Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA), OECD ve OECD üyesi olmayan ülkelerdeki 15 yaşındaki çocuklar için akademik performanslarını değerlendirmek üzere alınan küresel bir standarttır. 72 ülkeden 500.000’den fazla öğrencinin test sonuçlarını kullanarak, ülkelere eğitim politikalarını iyileştirmek için karşılaştırmalı veriler sağlamayı amaçlamaktadır.

Her üç yılda bir yapılan değerlendirme, öğrencilerin okulda öğrendiklerini gerçek yaşam koşullarına uygulayıp uygulayamayacaklarını bulmaya çalışır. Kapsanan konular arasında fen, matematik, okuma, problem çözme ve finansal okuryazarlık sayılabilir.

O zamandan beri , sonuçların elde edilebildiği en son yıl olan 2015’te Singapur, Japonya ve Finlandiya gibi ülkelerin ana galipler olarak ortaya çıkmasıyla  ‘Olympics of education  olarak ün kazanmıştır .

Fakat bu sonuçlara ne ölçüde bir eğitimsel gelişim ölçütü olarak güvenebiliriz ? Tartışma, PISA testlerini 2000’den beri incelenerek yaptılar. İşte akademisyenler ve eğitimciler tarafından öne sürülen bazı eleştiriler:

1. Eğitim başarısının sınırlı ölçümü

PISA sadece matematik, fen ve okuma becerilerini ve daha yakın zamanda işbirlikçi problem çözme ve finansal okuryazarlık becerilerini ölçer. Daha sonra, testin kendisinde bir format var. Sadece iki saat süren bu program, çoktan seçmeli bir format ve puanlama ölçek sorularına da büyük ölçüde güveniyor. Bu var yakalamak mümkün değildi çok yönlü eğitim için gerekli olan elementleri – okuryazarlık, demokratik katılım, takım çalışması veya iletişim, estetik veya atletik yetenek gibi yumuşak becerileri öğrencinin anlayış.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) eğitim hedeflerini daha bütünsel olarak tanımlamaktadır:

“Sadece ekonomik büyümeyi destekleyen eğitim, sürdürülemez tüketim modellerinde de artışa yol açabilir. Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim (ESD) artık köklü bir yaklaşım onun rapora göre, bilinçli kararlar ve çevresel bütünlük, ekonomik canlılığı ve şimdiki ve gelecek kuşaklar için adil bir toplum için sorumlu eylemler öğrencileri güçlendirir .

2. Sorunlu metodoloji

PISA’yı hedef alan bir eleştirel odak noktası, metodolojisinin istatistiksel belirsizliğidir. Küçük bir öğrenci örneği kullanır. Sonuçları daha sonra 15 yaşındaki öğrencilerin nüfusunu yansıtacak şekilde ayarlandı. Eleştirmenler, PISA test puan ortalamalarına dayanarak bütün bir ülkeyi yargılamanın tehlikeli olduğunu söylüyor.

Dikkatinizi Çekebilir;   Güneş Sistemimizi Başka Bir Galaksiden Ziyaret Eden İlk Kuyruklu Yıldız

İçin Yazma Konuşma , Doçent, Sarfaroz Niyozov ve Toronto Üniversitesi’nden EdD öğrencisi Wendy Hughes, örnek büyüklüğü ve soruların sınırlı sayıda PISA sıralamasında bizi şüpheci hale gerektiğini söyledi.

“Bu nedenle puanlar bir istatistiksel belirsizlik ölçüsünü içerir ve PISA yalnızca bir ülkenin yerleştirilebileceği çeşitli konumlar (üst sıra ve alt sıra) rapor edebilir.” Ayrıca, test puanların az olduğu bir soru sayısına dayanmaktadır. tamamlama oranlarından çok etkilendi.

3. Skorlar neredeyse değersizdir

New York Üniversitesi Eğitim Profesörü Diane Ravitch, Huffington Post’ta ABD’deki PISA puanları konusundaki tüm alarmlara rağmen, “ABD’nin tekrar tekrar uluslararası sınavlarda bu kadar kötü puan almasının nasıl mümkün olduğunu asla açıklamadılar. Geçtiğimiz yarım yüzyıldır ve yine de dünyanın en canlı kültürü ve son derece üretken bir işgücü ile dünyanın önde gelen ekonomisi olarak ortaya çıkıyor. ”

ABD Eğitim Bakanlığı’nda emekli bir araştırmacı olan Keith Baker’ın bir başka makalesi Uluslararası Testlerin Her Şeye Değer Mi? “… PISA ortalamasında puan alan ülkeler genellikle ortalamanın üstünde veya altında puan alanlardan daha iyi performans gösterdi… .Mediocre test puanları, en iyi puanlara (veya daha düşük puanlara) göre daha iyi, daha başarılı ülkelerle korele” dedi.

Son olarak, PISA puanları en yüksek olan ülkeler, en yüksek *GSYİH’ya ya da en çok Nobel Ödülü rekoruna sahip ülkeler değildir.

*GSYİH, açılımına bakacak olursak; gayri safi yurt içi hasıla kelimelerinin kısaltılmış halidir. Gayri safi, eskimeyi dikkate almamayı; yurt içi ise ülke sınırlarımızı vurgulamaktadır. Geriye kalan hasıla kelimesi ise sonuç anlamına gelmektedir.Toparladığımızda ortaya şöyle bir anlam çıkmaktadır: Ülke sınırları içinde belli bir dönem içerisinde ister  o ülkenin ekonomik birimi ister yabancı ekonomik biriminde üretimi tamamlanmamış olan tüm mal ve hizmetlerin parasal karşılığıdır.

Dikkatinizi Çekebilir;   Mutlu yada üzgün? Çocuklar öğretmenlerle emoji kullanarak anlaşacaklar

Gayri safi yurt içi hasıla şu formülle hesaplanmaktadır:

GSYİH = tüketim + yatırım + devlet harcamaları + (ihracat – ithalat).

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz