Öğretmek sanat gibidir. Harika dersler yaratmak bir zanaattır. Bu sanat ve diğer sanatçıların işlerini nasıl yaptıklarını incelediğimizde, kendi sanatımızı öğretme biçiminde öğrenebiliriz. İşte harika dersler hazırlamak için bir süreç.

1. Adım: Hayal edin

Bir ahşap işçisinin tahta, çekiç ve çivi ile başladığını düşünürsünüz, değil mi? Bir ahşap işçisi aslında bir hayalle başlar. Bu dünyada ya da en azından evinde olmayan bir şeyi hayal ediyor! – ve onu hayata geçirme tutkusu var. Bir ahşap işçisi, neredeyse her şeyi ahşaptan yapabilir. Sadece hayal gücü ile sınırlı.

Öğretmenlerin de hayal etmesi gerekiyor. Oluşturmak istediğimiz sınıfı hayal etmeliyiz. Hem öğrencilerimizi hem de bizi meşgul edecek harika dersler. Rüya mı görüyorsun Ve eğer öyleysen, hayallerini ciddiye alıyor musun?

Adım 2: Planlayın

Bir hayalin var. Şimdi bazı planlar yapmaya başlama zamanı. Bu heyecan verici kısım. Herşey mümkün! Yine de, tüm parçaların birbirine iyi uyduğundan emin olmak istersiniz. Ağaç işleri projelerimi babamla birlikte planlıyorum çünkü her şeyi benden farklı görüyor. Yaşam boyu tecrübesi bizi hatalardan kurtarıyor ve projelerimizi daha iyi hale getiriyor.

Planlama izole edici ve yalnız olabilir. Yalnız mı planlıyorsun Kreasyonlarınızı birlikte planlayabileceğiniz diğer ders mimarlarınızı belirleyin. Şanslıysanız, yan taraftadırlar veya sizden koridorun sonundalar. Ya da Twitter’da ve diğer sosyal medyada gelişen eğitimci topluluklarının bir parçası olarak onları çevrimiçi olarak bulabilirsiniz.

3. Adım: Oluşturun

Bir hayalin var. Planınız yerinde. Şimdi işe koyulma ve ders oluşturucunun atölyesine girme zamanı. Ders oluşturucunun atölyesine adım atın.

  • Bir yığın malzeme var – tahtalar, metal levhalar ve daha fazlası. Bunlar, öğrettiğiniz içerik ve öğrettiğiniz içerik standartlarıdır.
  • Duvarlardan ve tezgahtan sarkan aletleriniz var. Bunlar, kullandığınız teknik araçlar ve öğrenme etkinliklerinizdir. Aletler malzeme olmadan anlamsızdır. Malzemeler, onları şekillendirecek aletler olmadan yerine getirilmemiş potansiyele sahiptir. Birbirlerine bağımlıdırlar.
  • Tırnaklarınız, vidalarınız ve yapıştırıcınız var. Bunlar, Bloom’un Taksonomisi ve öğrenme yöntemleri gibi dersinizi bir arada tutan ders planlama çerçeveleridir. Meşgul hayatınızda henüz aşırı bir adım değiller. Bunlar derslerinizin yapısını verir ve onları sıkı sıkıya bir arada tutar.

4. Adım: Ayarlayın

En iyi planlanmış planlarımız bile mükemmel bir şekilde uygulanmaz. Yolda tümsekler olacak. Hatalar. Planlarımızdaki kusurlar. Onlar başarısızlık değil. Onlar sadece uyum sağlamak için fırsatlardır.

Hayal kurduğumuzda ve yeni bir ders oluşturduğumuzda, hayal kırıklığına uğramak olağandır. Gerçeklik hiçbir zaman yüksek beklentilerimize tam olarak ulaşmaz. Bu, çalışmanızın başarısız olduğu anlamına gelmez. Bu sadece insan olduğun anlamına gelir – ve bu, alışmak için bir fırsat. Yeni dersler oluşturduğunuzda, bu bölümü planlamamız gerektiğini düşünüyorum. Hayal kırıklığına uğramayı planlayın – böylece bizi şaşırtmasın ve böylece pes etmeyelim.

5. Adım: Yenileyin

Bir ahşap işleme projesinin son kısmına “bitirme” denir. Tasarımımızın en iyi şekilde görünmesi için bir veya iki kat boya veya biraz leke ve vernik koyduğumuz yerdir. Her zaman bitirme dediğimizin komik olduğunu düşünmüşümdür. Kreasyonlarımız – ahşapta veya derslerde – asla bitmiş bir ürün değildir.

Heyecanlanmadığımız dersleri yeniden tamamlayabilir ve yenileyebiliriz. Gerçekten sevdiğimiz dersleri de yenileyebiliriz. Onları iyiden mükemmele götürmek için bir fırsat.

Ders oluşturucunun süreci

  • Derslerimiz ve bizim sınıfta büyülü potansiyeli hakkında hayal et.
  • Hayallerinizin heyecanıyla en iyi planları yapın.
  • Derslerinizi en iyi malzeme ve araçlarla özenle hazırlayın.
  • Eğer bütün proje yanlış giderse yeniden ayarlayın.
  • Süreci devam ettirerek var olan durumu yenileyerek yileştiririz.

Bu durumda öğrencilerimiz; daha derinlemesine öğrenir ve bundan zevk alırlar. Tabiki bizde bu durumdan fayda sağlıyoruz… Tüm potansiyelimizi açığa çıkarır ve sevdiğimiz dersleri öğretirken sevinç yaşarız.

Harika dersler tasarlama sanatında usta zanaatkarlar olalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz