Wakelet, kendiniz veya öğrencileriniz için multimedya kaynakları koleksiyonları oluşturmanıza olanak tanıyan çok amaçlı bir dijital pano veya sosyal yer imi sitesidir. Bir kaynağa bağlanabiliyorsanız, onu Wakelet’e ekleyebilirsiniz. Bu, onu teknoloji zorluğu çeken eğitimciler için bile çok yönlü ve basit bir araç haline getirir. Ayrıca orijinal web sitesinde bulabileceğiniz reklamları, yorumları ve ek önemsiz şeyleri ortadan kaldırır ve sizi öğrencilerinizin bakmasını istediğiniz içerikle bırakır.

Bir Wakelet Koleksiyonuna Ne Tür Şeyler Kaydedebilirsiniz? 

Sevdiğin hoşuna giden herhangi bir şeyi kaydedebilirsiniz. Bunu kaynaklar veya fikirler için bir depolama panosu olarak düşünün.  Doğrudan Google Drive,  PDF’ler , YouTube videoları, podcast’ler, elektronik tablolar ve Quiziz veya Kahoot gibi web sitelerinin bağlantılarından bir dizi web sitesi, resim, belge, ders  oluşturabilirsiniz.  URL bağlantısı olan her şey bir Wakelet koleksiyonuna dahil edilebilir.  Öğrenciler ayrıca, grup sınıfı projeleri için etkili bir araç olan koleksiyonlar oluşturmak için işbirliği yapabilirler.  Bu bakımdan depolama alanı kısıtlamaları olmayan çevrimiçi dijital ilan tahtası uygulaması Padlet’e benzer ve  tamamen ücretsizdir. Bir diğer harika özellik ise, Wakelet’i bir Google Sitesine veya başka bir web sitesine (aşağıda gösterilen örnek gibi) yerleştirmenin inanılmaz derecede kolay olmasıdır;  Bu, okulların sosyal medya platformlarındaki önemli anları tek bir yerde paylaşmasına veya bir okul, sınıf veya öğrenci sitesi için blog görevi görmesine yardımcı olabilir.  

5 Adımda Koleksiyon Oluşturma

1. Wakelet hesabı oluşturun

Wakelet Ana Sayfa

2. Create a new collection simgesine tıklayarak kapak resmi ve koleksiyon başlığıyla kaynak koleksiyonunuzu oluşturun. 

3. + simgesini kullanarak koleksiyona materyal ekleyin .

Wakelet İçerik Ekleme Kısmı

4. Koleksiyonunuz için bir düzenleme stiline karar verin (medya görünümü, kompakt, ızgara veya ortam tahtası)

5. Koleksiyonunuzu kaydedin.

Kaydedildikten sonra koleksiyonunuzu bir dizi sosyal medyada paylaşma veya Wakelet’in sizin için oluşturduğu kısaltılmış URL bağlantısını kopyalama ve koleksiyona bağlanmak için herhangi bir belgeye yapıştırma seçeneğiniz vardır. 

Koleksiyonunuzu doğrudan Google sınıfında paylaşma yeteneği öğretmenler ve öğrenciler için çok kullanışlıdır.

Bir başka harika paylaşım özelliği, Wakelet’in koleksiyonunuzu PDF olarak dışa aktarmanıza izin verme şeklidir ve yapılara yönelik tüm gömülü bağlantılarınız PDF’de erişilebilir durumda kalır. Bu harika bir fikir çünkü öğretmenler, öğrencilerden kendi bireysel Wakelet koleksiyonlarına öğrenci bağlantıları üzerinden zaman harcamanızı sağlamak yerine, çalışmalarını değerlendirme için basit bir PDF belgesi olarak iletmelerini isteyebilirler. Bu seçeneğe erişmek için, Wakelet gizlilik ayarının ‘özel’ modda olmadığından emin olmalısınız. 

Wakelet Koleksiyonları İçin Fikirler

Şu anda sınıflarıma çalışma kaynağı sağlamak için Wakelet kullanıyorum. YouTube veya Tweet gibi materyaller bulduğum anda materyali koleksiyona ekliyorum. Bu şekilde kaynaklarım güncel kalıyor ve öğrencilerim için anlamlı şekillerde sürekli olarak gelişiyor. Öğrenciler için de şunları önerebilirim: 

  1. Öğrenci Portfolyoları : Wakelet, öğrenci portfolyoları oluşturmanın kolay bir yoludur. Öğrenciler, çalışmalarını kaydedecekleri kendi koleksiyonlarını oluşturabilirler.
  2. Öğrenciler için İyileştirme Materyali : Bahsettiğim gibi, öğretmen öğrenciler için materyallerin küratörlüğünü yapabilir. Öğrenciler belirli bir konuyu araştırıyorsa, öğretmen yararlı bağlantılar ve belgeler sağlayarak araştırmaya yardımcı olabilir.
  3. Öğrenci Araştırmaları İçin Bir Depo : Öğrenciler, araştırmalarını kaydettikleri kendi koleksiyonlarını oluşturabilirler. Görüntüleri, web bağlantılarını ve yazılı notları kaydedebilirler.
  4. Akran Değerlendirmesi : Bir öğrenci, koleksiyonu herkese açık hale getirerek çalışmalarını Wakelet aracılığıyla paylaşabilir. Daha sonra öğrenciler, çalışmayı akranlarında görebilecekleri diğer öğrencilerin çalışmalarına erişebilirler.
  5. Kitap Özetleri : Öğrencilerin her okuduğu kitabın özetini çıkarmalarını isteyebiliriz. Yıl sonunda hem öğretmen hem de öğrenci yıl içerisinde okuduğu kitaplar hakkında genel bir değerlendirme yapmış olur.
  6. Günlük Oluşturma: Öğrencilerinize günlük oluşturma alışkanlığını kazandırabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz