Oldukça Etkileyici Bir Programlama Dili

Web veya yazılım geliştirme alanında kariyere sahip olmak istiyorsanız, HTML, CSS ve JavaScript’in temel üçlüsünü öğrenmek yanlış olamaz. Ancak kalabalık bir başvuru alanında gerçekten öne çıkmak için python programlama dili tam size göre.

İÇİNDEKİLER

 1. Python nedir?
 2. Python Kimin İçin Uygun?
 3. Python’u Öğrenmeniz ve Kullanmanız Gereken 7 Neden

Python nedir?

Python genel amaçlı bir kodlama dilidir – HTML, CSS ve JavaScript’ten farklı olarak, – web geliştirmenin yanı sıra – diğer programlama ve yazılım geliştirme türleri için de kullanılabilir.

Python aşağıdaki şeyler için kullanılabilir:

 • Arka uç (veya sunucu tarafı) web ve mobil uygulama geliştirme
 • Masaüstü uygulaması ve yazılım geliştirme
 • Büyük verileri işleme ve matematiksel hesaplamalar yapma
 • Sistem komut dosyaları yazma (bir bilgisayar sistemine bir şey “yapmasını” söyleyen talimatlar oluşturma)

Ancak Python’un geniş yelpazesinin sizi korkutmasına izin vermeyin. Tıpkı daha tanıdık gelen diller gibi, Python öğrenmesi kolay bir programlama dilidir ve birkaç ay içinde gelir düzeyinizi artırabilir.

Python Kimin İçin Uygun?

Python, programlama dünyasında iki ana nedenden ötürü yükselen bir yıldızdır. Bunlardan ilki kodlama kolaylığı ikincisi ise kodlama alanının geniş olmasıdır. Python kod söz dizimi için İngilizce anahtar kelimeler kullanır ve bu da herkesin dili anlamasını ve kullanmaya başlamasını kolaylaştırır. Örneğin, Java programlama dilini kullanarak ekranınıza “Merhaba Dünya” metnini yazdırmak için kullanacağınız koda bir göz atın:

class merhabadunya {
   public static void main (String[] args)
  {
    System.outprintln(" Merhaba Dünya");
  }
}

Bu kadar basit bir fonksiyon için çok fazla kod var.

Şimdi Python koduyla yazılmış aynı egzersize bir göz atın:

print("Merhaba Dünya ");

Hangisiyle çalışmayı tercih edeceğinize dair sorun yok, değil mi? 

Python’un söz dizimi göründüğü kadar basittir. Python, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi karmaşık projeler için de kullanılıyor. Ayrıca Python aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir çok alanda kullanılabiliyor. Bunlar;

 • Başlangıç ​​kodlayıcıları
 • Web ve mobil uygulama geliştiricileri
 • Yazılım mühendisleri
 • Veri Bilimcileri
 • Ve bilgisayar programlama ile çalışan veya bilgisayar programlama hakkında bilgi edinen herkez
Dikkatinizi Çekebilir;   CSS Nedir? Nasıl Kullanılır ?

Bunların yanında Python’u neden öğrenmeniz gerektiğine dair

Python Öğrenmeniz İçin 7 Neden

1. Bir Sürü Python İşi Var

Bu yazı itibariyle, Indeed.com yaklaşık 72.000 Python ile ilgili iş açılışını listeler . Python programlama birçok şekilde kullanılabileceğinden, kalite güvence mühendisliği rolleri, giriş seviyesi yazılım mühendisi pozisyonları ve makine öğrenimi ve yapay zeka mühendisleri gibi üst düzey işler dahil olmak üzere her deneyim ve istihdam ilgisine uyacak Python işleri vardır.

2. Python Oldukça Büyük Bir Maaş Demektir

Oh, Python’un size ödeyeceği tutardan bahsettik mi? Bazı pozisyonlarda ortalama maaşlar şu şekilde:

Bunun gibi maaşlarla (özellikle genç bir Python geliştiricisi için 65 bin dolar ), şu an hepimiz Python’u öğrenmeliyiz. Yani, değil mi? Malesef ki bunlar Amerika’da ödenen ücretler. Belki bizler o kadar kazanamayız fakat kendimizi geliştirmenin ne derece önemli olduğunun farkına varmalıyız.

3. Python’un Öğrenilmesi Çok Uzun Sürmüyor

Python’un öğrenilmesinin yıllar alacağını düşünebilirsiniz. AmaÖyle değil! Sektör uzmanları , kodlama dilleri konusunda daha önce deneyiminiz varsa, Python temellerinin (Python’un sözdizimi, anahtar kelimeler ve veri türleri gibi şeyler) 8-10 hafta içinde öğrenilebileceğini söylüyor.

4. Ücretsiz Python Temelleri Öğrenebilirsiniz

Python Yazılım resmi web sitesinde ücretsiz bir Python öğreticisi bulunuyor. Bu ücretsiz kaynak, özellikle programlama deneyimi olmayan kullanıcılar için özel olarak hazırlanmış materyaller bulunmaktadır. Ayrıca learnpython.org ve python-guide.org sitelerini de inceleyebilirsiniz.

Eğer, Python’u öğrenmek için türkçe kaynak arıyorsanız . Buraya tıklayarak Python’la ilgili ücretsiz kitaplara erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu linkten de ücretli kurslara erişim sağlayabilirsiniz.

5. Python’un Destekleyici Kullanıcı Topluluğu Var

Python açık kaynaklı bir kodlama dilidir, yani kullanımı ücretsizdir ve herkes Python dilini geliştirebilir.  Açık kaynak olması, Python dilini zaman içinde alakalı ve uyarlanabilir tutan kütüphanelere, çerçevelere ve diğer araçlara sahip olmasını sağlar. Ancak açık kaynak oluşu , destekleyici bir kullanıcı topluluğu varsa potansiyeline ulaşır.

Dikkatinizi Çekebilir;   JQuery nedir

Python Yazılım Vakfı’nın sitesinde, Python meraklılarını tavsiye, mentorluk, ilham veya sadece Python’un büyüklüğü hakkında sohbet etmek için bulabileceğiniz çeşitli topluluk gruplarına ve forumlarına bağlantı veren özel bir topluluk sayfası vardır . 

6. Python Popülerdir

Bir programlama dilinin popüler olması önemli midir? Evet, öyle. 

Geçen yıl itibariyle dünyanın en popüler kodlama dili olma yolunda ilerlediğini görmek için The Economist’ten başka bir yere bakmayın . Fortran ve Lisp gibi diller hızlı bir düşüş gördükçe ve C ve C ++ gibi diller sabit ama düz kalıyor, Python ve JavaScript gibi diller keskin bir artış gösteriyor.

7. Python Çok Yönlüdür (Ve Geliştirici Olarak Çok Yönlülük İyi Bir Şeydir)

Genel amaçlı olmak, Python dilinin çok şey yapabileceği anlamına gelir. Bu nedenle Google, Facebook ve Instagram gibi ağır teknolojilerin hepsi, teknoloji yığınlarının parçalarını oluşturmak için Python programlama kullanır.

Python’un çok yönlülüğü, bir geliştirici olarak inanılmaz derecede geniş çalışma seçeneklerine sahip olacağınız anlamına gelir. Bir teknoloji devi için çalışmak, kendi küçük ölçekli yazılım programlarınızı oluşturmak veya web geliştiricisi olarak çalışmak istiyorsanız , Python programlama bu seçeneklerden herhangi birini mümkün kılan bir beceridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz