Quizziz, öğretmenlerin her yaştan öğrenci için eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde öğrenci odaklı biçimlendirici değerlendirmeler yapmasına olanak tanıyan çevrimiçi bir araçtır. Quizizz ile öğretmenler öğrencilerini eğitim boyunca desteklemek için öğretim, inceleme ve değerlendirmeye dahil eder. 

Öğrenmesi çok basit ve kullanımı tamamen ücretsiz! Öğrencilere sınıf oluşturduktan sonra, bir sınav, zamanlı bir yarışma kaydedilebilir veya belirli bir son teslim tarihi olan ev ödevi olarak kullanılabilir. Sınavlar tamamlandıktan sonra öğrencilerin cevaplarını gözden geçirebilir, geri bildirimde bulunabilir veya velilere bir tıkla test sonuçlarını paylaşabilirsiniz. 

Ayrıca, ortaya çıkan veriler, eğitmene gelecekte en çok odaklanmaya ihtiyaç duyan alanlardaki eğilimleri analiz etmesi için elektronik tablo haline getirilir. Bu anlık raporlama , öğretmenler tarafından gelecekteki öğrenme etkinliklerini gözden geçirmek ve öğrencilerin öğrenemediği konulara daha çok zaman ayırarak materyalin yoğunluğunu değiştirmek için kullanılabilir.

Quizizz, Hazır Testlerden Oluşan Eksiksiz Bir Kitaplığa Sahiptir.

Quizizz’de bir test çözmek veya oyun oynamak için milyonlarca genel sınavdan oluşan bir kitaplıktan seçim yapabilir veya kendi sınavınızı oluşturmaya karar verebilirsiniz! Bir sınav seçtikten sonra, bunu sınıfta Quizizz canlı moduyla gerçekleştirebilir veya öğrencilerin kendi zamanlarında alıştırma yapmaları için bir ev ödevi oyunu olarak atayabilirsiniz. Öğrenciler oyuna katılmak için tarayıcılı herhangi bir cihazı kullanabilir ve hem bireysel öğrenciler hem de grup olarak oynayabilirler.

Quizizz Nasıl Kullanılır ?

1. www.quizizz.com adresine gidin ve “Get Started” ı tıklayın.
2. Mevcut bir testi kullanmak istiyorsanız, sağ üst kısımdan “Join a game” yazısına tıklayıp “Test ara” kutusunu kullanabilirsiniz. Bir sınav seçtikten sonra 8. adıma atlayın. Eğer kendi sınavınızı oluşturmak istiyorsanız, kaydolma formunu doldurun.
3. Test için bir isim ve isterseniz bir resim girin. Dilini de seçebilir ve genel veya özel yapabilirsiniz.
4. Bir soru eklemek için karşınızdaki ekrandan size uygun soru tarzını seçin ve soru bilgilerini girin. İsterseniz soruyla ilgili bir resim de ekleyebilirsiniz.
5. “+ Yeni Soru” yu seçin ve 4. adımı tekrarlayın. Tüm sorularınızı sorana kadar bunu yapın.
6. Sağ üst köşedeki “Done” e basın.
7. Uygun sınıf aralığını,dili ve kimlerinin göreceği ile ilgili ayaları yapın.
8. Oyun modlarından “Play Life”, “Assign HW” veya “Practice” özellikleriden birini seçin(videolu anlatımda detaylı olarak anlatılmıştır).
9. Artık öğrenciler www.quizizz.com/join adresine gidebilir ve canlı sınava katılmak veya ev ödevini tamamlamak için 6 basamaklı kodu yazabilirler. Ardından bir isim girmeleri istenecektir.
10. Öğrenciler bitirdiğinde, sayfanızı yenileyin ve sınavın sonuçlarını görüntüleyebileceksiniz.

Quizizz Ekranını Tanıyalım

Eklediğimiz videoyu izleyemeyenler veya resimle öğrenmek isteyenler için Quizizz web sitesinde bulunan araçları resimle tanıtalım istedik.

Quizizz web sayfasına giriş yaptıktan sonra karşımıza çıkan ekranı tanıyalım:

 1. View Profile : Profilinizi gösterir. Oluşturduğunuz sınavlar, klasörler vs.
 2. Search : Sitede paylaşılan testleri arama kısmıdır.
 3. My Library : Kendimize ait kütüphanedir.
 4. Reports : Sınav sonuçların rapor edilip tutulduğu yerdir.
 5. Classes : Online sınıfımızdır.
 6. Collections : Oluşturduğunuz sınavları düzenli bir şekilde gruplama işlevi görür.
 7. Memes : Bu kısıma ekleyeceğiniz mizah içerikle resimleri soru aralarında öğrencilerinize sunabilirsiniz.
 8. Settings : Hesap bilgileri ile ilgili düzenleme işlemlerinin yapıldığı kısımdır.
 9. Log out : Güvenli bir şekilde hesaptan çıkmak.
 10. Refer a friend : Arkadaş davet etme.
 11. Search : Bu arama kısmında ilave olarak kendi kütüphaneniz ve raporların içinde de arama yapma imkanı tanıyor.
 12. Create : Asıl işimiz olduğu bölüm. Test oluşturma ekranı birazdan bu ekran hakkında da bahsedeceğiz.
 13. Notification : Bildirim ekranıdır. Sınavları bitiren öğrenciler olduğunda bildirim olarak düşecektir.
 14. Join a game : Canlı sınava katılmak veya ev ödevini tamamlamak için verilen kodu gireceğimiz alandır.

Şimdi arkadaşlar Create butonuna basarak sınav oluşturmayı öğrenelim.

Quizizz Sınav Oluşturma Ekranı

Create butonuna basıp karşımıza çıkan ekrandan test adını girip test ile ilgili konuyu seçtikten sonra karşımıza çıkan ekran bu şekildedir. Sayfanın Sağ kısmından test ile ilgili ayarlar yapılmaktadır. Orta kısımda bulunan Multiple Choice ( Çoktan Seçmeli ), Checkbox ( Onay Kutusu ), Fill in the Blank ( Boşluk Doldurma ), Poll ( Anket ) ve Open Ended (açık Uçlu ) soru tiplerinden birini seçip soru oluşturmaya başlayabilirsiniz. Poll ve Open Ended soru tiplerinde sistem puanlama yapmıyor bilginiz olsun. Soru eklemek içinde New question yazısını kullanabilirsiniz. Sınav ile ilgili işlemlerinizi bitirdikten sonra sağ üst kısımda bulunan ‘Done’ butonu tıklayarak sınavı kaydedebilirsiniz. Tebrikler artık bu sınavı öğrencilerinizle paylaşabilirsiniz.

Umarım bu yardımcı olmuştur! Öğrencilerim Quizizz’i kullanmayı çok sevdiler… Umarım sizinkiler de sever. Quizizz oluşturduysanız lütfen aşağıya yorum yapın, böylece biz de kullanabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz