Video Oyunları Obezite Yapar Mı?

42

Saatlerce kanepede  oturan bir genç; bir yanında cips diğer yanında sehpa üzerinde bir şişe kola. Bu, birçok insanın zihinde oluşturduğu tipik bir oyuncunun resmidir. Bununla birlikte, sık oyun oynamanın obeziteye katkıda bulunduğu yaygın bir görüş var. Bu haklı mı?

Würzburg Üniversitesi’nden bir iletişim psikoloğu olan Profesör Markus Appel “Çalışma, çocuklar ve gençler için bu klişeyle çelişiyor. Yetişkinlerde video oyunları oynamak ve vücut kütlesi arasında hafif bir pozitif korelasyon var.” Würzburg Üniversitesi’nden (Markus Appel, Caroline Marker) ve Johannes Kepler Üniversitesi Linz’den ve Bamberg’deki Leibniz Eğitim Enstitüsü’nden (Profesör Timo Gnambs) araştırmacılar, 38.000’den fazla katılımcıyla toplam 20 ilgili çalışmayı içeren bir meta analiz gerçekleştirdi . Bununla birlikte, analiz, video oyunu oynatma ile aşırı kilo veya vücut kütlesi arasında sadece küçük bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bir kişinin fazla kilosunun sadece yüzde biri bilgisayar oyunları oynamak için harcanan zamanla ilişkilendirilebilir.

Çocuklarda ve gençlerde bağlantı yok

Bağlantı sadece yetişkinler için kuruldu, çocuklar ve gençler için değil. Appel, “Aşırı kilolu insanların yetişkinliğe geçiş sırasında video oyunları oynama hobilerini sürdürme olasılıkları daha yüksek olabilir.” dedi.

Geçmişte, oyun ve aşırı kilo arasındaki bağlantı zaten birkaç araştırmacı tarafından incelenmişti. Aşırı kilo ve obezite genellikle televizyon izlerken ya da aktif olmayan video oyunları oynamak gibi hareketsizliğe dayalı davranışla ilişkilidir.

Egzersiz yapmak için daha az zaman

Korelasyon nasıl açıklanabilir? Würzburg ve Linz ekibi, “Video oyunları oynamak için daha fazla zaman harcayan insanların egzersiz yapmak için daha az zaman harcadıklarını ve bu nedenle daha fazla ağırlık aldıklarını veya daha fazla vücut kütlesine sahip olduklarını gösteren bir etki belirledi.” Oyun sırasında abur cubur yemek veya uyku eksikliği gibi diğer faktörler doğrulanmadı, çünkü yeterli sayıda ilgili çalışma yoktu.

Bilim adamları mevcut analizlerinde sadece yerleşik video oyunlarını, yani oturma pozisyonunda oynanan oyunları ele aldılar. Oyuncuların hareket etmesini gerektiren Wii Sports veya Pokémon Go gibi aktif video oyunları dikkate alınmadı.