Her gün daha fazla yazılı olan 500’ün üzerinde güncel programlama dili vardır. Bu programlama dillerinin hepsini öğrenmemiz imkansızdır. Bu yüzden günlük kodlamada ve işletmelerde kullanılan programlama dilleri için bir seçim yapmanız gerekir. Hangi dilleri öğrenmelisiniz ve neden bu dilleri öğrenmeye zaman ayırmalısınız?

Size Python’un neden öğrenmek için harika bir dil olduğunu söylemiştik. Ve muhtemelen Python’un Raspberry Pi için muhtemelen en çok tercih edilen dil olduğunu biliyorsunuz. En çok tercih edilmesinin sebebi ise yapay zeka kullanıyor olmasıdır. Python ile nasıl uğraşabileceğinizi görmek kolay olsa da, bunun gerçek iş ve gerçek dünya uygulamalarına nasıl dönüştüğünü merak ediyor olabilirsiniz.

Şimdi size Python’u kullanan sekiz üst düzey şirket hakkında bilgi vereceğiz. Bu şirketleri incelediğimizde , Python’un geliştiricileri için ne kadar büyük fırsatlarla dolu olduğunu göreceksiniz.

İçindekiler

  1. Industrial Light and Magic (Endüstriyel Işık ve Büyü
  2. Google
  3. Facebook
  4. Instagram
  5. Spotify
  6. Quora
  7. Netflix
  8. Dropbox
  9. Reddit

1. Industrial Light and Magic

Endüstriyel Işık ve Büyü (ILM), 1975 yılında George Lucas tarafından Star Wars için FX oluşturmak üzere kurulan özel efektler merkezidir . O zamandan beri FX ile eş anlamlı hale geldiler ve filmlerde ve reklam filmlerinde yaptıkları çalışmalar için birden fazla ödül kazandılar.

İlk günlerinde ILM pratik efektlere odaklandı, ancak kısa süre sonra bilgisayar tarafından üretilen efektlerin genel olarak FX’in geleceği olduğunu fark etti. CGI departmanları 1979’da kuruldu ve ilk etkileri Star Trek II: Khan’ın Gazabı’daki Genesis Projesinin patlama dizisi oldu .

ILM, Peryt ve Tcl yerine Python 1.4’ü seçti ve Python’u kullanmayı tercih etti çünkü mevcut altyapılarına entegre etmek çok daha hızlıydı. Çünkü C ve C ile Python’un kolay birlikte çalışabiliyor. Bu, Python’u yazılım bileşenlerini sarmak ve standart grafik uygulamalarını genişletmek için kullanarak daha fazla yere koymalarını sağladı.

Stüdyo, Python’u çalışmalarının diğer birçok yönlerinde kullandı. Geliştiriciler, her film için üretilen her görüntünün veritabanını korumak , işlevselliğini izlemek ve denetlemek için Python’u kullanır. ILM’nin programları gittikçe daha fazla Python tarafından kontrol edildiğinden, daha etkili bir üretim hattına izin veren daha basit bir birleşik araç seti yarattı. Gerçek bir dünya örneği için, ILM tarafından kullanılan bir HD dosya formatı olan OpenEXR’den başka bir yere bakmayın . 

Çok sayıda incelemeye rağmen ILM, Python’u ihtiyaçları için en iyi çözüm olarak bulmaya devam ediyor. Açık kaynak kodunun birleşimi, değişiklikleri geri yükleme yeteneği ile birlikte Python’un ILM’nin ihtiyaçlarını uzun süre karşılamaya devam etmesini sağlar.

2. Google

Google, neredeyse en başından beri Python’un destekçisidir. Başlangıçta Google’ın kurucuları “yapabileceğimiz Python, yapmamız gereken C ++” kararını verdiler. Bu, C ++ ‘ın bellek kontrolünün zorunlu olduğu ve düşük gecikmenin istendiği yerlerde kullanıldığı anlamına geliyordu. Diğer yönlerde, Python bakım kolaylığı ve nispeten hızlı teslimat sağladı.

Google için Perl veya Bash’ta başka komut dosyaları yazıldığında bile, bunlar genellikle Python’a kaydedildi. Bunun nedeni, konuşlandırmanın kolaylığı ve Python’un ne kadar basit tutulması gerektiğiydi. Aslında, “In the Plex” in yazarı Steven Levy’e göre , Google’ın ilk web tarama örümceği ilk olarak Java 1.0’da yazılmıştır ve onu Python’a yeniden yazmaları çok zordu.

Dikkatinizi Çekebilir;   Google Forms - Online Test Quiz Hazırlama

Python artık üretime dağıtılmasına izin verilen resmi Google sunucu tarafı dillerinden biri olan C ++, Java ve Go diğer üçüdür. Python’un Google için ne kadar önemli olduğundan emin değilseniz, Python’un kendi BDFL’si Guido van Rossum , 2005’ten 2012’ye kadar Google’da çalıştı.

Her şeyin üstesinden gelmek için Peter Norvig şunları söyledi:

“Python en başından beri Google’ın önemli bir parçası ve sistem büyüdükçe ve geliştikçe de öyle. Bugün onlarca Google mühendisi Python kullanıyor ve bu dilde yetenekleri olan daha fazla insan arıyoruz. ”

3. Facebook

Facebook prodüksiyon mühendisleri Python’a son derece meraklı, bu da onu sosyal medya devindeki üçüncü en popüler dil haline getiriyor (C ++ ve tescilli PHP dilinin hemen arkasında). Ortalama olarak, altyapı, ikili dağıtım, donanım görüntüleme ve operasyonel otomasyonu yöneten Facebook’ta hizmet ve hizmetlere ilişkin 5.000’den fazla kütüphane vardır.

Python kitaplıklarını kullanmanın kolaylığı, üretim mühendislerinin çok fazla kod yazması veya bakımını yapması gerekmediği anlamına gelir ve iyileştirmeleri canlı yayınlamaya odaklanmalarına izin verir. Ayrıca Facebook altyapısının verimli bir şekilde ölçeklendirilmesini sağlar.

Facebook altyapı yönetiminde birden fazla hizmet için şu anda Python kullanılıyor.  Facebook, Py3 için yazılmış bir Facebook Ads API ve bir Python Async IRCbot çerçevesi de dahil olmak üzere çok sayıda açık kaynaklı Python projesi yayınladı . Facebook şu anda altyapılarını ve işleyicilerini 2’den 3.4’e yükseltme sürecindedir ve As yncIO bu süreçte mühendislerine yardımcı olmaktadır.

4. Instagram

2016’da Instagram mühendislik ekibi , tamamen Python’da yazılmış olan Django web çerçevesinin dünyanın en büyük dağıtımını yürüttükleri ile övünüyorlardı . Bu bugün de geçerli. Instagram’daki yazılım mühendisi Min Ni, Python’un üretim kullanımları hakkında şunları söylüyor:

Başlangıçta basitlik ve pratiklik konusundaki itibarı nedeniyle python’u kullanmayı seçtik, bu da ‘önce basit olanı yap’ felsefemize iyi uyuyor.“

O zamandan beri, Instagram’ın mühendislik ekibi, Python dağıtımlarını faaliyet gösterdikleri muazzam ölçekte ( ~ 800 milyon aylık aktif kullanıcı ) sürdürmek için zaman ve kaynak ayırdı :

“Instagram’ın web hizmeti için verimlilik çerçevesini oluşturmaya yönelik çalışmalarımızla Python kullanarak hizmet altyapımızı ölçeklendirmeye devam edeceğimize inanıyoruz. Ayrıca Python dilinin kendisine daha fazla yatırım yapmaya başladık ve Python’umuzu sürüm 2’den 3’e taşımayı keşfetmeye başladık. ”

4. Spotify

Bu müzik akışı devi, öncelikle veri analizi ve arka uç hizmetleri için dili kullanan Python’un büyük bir savunucusudur . Arka uçta, 0MQ üzerinden iletişim kuran çok sayıda hizmet veya Python ve C ++ ile yazılmış bir açık kaynak ağ kütüphanesi ve çerçevesi olan ZeroMQ (diğer diller arasında) vardır.

Hizmetlerin Python’da yazılmasının nedeni, Spotify’ın Python’da yazarken ve kodlarken geliştirme hattının ne kadar hızlı olduğunu sevmesidir. Spotify’ın mimarisindeki en son güncellemelerin tümü , yüksek düzeyde senkronize API ile hızlı bir etkinlik döngüsü sağlayan gevent kütüphanesini kullanıyor .

Dikkatinizi Çekebilir;   Python Nedir? Öğrenmeniz İçin 13 Neden

Kullanıcılarına öneriler sunmak için Spotify, çok sayıda analize dayanmaktadır. Bu analizleri yorumlamak için, Spotify Luigi modülünü kullanıyor. Bu açık kaynak modülü, kitaplıkların birlikte nasıl çalıştığını ele alır ve sorun giderme ve yeniden dağıtmaya izin vermek için hata günlüklerini hızla birleştirir.

Son olarak da Spotify, 6000’den fazla ayrı Python işlemi kullanır.

5. Quora

Kalabalık kaynaklı bu büyük soru ve cevap platformu, fikirlerini uygulamak için hangi dili kullanmak istediklerini uzun ve zor düşündü. Quora’nın kurucularından Charlie Cheever , tercihlerini Python, C #, ve Java daralttı. Python ile devam etmedeki en büyük problemi, daktilo kontrolünün olmaması ve göreceli yavaşlığıydı.

Adam D’Angelo’ya göre, C # ile birlikte gitmemeye karar verdiler , çünkü bu tescilli bir Microsoft dilidir ve gelecek herhangi bir değişikliğe dikkat etmek istemiyorlardı. Ayrıca, herhangi bir açık kaynak kodunun en iyi ikinci sınıf desteği vardı.

Java yazmak Python’dan daha acı vericiydi ve Java olmayan programlarla Python’un yaptığı kadar iyi olamadı. O zamanlar Java da emekleme dönemindeydi, bu yüzden gelecekteki destek ve dilin büyümeye devam edip etmeyeceği konusunda endişeliydiler.

Bunun yerine, Quora’nın kurucuları Google’u örnek alarak, yazma ve okunabilirliği nedeniyle Python’u kullanmayı seçtiler ve kritik performans bölümleri için C ++ uyguladılar. Aynı şeyi başaran birim testleri yazarak Python’un daktilo kontrolünü kullanmadılar.

Python’u kullanmanın bir başka önemli düşüncesi, o zamanlar Django ve Pilonlar da dahil olmak üzere birkaç iyi kütüphanenin varlığıydı. Ayrıca, Quora’nın tam sayfa yüklemeleri olması gerekmeyen sunucu / istemci etkileşimlerini içereceğini bildiğinden, Python ve JS’nin uyumluluğu çok büyük bir artıydı.

6. Netflix

Netflix , sunucu tarafında veri analizini güçlendirmek için Python’u Spotify’a çok benzer bir şekilde kullanıyor . Ancak sadece burada bitmiyor. Netflix, yazılım mühendislerinin hangi dilde kodlanacaklarını seçmelerine izin verir ve yazılım mühendislerinin çoğu Python’la çalışmayı tercih etmiştir.

Ankete tabi tutulan Netflix mühendisleri standart kütüphaneyi, son derece aktif geliştirme topluluğunu ve verilen herhangi bir sorunu çözmek için mevcut olan zengin çeşitli üçüncü taraf kütüphanelerinden bahseder. Ayrıca, Python’un geliştirilmesi çok kolay olduğu için, Netflix diğer hizmetlerinin çoğunda Pyton’u kullanıyor.

Python’un kullanıldığı birincil yerlerden biri Merkezi Uyarı Ağ Geçidi’dir. Bu RESTful web uygulaması uyarıları her yerden işler ve ardından onları görmesi gereken kişilere veya gruplara yönlendirir. Ayrıca, uygulama zaten işlenmiş yinelenen uyarıları bastırma gücüne sahiptir ve bazı durumlarda bir işlemi yeniden başlatma veya titrek görünmeye başlayan bir şeyi sonlandırma gibi otomatik çözümler gerçekleştirir. Bu uygulama, net bir uyarı hacmi göz önüne alındığında Netflix için büyük bir kazançtır. Bunları akıllıca ele almak, geliştiricilerin ve mühendislerin gereksiz çağrılarla dolup taşmadığı anlamına gelir.

7. Dropbox

Bu bulut tabanlı depolama sistemi, masaüstü istemcisinde Python kullanır. Dropbox’ın Python’a nasıl yatırım yaptığına dair herhangi bir şüpheniz varsa, 2012’de Python’un yaratıcısı ve hayırsever diktatör Guido van Rossum’un yaptıklarına bakalım.

Dikkatinizi Çekebilir;   JQuery nedir

Rossum, Dropbox’a lider ya da yönetici değil mühendis olması şartıyla katıldı . İlk yılında, veri merkezlerini Dropbox topluluğundaki diğer kullanıcılarla paylaşma yeteneğini getirmeye yardımcı oldu.

Dropbox’ın kütüphanelerinin ve içlerinin büyük bir kısmı tescilli ve açık kaynak olmasa da, şirket mühendislerinin nasıl düşündüğünü görmenizi sağlayan python ile kodlanmış çok verimli bir API yayınladı . Dropbox mühendisleri ile sunucu tarafı kodlarının büyük bir yüzdesinin ne kadar büyük bir kısmı olduğu hakkında röportajları okurken satırlar arasında da okuyabilirsiniz .

İstemci tarafı programları Python’da kodlanırken, birleşik bir deneyim sağlamak için hem Mac hem de Windows makinelerinde çeşitli kitaplıklardan yararlandıklarını belirtmek de ilginçtir. Bunun nedeni, Python’un Windows’a önceden yüklenmiş olmamasıdır ve Mac’inize bağlı olarak Python sürümünüz değişecektir.

8. Reddit

Bu web sitesi 2017 yılı boyunca her ay 542 milyon ziyaretçiye sahipti ve bu da onu Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok ziyaret edilen dördüncü ve dünyanın en çok ziyaret edilen yedinci web sitesi haline getirdi . 2015 yılında 73,15 milyon başvuru ve 82,54 milyar sayfa görüntüleme yapıldı. Her şeyin arkasında, yazılım omurgasını oluşturan Python vardı.

Reddit başlangıçta Lisp’te kodlanmıştı, ancak 2005 yılının Aralık ayında, lansmanından altı ay sonra site Python’a yeniden kodlandı. Değişikliğin başlıca nedeni, Python’un daha geniş bir kod kütüphanesi yelpazesine sahip olması ve gelişmeye açık olmasıydı. Siteyi başlangıçta işleten web çerçevesi, web.py, şimdi açık kaynaklı bir projedir.

2009 röportajında ​​Steve Huffman ve Alexis Ohanian’a Pycon (her yıl Pyhton ile ilgili yapılan toplantı) sırasında Reddit’e neden hala Python’u çerçeve olarak kullandıkları soruldu. Huffman’a göre , ilk sebep değişimin nedeni ile aynı:

“Her şey için bir kütüphane var. Bu teknolojileri ve bu mimarileri birçoğunu öğrendik. Ve böylece, bağlantı havuzlarını anlamadığımda, kendimi daha iyi anlayana ve kendimiz yazana kadar bir kütüphane bulabilirim. Web çerçevelerini anlamayın, bu yüzden kendimizinkini yapana kadar başka birini kullanacağız… Python’un böyle harika bir koltuk değneği var. ”

Reddit’in Python ile kalmasının ikinci nedeni, onunla birlikte inşa eden tüm şirketlerden geçen ortak bir konu. Huffman’a göre, kodun okunabilirliği:

“Yeni çalışan işe aldığımızda… Henüz Python’u tanıyan bir çalışanı işe aldığımızı sanmıyorum. Ben sadece ‘yazdığınız her şeyin Python’da olması gerekiyor’ diyorum. Sadece okuyabiliyorum. Ve bu harika çünkü o kodları iyi ya da kötü olup olmadığını, ekranlarına bakarak, odadan görebilirsiniz. Çünkü iyi Python kodu çok açık bir yapıya sahiptir.

Bu da hayatımı çok kolaylaştırıyor. Son derece etkileyici, son derece okunabilir ve son derece yazılabilir. Ve bu da Hayatı pürüzsüz yapıyor ”

Güncelleme: Yazılım geliştirmede Python kullanan 9 birinci sınıf şirket var. Başlangıçta Instagram’ı ayrı saymadık çünkü şirketin sahibi Facebook. Ancak Instagram ekibinin çalışmaları göz önüne alındığında, onları da ayrı incelememiz gerektiğini düşündük.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz