekdir.

Padlet sosyal etkileşime izin veriyor mu ?

Padlet, eşzamanlı veya eşzamansız işbirliğine izin verir. Öğrenciler fikir, materyal, ses ve video paylaşabilir. Daha sonra bunlar hakkında yorum yapabilirler. Varsayılan ayarlarda yorum yapma seçeneği kapalı olduğu için yorumlar seçeneğini aktif yapmanız gerekir. Bir Padlet oluştururken seçim yapabileceğiniz farklı biçimler vardır. Örneğin; Backchannel seçeneği, öğrencilerin bir konuyu sosyal medyada olduğu gibi tartışabilecekleri bir forum stili biçimi sağlar. Öğretmenler, bir sınıftaki her öğrenci grubu için bu formatta bir Padlet oluşturabilir ve onlardan bir konuyu tartışmalarını isteyebilirler.

Öğretmenler ve öğrenciler Padlet’i nasıl kullanabilir?

Padlet, öğrencilere ürettikleri çalışma için sınıf arkadaşları, ebeveynleri veya velileri için daha geniş bir kitle sağlayan bir platformdur. Çalışmaları hakkında geri bildirim alabilir ve ilerlemeyi tanımlamak için önceki çalışmalarına geri dönebilirler. 

Öğretmen için Padlet, orta sınıflarda bile zor olabilecek bir şey olan sınıftaki herkesin öğrenmesini daha iyi değerlendirmelerine yardımcı olur. Öğretmen daha sonra gördüklerini öğrenmeyi değerlendirmek ve geri kalan dersleri ve gelecekteki dersleri bilgilendirmek için kullanabilir.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz