Yeni Başlayan Çocuklara Kod Yazmayı Öğretme Kılavuzu

Reklam
Yeni Başlayan Çocuklara Kod Yazmayı Öğretme Kılavuzu
Kaynak : shaperobotics

Sanat eğitiminin öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirdiği ve çocukları daha meşgul tuttuğu anlaşıldığından, giderek artan sayıda okul, STEAM eğitimiyle (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik) daha uyumlu öğretim yöntemlerini birleştiriyor.

STEAM, öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirmelerine ve sanat, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğin kesişimini fark etmelerine yardımcı olarak STEM’in temelini güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

“Öğrencilere problem çözmenin, verileri göstermenin, yenilik yapmanın ve birden çok alanı birbirine bağlamanın yeni ve yaratıcı yollarını keşfetmeleri için araçlar ve yöntemler sağlıyor. Sanat ve STEM konuları doğal olarak birbirlerini tamamlar ve birbirlerini bilgilendirir, bu nedenle STEAM ilkelerini eğitime uygulamak, sınıfta daha fazla anlayış, yenilik ve uyumlu bir eğitim sağlar. “

Öğretmenler, öğretimle ilgili bu bakış açısı değişikliğine nasıl yaklaşabilir ve o kadar iyi bilmiyorlarsa bir konuyu nasıl öğretecekler?

1. Öğretmeyi planladığınız kursu alın

Çevrimiçi veya çevrimdışı bir kodlama kursu bulun ve katılmaya başlayın. Nasıl yapılacağını öğrenin .

Öğretmenlere ders planını hazırlarken bile kalıpların dışında düşünmelerini öneriyoruz. Çocuklara kodlamayı öğretme hakkında youtube videoları, makaleler ve röportajlar arayın. Örnekler, gerçek hayattaki durumlar ve bir “deneme yanılma” yaklaşımı dahil olmak üzere yeni kavramları eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde entegre etmeye çalışın. 

2. Meslektaşlarınızla bağlantı kurun ve korkularınızı paylaşın

Yeni bir zorlukla uğraşırken genellikle en iyi yaklaşım, başkalarına ona nasıl yaklaştıklarını sormaktır. Korkuları paylaşmak, sorular sormak ve diğer öğretmenlerle tartışmak, takip edilebilecek en iyi uygulamalar hakkında fikir üretmeye yardımcı olabilir.

3. Eğlenceli bir ders hazırlayın ve “deneme yanılma” yaklaşımının önemini vurgulayın

Kodlama ile çalışmanın güzelliği, işinizle ilgili anında geri bildirim alabilmenizdir. Öğrencileri, “doğru” bir yolun olmadığı daha açık bir yaklaşıma yönlendirin, bunun yerine başarısız olmaya ve deneylerinden öğrenmeye odaklanmaları gerekir. Winston S. Churchill’in dediği gibi: “Başarı nihai değildir, başarısızlık ölümcül değildir: önemli olan devam etme cesaretidir.”

Dersi planlamam gerek ama nereden başlayacağımı bilmiyorum diyorsanız bu 5 soruyu yanıtlayın ve hazırlanın:

  1. Ne tür bilgisayarlar kullanacaksınız?

3- 4 yaşın altındaki bilgisayarlara erişiminiz varsa, müfredata kadar birçok seçeneğiniz olacaktır. Tek seçeneğiniz olarak laptoplarınız veya daha eski bilgisayarlarınız varsa, büyük olasılıkla web tabanlı müfredatı kullanmanız gerekecektir.

Müfredatı değerlendirirken yaptığınız en önemli şey, başlamadan önce donanım ve diğer teknik gereksinimleri kontrol etmektir.

2. İnternet erişiminiz olacak mı?

İnternet erişiminiz varsa, mevcut çevrimiçi müfredat kaynaklarından herhangi birini kullanabileceksiniz. Ders sırasında internet erişiminiz olmayacaksa, Fable Blockly, Scratch gibi programları önceden indirebilir ve robotlu veya robotsuz kodlamayı öğretmek için kullanabilirsiniz. 

3. Ders vereceğiniz öğrencilerin yaş aralığı nedir?

Benzer yaş ve düzeydeki çocuklara kodlamada öğretmenizi öneririz.

Özellikle yeni bir öğretmen olarak, çok çeşitli yaşlardaki öğrencilere sahipseniz bunalmış olabilirsiniz ve ihtiyaç duyacağınız kişiselleştirilmiş ilgiyi sağlayamayabilirsiniz.

4. Sınıflarım ne kadar büyük olmalı?

Yeni bir öğretmen veya kulüp yöneticisi olarak, öğrenme gruplarını küçük tutmanızı tavsiye ederiz. Müfredatı ilk kez çalıştırdığınızda ortaya çıkabilecek konulara aşina olmak için muhtemelen zamana ihtiyacınız olacak.

İlkokul çağındaki öğrencilere ders veriyorsanız, sınıf büyüklüğünü önce 8-10 öğrenciyle sınırlamanızı öneririz. Müfredata alıştıkça sınıf boyutlarını artırabilirsiniz.

5. Öğrenmem ve anlamam gereken kodlama kavramlarının bazı örnekleri nelerdir?

Hemen hemen her programlama dilinde bulunan birkaç evrensel kodlama kavramı vardır. Çoğunun sözdiziminde küçük değişiklikler olacak, ancak kavramlar yine de kolayca anlaşılabilir.

İşte iki genel kavram: 

  1. Conditionals (İf , Else )

Koşullu ifadeler, bir bilgisayar programına, koşulun doğru veya yanlış olmasına bağlı olarak bir kod segmenti çalıştırmasını söyler. 

2. Loops (Döngüler)

Bir döngü, bir koşul doğruyken sürekli olarak bir komutu yürütür ve koşul artık doğru olmadığında komutu durdurur.

İlgili İçerikler

Takip İçin

355BeğenenlerBeğen
333TakipçilerTakip Et
222TakipçilerTakip Et
211AboneAbone Ol

Son Gönderiler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz