Yapay Zeka Sınıflara Ne Ölçüde Fayda Sağlayacak?

51

Konu Özeti:

  • Yapay zeka (AI), Hechinger Raporu’ndaki bir makaleye göre, genellikle sınıflandırma, ders planlarını kişiselleştirme ve öğrencilerin İngilizce öğrenmesine yardımcı olma gibi görevleri üstlenerek eğitime girdi . 
  • Eğitimde yapay zeka için tipik uygulamalar, öğrencilerin nasıl öğrendiklerini şekillendirmeye yardımcı olmak için bilgisayar teknolojisinin kullanımını içerir. Diğerleri, öğrencilere Yapay zekayı kendileri oluşturmak için nasıl kod yazacaklarını ve programlanacaklarını öğretmek için bir platform sağlar. 
  • Sınıflarda şu an yapay zeka kullanımı geniş kapsamlı değildir ve bazı uzmanlar teknolojinin öğrenci gizliliği ile ilgili sorunlar sunabileceğinden ve hatta eğitimdeki eşitsizlikleri devam ettirebileceğinden endişe duymaktadır. 

Konu Bilgisi:

Araştırmalar , Yapay zekanın eğitimde umut verici bir geleceğe sahip olduğunu göstermiştir. Makineler, öğretmenlerin farklılaştırılmış öğretimde gezinmelerine ve örneğin zamanında mezun olmama riski olan öğrencileri belirlemelerine yardımcı olmuştur.

Bununla birlikte, Yapay zeka sınıflarda kalıcı bir yer edinmeden önce riskler devam etmektedir ve ele alınması gerekmektedir. 

Bunlardan biri, Gizlilik, eğitimcilerin gündeme getirdiği gerçek bir endişedir. Geçen yıl, Tüketici Raporları çocukların eğitici akıllı oyuncakları ile ilgili bir dizi gizlilik endişesi buldu.

Bazı eğitimciler için bir diğer temel sorun, insanlar tarafından yapılan yapay zekanın eğitimdeki sistemik eşitsizlikleri devam ettirebileceği endişesidir. 

Brookings Enstitüsü’nden Andrew Perry, Hechinger Raporu için yazdığı gibi ,  “ Yapay zeka, yalnızca onu tasarlayan programcıların bilgi ve değerleri kadar iyidir ve önyargıları hem teknolojideki kusurlara hem de gerçek dünyadaki güçlendirilmiş önyargılara yol açabilir.” 

Perry’nin açıklamasına göre yapay zeka öğretmenlerin iş yüklerini azaltmaya ve çalışma koşullarını iyileştirmeye yardımcı oluyor. Ayrıca öğrenciler üzerinde doğrudan öğrenmeye etkisi oluyor. .

Dikkatinizi Çekebilir;   WhatsApp Artık Bazı Cihazlarda Çalışmayacak