Sınıfta Jamboard’u Kullanmanın 10 Yolu

Reklam

Google Jamboard , öğretmenlerin öğrencilerle beyaz tahta tarzı bir deneyimle, aynı odada bulunmadan yalnızca dijital olarak etkileşimde bulunmalarına olanak tanıyan yenilikçi bir araçtır.

Bununla birlikte, Jamboard bir uygulama olarak dijital olarak da çalışır, böylece tabletlerde, telefonlarda ve diğer cihazlarda kullanılabilir. Google Drive kullanarak web üzerinden bile çalışır, böylece gerçekten geniş çapta erişilebilir olacaktır. Elbette, şekil veya ekran kalemi desteği olmasa da Chromebook’larda da çalışır ve yine de çok yetenekli bir sunum platformudur.

Sınıfta Jamboard’u Kullanmanın 10 Yolu

Dersler ve Sunumlar için

1. Slaytları Sunma

Jamboard, Drive’ınızdan dosya eklemenize izin verdiğinden, öğretmenler Drive’dan Jamboard’a bir slayt sunusu çekebilir ve sunum yaptıkları sırada her slaytla etkileşimde bulunabilir.

Bu, ek notlar yazmak, resimler eklemek veya “sihirli” vurgulayıcı aracını kullanmak anlamına gelebilir (bu, tahtada geçici bir vurgu yapar ve sonra kaybolur.)

 Sınıfta Jamboard'u Kullanmanın 10 Yolu

Jamboard’u slayt sunuları için kullanmanın en iyi yanı, bunları kaydedip sınıfınızla paylaşabilmeniz veya ertesi gün kaldığınız yerden devam edebilmenizdir.

Ek olarak, öğrencilerin sunum tamamlandıktan sonra açıklama eklemeleri için Jam’in bir kopyasını veya jam içindeki belirli bir panoyu atayabilirsiniz.

2. Sorun Çözme

Bu, tahtadaki bir problemin nasıl çözüleceğini göstermek isteyen matematik öğretmenleri için özellikle faydalı olacaktır. Jamboard’un arka planı bir ızgaraya dönüştürme seçeneği bile vardır. Bu da mükemmel geometrik şekiller çizmenizi kolaylaştıracaktır.

Öğretmenler, problemlerin nasıl çözüleceğine dair tüm bu gösterileri kaydedebilir, ve öğrencilere onları görüntüleme erişimi verebilir.

Ayrıca, 1-1 cihaza (veya BYOD) erişimi olan matematik öğretmenleri için aynı “Jam” içinde her öğrenci için ayrı bir pano (slayt gibi) oluşturabilirsiniz. Siz cihazınızdaki tüm panoları izleyerek anlaşılıp anlaşılmadığını kontrol ederken, her öğrenci kendi tahtasında sorunu manuel olarak çözebilir.

Daha sonra, ana tahtadaki herhangi bir öğrencinin çalışmasını kolayca yukarı çekebilir ve sınıf için bir örnek olarak kullanabilirsiniz.

3. Canlı Not Alma Gösterisi

Geleneksel beyaz tahtanız / projektör kurulumunuza ek olarak bir Jamboard’unuz varsa. Jamboard’u sunumunuzun bir tarafına hafifçe kaldırabilir ve gönüllü bir öğrenciden ders verirken not almayı göstermesini isteyebilirsiniz. Öğrenci resim ekleyebildiğinden ve görsel notlar eklemek için otomatik çizim işlevini kullanabildiğinden, eskiz notu bu bağlamda özellikle etkili olacaktır. Daha sonra bu notlar tüm sınıfla paylaşılabilir.

Bunu dönüşümlü bir rol haline getirebilir ve sınıftaki herkes o gün için “not alıcı” olmaya dönüşebilir.

* Ayrıca not alan kişi ders sırasında dikkatini dağıtma tehlikesiyle karşı karşıya kalırsa ve sonunda notlarını bir inceleme olarak açıklarsa, Jamboard’u sınıfın geri kalanının görüş alanından uzaklaştırabilirsiniz.

Bireysel Çalışma İçin

4. Zihin Haritalama veya Not Alma

Yukarıda bahsettiğim gibi, Jamboard her türlü görsel not alma için mükemmel bir araç olacaktır.

Öğrencilerinizin 1-1 dokunmatik ekranlı cihaza (tabletler, akıllı telefonlar veya bazı Chromebook’lar) erişimi varsa, okuduğunuz bir bölümü, sınıf için oynatılan bir videoyu veya hepinizin izlediği bir filmi not alabilirsiniz.

Grup Çalışması ve İşbirliği İçin

5. Ön / Son Değerlendirme için Özet Duvarları

Özet duvarları, genel düzeyde öğrenci anlayışını ölçmenin en sevdiğim yollarından biridir.

Öğrencilere, “Bana fotosentez hakkında bildiğiniz her şeyi gösterin” diye sorabilir ve onları yazma, çizim ve yanıt verme konusunda özgür bırakabilirsiniz.

Özet duvarları bir beyaz tahta veya posterde kolayca yapılabilir, ancak Jamboard’un faydası, yalnızca özet duvarlarını kaydedip daha sonra sınıfla paylaşabilmeniz değil. Bunları ayrıca ertesi gün veya ünite sonrası tartışmalar için, not almak veya orijinal duvarı düzenlemek için de kullanabilirsiniz.

6. Etkileşimli Zaman Çizelgeleri

Zaman çizelgeleri, özet ve gözden geçirme için mükemmel bir araçtır. Jamboard, bu klasik etkinliği birkaç şekilde iyileştirir. İlk olarak, resimlerin kolay entegrasyonu, öğrencilerin görsel olarak akılda kalıcı zaman çizelgelerini kolayca oluşturmalarına yardımcı olacaktır.

Daha da iyisi, Dokümanlar’ın entegrasyonu zaman çizelgesini işbirliğine dayalı, çok parçalı bir projeye dönüştürebilir.

Belki de gruptaki her öğrenciye zaman çizelgesinden bir etkinlik atarsınız ve onlardan bunu araştırmasını ve bir Google Dokümanında bununla ilgili bir paragraf yazmasını istersiniz. Ardından, grup Jamboard’larında bir araya geldiğinde, Dokümanlarını jam’e eklemeleri ve her paragrafa eşlik edecek resimler ekleyerek bunları zaman çizelgesinde nasıl sıralayacaklarını tartışmaları istenir.

7. İnfografikler, Posterler ve Görsel Açıklamalar

Şimdiye kadar, şekiller ve görüntüler ekleyip oluşturarak büyük grafik belgeleri ortaklaşa oluşturmanın ne kadar kolay olduğunu muhtemelen görmüşsünüzdür. Jamboard, bir konunun anlaşıldığını göstermek için posterler ve infografikler oluşturmak için mükemmeldir *.

Ayrıca, boş bir sıkışmaya resim olarak bir paragraf metin ekleyerek, öğrencilerinizden Jamboard’un “yapışkan notlarını” kullanarak, altını çizip vurgulayarak ve karşılık gelen resimleri ekleyerek metne gruplar halinde açıklama eklemelerini isteyebilirsiniz.

* Google Draw’un bunun için eşit derecede iyi bir araç olacağını düşündüğümü belirtmeliyim.

Sınıfın Ötesindeki Bağlantılar İçin

8. Okulunuzdaki Disiplinlerarası Projelerde İşbirliği Yapın.

Müfredatlar arası projeler, iyi bir sebeple giderek daha yaygın hale geliyor.

Sınıf seviyenizin disiplinler arası bir proje üzerinde çalıştığını, diyelim tarihi belgeseller yaptığınızı ve okulunuzda iki Jamboard olduğunu hayal edin; biri İngilizce sınıfınızda, diğeri binanın diğer tarafında tarih sınıfında. Jamboard’daki Google Hangout entegrasyonunu kullanarak, İngilizce sınıfınız, projenin unsurlarını tartışmak için tarih sınıfıyla kolayca video konferans yapabilir ve farklı odalarda olmasına rağmen aynı karmaşa üzerinde beyin fırtınası yapabilir.

9. Başka bir okulla bir proje üzerinde çalışın

Aynı mantık birkaç farklı senaryoya uygulanabilir, ancak benim için en çekici olanlardan biri dünyanın veya ülkenin diğer bölgelerindeki okullarla bağlantı kurmaktır.

“Mystery Skype” veya “Mystery Hangouts”, özellikle ilkokul sınıflarında giderek daha popüler hale geldi. Eğer yabancıysanız, burası ülkede veya dünyada başka bir yerdeki bir sınıfla görüntülü görüşme yaptığınız ve her bir sınıf diğerinin nerede olduğunu tahmin edene kadar birbirinize konumunuz hakkında “evet” veya “hayır” sorularını sorduğunuz yerdir.

Jamboard, öğrenciler aynı anda görüntülü görüşme yaparken birbirleriyle metin ve resim paylaşabildikleri için bu etkinliğe harika bir katkı sağlar. Hatta tahtada paylaşılan bir harita görüntüleyebilir ve öğrencilerin tahmin ettikleri yerleri daire içine almalarını sağlayabilirsiniz.

Daha büyük öğrenciler için, Jamboard ile sınıf tartışması yapmak, beyin fırtınası yapmak ve hatta dünyanın başka bir yerindeki bir sınıfla bir proje üzerinde çalışmak mümkündür.

10. Topluluk içindeki uzmanlar veya akıl hocaları ile çalışın

Diğer öğrencilerle bağlantı kurmanın yanı sıra, uzmanlar ve topluluğun üyeleri sınıfa daha fazla erişebilir ve Jamboard’u kullanarak sanal olarak öğrencilerle fikir paylaşabilir ve ortak çalışabilir.

Örneğin, öğrencilerinizden bir ürün yaratmalarını ve “Köpekbalığı Tankı” türü bir satış konuşması yazmalarını istediğinizi hayal edin. Jamboard’u video konferans için kullanarak, yerel işletme sahiplerini öğrencilerinizin satış konuşmalarını sunmalarını veya pratik yapmalarını izlemeye davet edebilir ve hatta onlara tahtada canlı notlar ve geri bildirimler verebilirsiniz.

Jamboard’lar pahalıdır ve üzücü gerçek şu ki, maliyet çoğu okul için engelleyici olacaktır. Bu yazımızda bahsettiğimiz Jamboard uygulamasıdır.

Ancak erişimi olanlar için Jamboard bir beyaz tahtadan çok daha fazlası olabilir. Sınıfın geleneksel sınırlarından kurtulmak, yaratmak ve işbirliği yapmak için bir davet olabilir.

* Tahtanın kendisinin oldukça pahalı olduğunu unutmayın. Yazılıma herhangi bir cihazdan erişilebilir ve herhangi bir dokunmatik ekran ile kullanılabilir. Ben yok olmayan bir dokunmatik ekran bilgisayar veya aygıtta Jamboard kullanılması önerilir.

İlgili İçerikler

Takip İçin

355BeğenenlerBeğen
333TakipçilerTakip Et
222TakipçilerTakip Et
211AboneAbone Ol

Son Gönderiler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz