SAMR Modeli Nedir?

Reklam

Neredeyse vazgeçilmez bir parçamız haline gelen teknolojik araçlar eğitim alanının en büyük destekçi ögelerinden  biridir. Eğitimin tekdüze gidişatına renk getiren, öğrencilerin ilgi ve dikkatini çekmeye yardımcı olan, öğrenmeyi kişiselleştirmek ve kalıcı hale getirebilmek adına birçok duyu organına hitap edebilmeyi destekleyen birçok teknolojik araç sınıf ortamında kullanılmaktadır. 
Peki kullanılan teknolojik araçların derslere entegresi bu kadar kolay mıdır? Yapılan birçok araştırmada teknolojik araçların derslere entegre edilmesinde birçok sorunla karşılaşıldığının göstermektedir. Bu sorunu çözebilmek için kullanılabilecek en iyi yöntemlerden biri SAMR modelidir. 

Samr Modeli
SAMR Model Basamakları

Ruben R. Puentedura tarafından adlandırılan SAMR modelinin hedefi öğrencilerin en üst düzeyde öğrenmelerini sağlamaya yardımcı olmaktır. İlk ikisi geliştirme ve son ikisi dönüştürme olmak üzere dört basamaktan oluşmaktadır.

Yerine koyma ve geliştirme stratejileri öğrenmeyi geliştirmek ve değer katmak için EdTech’i ( Eğitim Teknolojilerini) kullanırken , değiştirme ve yeniden tanımlama aşamaları öğrenmeyi dönüştürmek ve yeni şeyleri mümkün kılmak için EdTech’i kullanır .

Bu dört stratejiden herhangi birinin etkinliği, ne zaman ve nasıl kullanıldığına bağlıdır.

Daha güçlü bir sınıf öğrenimi için her aşamadan nasıl yararlanabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Substitution – Yerine Koyma

Bu, EdTech’in geleneksel uygulamaların doğrudan bir ikamesi olarak kullanıldığı en basit aşamadır.

Yerine Koyma stratejileri, zahmetli kalem ve kağıt işlerini azaltarak size zaman ve alan kazandırabilir . Dolabı tıkayan yirmiden fazla kağıt kaynağı yazdırmak yerine, kaynakları yalnızca birkaç tıklamayla yönetmek için teknolojiyi kullanabilirsiniz.

İkame aynı zamanda teknolojik sosyal becerilere , değiştirme ve yeniden tanımlamadan çok daha erişilebilir bir giriş sağlar . Öğrenimlerini dönüştürmeye başlamadan önce öğrencilerin yeni teknolojiye alışmaları için mükemmel bir fırsat sunar.

İkame örnekleri

 • Kalem kağıt yerine çevrimiçi sınavlar ve programlar kullanmak.
 • Fotokopi işleminin aksine, öğrenci erişimi için PDF biçiminde bir çalışma sayfası yükleme.
 • Geleneksel bir beyaz tahta yerine dijital bir interaktif beyaz tahta kullanmak ve sonuçları bir belge olarak kaydetmek.

Unutmayın: İkame stratejileri öğrenme sürecini veya sonucu değiştirmez. Uygulamadan önce kendinize, siz ve öğrencilerinizin teknolojiden ne kazanacağını sorun. Zorluktan başka bir şey kazandırmıyorsa, kalem ve kağıda sadık kalın.

Augmentation – Geliştirme

Geliştirme aşamasında teknoloji, öğrenme sürecine kolaylığın ötesinde bir şeyler ekler. Öğrencilerinize karmaşık bir konuyu daha net bir şekilde anlamalarını sağlayabilir veya geleneksel yöntemlerin yapamayacağı bir şekilde ilgi çekici hale getirebilir.

Ayrıca, daha bağımsız ve öğrenci merkezli öğrenmenin başlatılmasına da izin verir . Teknolojiyi bir bilgi kaynağı olarak kullanarak, öğrenciler sürekli öğretmen liderliğinde eğitim gerektirmeden aktif olarak öğrenmeye başlayabilirler.

Geliştirme örnekleri

 • Öğrenciler, multimedya öğeleri içeren bir PowerPoint veya Prezi eşliğinde daha bilgilendirici ve ilgi çekici sözlü sunumlar yaparlar.
 • Öğrenciler, öğretmenin görüşlerine güvenmek yerine, bir konuyu bağımsız olarak araştırmak için interneti kullanır.
 • Öğrenciler, öğrenci katılımı için müfredat içeriğini oyunlaştıran ve öğrencilerin ilerlemeyi erişilebilir bir şekilde izlemelerine olanak tanıyan bir EdTech programı kullanır.
 • Öğretmen eğitimi, özellikle açıklanması zor bir kavramı açıklığa kavuşturan bir videoyla desteklenir.

Modification – Değiştirme

Değiştirme aşamasında teknoloji, geleneksel bir sınıfın sınırlamalarının ötesine geçen etkileşimli ve dinamik görevler tasarlamak için kullanılır .

Örneğin, öğrenciler paylaşılan belgeler üzerinde işbirliği yapabilir veya büyük gruplar halinde çalışarak kesintisiz işbirliği ve bilgi paylaşımına izin verebilir. Bu eşler arası çalışma, daha işbirlikçi ve dinamik bir sınıf kültürünü besler .

Teknolojik olarak değiştirilmiş görevler, öğrencilerin kağıtla sınırlı olmayan ilham verici ve yenilikçi çalışmalar üretmesine de olanak tanır . Bazı öğrenciler bir kamera önüne geçme fırsatını değerlendirirken, diğerleri bunu küresel Matematik liderlik tablosuna girmek için her şeyi yapacak.

Değişiklik örnekleri

 • Öğrenciler, bir konuyu özetleyen podcastler üretirler ve daha sonra bunlara diğer öğrenciler tarafından bir revizyon kaynağı olarak erişilebilirler.
 • Öğrenciler, standart bir sözlü sunum yerine bilgilendirici bir video sunumu oluştururlar. Seslerini çok çeşitli yaratıcı multimodal bileşenlerin yanında kullanabilirler.
 • Öğrenciler, soyut bir kavramı uygulamalı ve duyarlı bir şekilde görünür kılan teknolojik bir araç kullanırlar (örneğin, ölçümü ve coğrafyayı daha iyi anlamak için Google Earth’te yolculuk yapmak).

Redefinition – Yeniden tanımlama

SAMR’nin en gelişmiş aşaması olan yeniden tanımlama, tamamen yeni öğrenme fırsatlarını mümkün kılmak için teknolojiyi kullandığınızı görüyor.

Öğrenmeyi yeniden tanımlamak, öğrenmeyi gerçek dünya ile ilişkilendirme ve özgün sonuçlar üretme potansiyeline sahiptir . Ayrıca öğrencilere dijital işbirliği, iletişim, teknolojik okuryazarlık ve yeni sistemlere ve süreçlere uyum sağlama gibi güçlü teknolojik beceriler kazandırır .

En önemlisi, sınıfınızda öğrenmeyi yeniden tanımlamak için teknolojiyi kullanmak, gelişen bir zihniyete sahip olan canlı ve ilgili öğrencilere dönüşür .

Yeniden tanımlama örnekleri

 • Öğrenim yolculuğunun bir parçası olarak öğrencilerinizi dünyanın her yerinden diğer insanlarla ilişkilendir.
 • öğrencilerin çalışmalarını akranları ve daha geniş topluluk tarafından görüntülenebilecekleri çevrimiçi olarak yayınlamalarını sağlamak.
 • Öğrencileri bir sunum yaparken veya fiziksel bir beceriyi uygularken kaydetmek, ardından bu kaydı öğrencilerin düşünmesini sağlamak için kullanmak.
 • Kapsamlı multimodal öğeler kullanan görevlerle deneyler yapmak (örn. belgeseller veya kısa filmler, web sayfaları, yaratıcı düzenlere sahip belgeler basmak).

Unutmayın, yeniden tanımlama ‘yüksek teknoloji’ ile aynı şey değildir . Bir öğrenme deneyimi, teknolojinin ne kadar gelişmiş olursa olsun, öğrencilerin öğrenmesine yeni kapılar açmak için teknolojiyi sorunsuz ve anlamlı bir şekilde bütünleştirdiğinde yeniden tanımlanır.

Amacınızı bulun

Bir amaçla başlamak, bazen sınıfa sızan “teknoloji uğruna teknoloji” den kaçınır.

Kendine sor:

 • Bu teknolojiyi kullanarak ne elde etmeyi umuyorum?
 • Öğrencilerimin öğrenmesinde nasıl bir fark yaratacak?
 • Öğrencilerim ve ben bu teknolojiyi kullanmak için ne kadar donanımlıyız?
 • Çalışması için ne kadar zaman harcamam gerekiyor?

Bu basit sorular, SAMR modelinin hangi aşamasının ihtiyaçlarınıza uygun olduğunu belirlemeyi kolaylaştırabilir. Öğrencilerinizin öğrenmesini her zaman yeniden tanımlamak zorunda olmadığınızı unutmayın . Zaten etkili bir öğretim stratejisine birkaç basit teknolojik ekleme, bir fark yaratmak için ihtiyacınız olan tek şey olabilir.

Sınıfta teknolojiyi kullanmak öğrencilere açık bir mesaj gönderir. Onlara, öğrenmeyi sınıf duvarlarının dışındaki hızla değişen dünyaya bağladığınızı ve yeni bir zorluğa uyum sağlamaktan korkmadığınızı gösterir. Teknolojiyle yaratıcılığınızı konuşturun, hem ilham verecek hem de öğreteceksiniz.

İlgili İçerikler

Takip İçin

355BeğenenlerBeğen
333TakipçilerTakip Et
222TakipçilerTakip Et
211AboneAbone Ol

Son Gönderiler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz