Muhtemelen Flipgrid’i duymuşsunuzdur ve deneyimlerini sosyal medyada paylaşan tonlarca insan görmüşsünüzdür. Görünüşe göre dünyanın her yerinden insanlar Flipgrid’i yaratıcı yollarla kullanıyor.

Flipgrid

Flipgrid, eğitimcilerin öğrencilerle veya diğer eğitimcilerle çevrimiçi video tartışmaları yapabileceği bir video yanıt platformudur. Öğretmenler öğrencilere geri bildirim sağlayabilir ve daha da iyisi öğrenciler birbirlerine geri bildirim sağlayabilir.

Flipgrid’e Başlarken

Flipgrid’e başlamak kolaydır. Bir öğretmen olarak kaydolabilir ve konularınızı hemen oluşturmaya başlayabilirsiniz. Öğrenciler ve katılımcılar bir hesaba ihtiyaç duymazlar, sadece giriş yapmak için verdiğiniz kodu kullanırlar !


Flipgrid uygulamasının kullanımı ile ilgili makalemizi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.


Sınıfınız için Flipgrid Etkinlikleri

1. Okuma yanıtlarını dijitalleştirin.

Sınıfınız bir makale, bölüm veya kitabı okuduktan sonra, okumaları ile ilgili bir soruya cevap vermelerini sağlayın. Öğrencilerin birbirlerinin yanıtları hakkında yorum yapmasını sağlayarak sohbeti daha ileriye taşıyın.

2. Kitap özeti oluşturmalarını sağlayın.

Öğrencilerinizin en sevdikleri kitabı paylaşmalarını sağlayın.

3. Bir konu hakkında tartışma. 

Paylaşım bölümüne bir Flipgrid konusu ekleyin ve öğrencilerinizin tartışmalarını sağlayın.


4. Öğrencileriniz biyografi oluşturmasını isteyin.

Öğrencilerin araştırdıkları kişileri gibi giyinmelerini ve kısa bir sunum videosu kaydetmelerini sağlayabilirsiniz.

5. Devam eden bir hikaye oluşturun.

Öğrencilerinizle Flipgrid aracılığıyla devam eden bir hikayeyi oluşturmayı sağlayabilirsiniz. Bir öğrencinin konu başlığı bulmasını sağlayın. Ardından bir sonraki kayıt 30 saniyede başlayıp bir sonraki kayıt üzerine inşa edilir ve bu böyle devam eder. Tüm sınıfı dahil etmenin ve paylaşmak için benzersiz bir hikaye yaratmanın eğlenceli olduğunun farkına varacaksınız.

6. Sanal bir kelime duvarı oluşturun.

Bir ünite üzerinde çalışırken, öğrencilerinizden önemli kelimelerinin anlamını açıklayan bir video kaydetmelerini sağlayın. Selfie videolarında üzerinde yazılı olan bir kart tutabilirler, böylece diğer öğrenciler kelimelere kolayca erişebilir.

7. Bir ders veya ünite üzerinde düşünün.

Öğretmenler olarak öğrencilerimizin bir ders üzerinde düşünmelerini sağlamak isteriz ve bu öğretmenler için harika bir geri bildirimdir. Nasıl gitti ? Ne tür değişiklikler yapardınız ? Favori bölümün neydi ? Bu derste en sevdiğin olay neydi ?

8. Ders değerlendirmesi yapın.

Günün sonunda öğrencilerinizden geri bildirim almanın harika bir yoludur. “Bugün ne öğrendiniz?” sorusunu gönderin veya daha iyisi öğrencilerinize “Bugün kendinizde ne tür farklılıklar oluştur ?” gibi sorular yöneltebilirsiniz. 

9. Düşünceli Matematik

Öğrencilere, bir matematik problemi üzerinde çalışırken başkalarının düşüncelerini açıklamalarını ve eleştirmelerini sağlayın.

10. Öğrenciler bir konu hakkındaki ön bilgileri etkinleştirin.

Neden bir adım daha ileri gidip öğrencilerinizin siz başlamadan önce bir konu hakkındaki bilgilerini paylaşan bir Flipgrid videosu kaydetmelerini sağlamıyorsunuz ? Öğrenciler konuyu öğrendikten sonra video oluşturup önceki ile yeni bilgilerini karşılaştırıp öz değerlendirme yapar.

11. Kodlayarak öğrenmeyi ortaklaşa yapın.

Scratch gibi bir kodlama programında bir proje oluşturduktan sonra öğrenciler projelerini, iyileştirme fikirlerini, karşılaştıkları sorunları ve programlarında nasıl hata ayıkladıklarını açıklayabilir. Öğrenciler ızgaraya yanıt verdiklerinde projelerine bir bağlantı ekleyebilir, böylece öğretmen veya başka bir öğrenci, öğrencinin açıkladığı gibi dinlerken programlarını görebilir.

12. Biraz hata ayıklama yapın. 

Hata ayıklamaya atıfta bulunduğunda genellikle bir bilgisayar programındaki hataları bulup düzeltmekten bahsederler. Siz bunu bir paragraftaki yazım yanlışlarını çıkarma, bir matematik probleminin çözüm adımlarının kontrolünde de kullanabilirsiniz.

13. Yıl sonu değerlendirmesi.

Öğrencilerinizin yıl boyunca öğrendiklerini yansıtan bir video kaydetmesini sağlayabilirsiniz. Bu durumda hem videoyu çeken öğrenciniz bilgilerini tazeleyecektir hem de diğer öğrencilerin videolarını izlerken yeni bilgiler edinecektir.

14. Okula Flipgrid tarzında hoş geldiniz.

Yılın başında öğrencileriniz için bir hoş geldiniz mesajı kaydetmesini sağlayın. Ekstra olarak kendileri hakkında bilgi vermelerini isteyebilirsiniz bu durumda öğrencilerin okula başlamadan birbirleri hakkında konuşacak konular bulacaktır.

15. Beden Eğitiminde Flipgrid kullanımı.

Egzersiz yaparken doğru formu kullanmak önemlidir. Öğrenciler zıplama, hamle yapma, esneme, ağırlık kaldırma veya topa vurmanın uygun yolunun videosunu kaydedebilirler.

16. Flipgrid ile film festivali oluşturun.

Kısa filmler inanılmaz öğrenme araçları olabilir ve izlemesi eğlencelidir. Öğrencilerinizi kendi kısa filmlerini oluşturmaya ve hikayelerini paylaşma platformu olarak Flipgrid’i kullanmaya teşvik edin. Öğrencilerin kısa filmlerine kendilerini tanıtarak ve film yapımı sırasında düşünce süreçlerini paylaşarak cevap vermelerini sağlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz