Kodlama son yıllarda, bilgisayar oyunlarında ve elektronik cihazlarda kullanılan bir şeyden, modern dünyada yaşama şeklimizi şekillendiren bir şeye dönüşerek patladı. Hemen hemen her cihaz, elektronik eşya ve modern makine parçası en az bir kod içerir. Kodlama kullanımı arttıkça, mevcut kodlama işi sayısı da artmaya devam edecektir. Bu kodlamayı öğrenmeye yeni başlayanlar için mükemmel bir zaman olduğu anlamına gelir.

Kodlamanın ne olduğunu ve neden öğrenmeniz gerektiğini tanımlayarak başlayacağız. Bundan sonra, mankenleri kodlamak için adım adım bir kılavuza geçeceğiz. En popüler kodlama dillerinden bazılarına ve bu dilleri öğrenmenize yardımcı olacak birkaç çevrimiçi kodlama kurslarına bakacağız.

Kodlama Nedir?

Başlangıç ​​olarak, kodlamanın ne olduğunu tanımlamamız gerekir. Çoğu programcı kodlamanın şu olduğu konusunda hemfikirdir:

‘ Program oluşturmak üzere derlenen, bir bilgisayar veya kod okuyucu tarafından yürütülebilen ve belirli bir işlevi veya işlevler kümesi olan kod yazma eylemi.’

Şimdi, bu tanım oldukça geniştir. Gerçekte, tam olarak kodlama ile kastettiğimiz, ne tür bir kodlamadan bahsettiğimize bağlı olacaktır. Örneğin, bir web geliştiricisi, duyarlı ve işleyen web siteleri oluşturmak için kullanılan kodu yazar. Bu anlamda, kodlama mümkün olan en iyi web sitesini oluşturmaktır.

Bununla birlikte, navigasyon ve havacılık mühendisliğinde çalışan birinin uzun yolculuklar sırasında bir uçağın otomatik pilotta çalışmasına izin veren kod yazması gerekebilir. Bu bir web sitesi oluşturmaktan tamamen farklıdır ama yapılan iş yine kodlama ile yapılıyor.

“ Yeni başlayanlar için nasıl kodlanır” cevabını aramaya başlamadan önce , bu nedenle, ne tür bir kodlama yapmak istediğinizi dikkatlice düşünmeniz gerekir. Bu, öğrenmeyi seçtiğiniz dilleri ve bunları nasıl öğrendiğinizi belirleyecektir. Şimdilik, yeni başlayanlar için bir kod yazmayı neden öğrenmeye başlamanız gerektiğine hızlı bir şekilde bakalım.

Neden Kodlamayı Öğrenmeliyim ?

Kodlama, öğrenmek isteyen insanlar için bir fırsatlar dünyası sunan heyecan verici yeni bir alandır. Duymuş olabileceğinize rağmen, kodlamayı öğrenmek o kadar da zor değildir. Özellikle de en yetenekli işleri elde etmek için gereken becerilerle karşılaştırdığımızda.

Ortalama bir kişi, öğrenmek istediği programlama dilini birkaç hafta içinde basit programlarını yazmaya başlayabilecek kadar öğrenebilir. Birkaç aylık yoğun çalışma sizi en az bir programlama dilinde akıcı şekilde kod yazma haline getirecektir. Yeni başlayanlar için birkaç aydan fazla bir süre boyunca kod yazmayı öğrenmek için çok çalışmak size bir kariyer kodlayıcısı olmak için ihtiyacınız olan tüm becerileri verebilir.

Kodlama öğrenmenizin size sağlayabileceği bazı faydalar şunlar olacaktır;

 1. Kazanç potansiyelinizi büyük ölçüde artıracaktır.
  Deneyimli kodlayıcılar ve programcılar, özellikle serbest çalışan veya geliştirici olarak çalışıyorlarsa, son derece yüksek ücretler talep edebilirler. Birçok kodlayıcı saatte 200 TL’den az bir ücretle çalışmaz, bu da size en çılgın hayallerinize kadar yaşamanız için bir gelir sağlar. Ve en iyi şey? Orada kodlayıcı sıkıntısı olması, insanların size bir deneyiminiz olduğunda, size daha fazla miktarlar ödeyecekleri anlamına gelir.
 2. Kendiniz için çalışabilirsiniz.
  Kodlamanın ne olduğunu anlayan birçok kişi büyük şirketlerde geleneksel şekilde çalışma zorunluluğu yoktur ve büyük bir bölümü serbest roller ile çalışmayı tercih eder. Bir serbest kodlayıcı olarak, istediğiniz yerde, istediğiniz zaman ve nasıl çalışmak istediğinize sahip olacaksınız. Gerçekte, kodlayıcılar için o kadar çok iş var ki, sadece zevk aldığınız projeler üzerinde çalışabileceksiniz.
 3. Projeleriniz üzerinde çalışabilirsiniz.
  Girişimci bir çizginiz varsa, kodlamayı öğrenmek, birden fazla alanda proje üretmek anlamına gelir ve sadece ihtiyacınız olan şey hayal gücünüz olacaktır.
 4. Kodlama eğlencelidir! 
  Web sitelerinizi sıfırdan oluşturabileceğiniz, duyarlı mobil oyunlar oluşturabileceğiniz ve veri analiz paketleri programlayabileceğinizi hayal edin. Kod yazmayı öğrenirseniz, tüm bunları ve daha fazlasını eğlenceli, ilgi çekici bir şekilde yapabilirsiniz!
 5. Kodlamayı öğrenmek iş devamlılığı sağlar.
  Aynı şekilde, bir kodlayıcı olarak bir kariyere devam edebilmek size önemli miktarda iş güvenliği sağlayacaktır. Kodlayıcılar ve programcılar modern dünyada talep görüyorlar ve bu da çok sayıda iş bulmalarını sağlıyor.

Bunlar sadece kodlamanın ne olduğunu bilmekle kalmayıp kodlamayı öğrenmenizin faydalarından sadece birkaçıdır. Bunu yapmak, işinizin asla bitmemesini, gelişirken çevrenizdeki teknolojiyi ve dünyayı anlama yeteneğinizin olmasını ve ilginç iş tekliflerine hayır diyebilmenizi sağlayacaktır.

Doğru Dilleri Seçin

Farklı programlama türleri farklı beceriler gerektirir. Örneğin, bir web sitesini nasıl kodlayacağınızı öğrenmek istiyorsanız, HTML , CSS , Java ve JavaScript gibi dilleri öğrenmelisiniz . Benzer şekilde, mobil uygulama geliştirme için Java (Android için) veya Objective-C (iOS için) gerekir. Doğru dili seçmek son derece önemlidir. Bu yüzden aşağıda en çok kullanılan programlama dillerinden bazılarını özetledik.

HTML

İşaretleme dili olan Html, web sayfalarının hazırlanmasında kullanılan sistemdir. Bir programlama dili olmayan Html bilgisayarlarımızda kullandığımız web sitelerinin oluşturulmasında kullanılır. Chrome, Fİrefox ve İnternet Explorer gibi tarayıcılar html kodlarını işleyerek bu kodları web sayfasına dönüştürür. En basitinden bir giriş formu HTML ile yapılır fakat bu giriş formunun çalışması yani kullanıcı adı ve şifre girilip, giriş yap butonuna basınca işlem yapması için programlama dili gerekir. İşte HTML ile programlama dili arasındaki farkı ve birbirine bağlılığı burada anlamak mümkün. HTML tek başına bir işe yaramaz, sadece bir görüntü oluşturur ama programlama diliyle yapılan kontrol ve işlemler bunların işlevsel olmasını sağlar, işlem yapmasını sağlar.

Html Kodları

CSS

CSS bir kısaltmadır. “Cascading Style Sheets” kelimesinin baş harflerinden oluşur. Dilimizdeki anlamı: Basamaklı Stil Sayfası. HTML kadar kolay olmasa da, hala kodlamanın ne olduğunu anlamaya çalışan insanlar için öğrenmek de oldukça kolaydır. Bir çok insan HTML ve CSS’yi aynı anda öğrenmeyi tercih ediyor, çünkü bir sürü şey yapmadan önce her ikisine de ihtiyacınız var.
HTML ile birlikte CSS kullanmak, yazı tipleri, renkler, stiller ve daha fazlası gibi şeyleri özelleştirerek web sayfanızı şekillendirmenize olanak tanır. HTML, web tarayıcınıza web sayfanızın belirli bir kısmının nasıl görünmesi gerektiğini söylese de, CSS kodu onu kontrol eder.

Css

Python

Python tartışmasız en iyi bilinen kodlama dilidir. Nispeten basit bir sözdizimi ve birçok kullanım senaryosu ile çok yönlü bir dil olan Python, yeni başlayanlar için harika bir dildir.

Okulda öğretilen en yaygın dildir. Yapay zeka ve makine öğrenimi de dahil olmak üzere bir dizi gelecek ve ileri teknolojinin ön saflarında yer alır. Bu, gelecekte Python geliştiricileri için çok sayıda işin olacağı anlamına gelir.

Oldukça Etkileyici Bir Programlama Dili

Java

Python ile birlikte Java, kodlamanın ne olduğunu tanımlayan en çok yönlü ve en yaygın kullanılan kodlama dillerine sahiptir. Temel olarak arka plan web geliştirme ve mobil uygulama oluşturma için kullanılır ancak bunlarla sınırlı değildir.

Tarihsel olarak, yerel Android uygulamalarının büyük çoğunluğu Java kullanılarak oluşturuldu. Bu yavaş yavaş değişmekle birlikte, yeni uygulamalar oluşturmanın yanı sıra zaten mevcut olan uygulamaları korumak ve güncellemek için geleceğe giden geliştiricilere çok fazla talep olacak.

Java’nın ana avantajlarından biri ölçeklenebilirliğidir. Bu, dünyanın en büyük ve en başarılı web siteleri arasında en çok tercih edilen dillerden biri olmasına yol açtı. Ayrıca kullanımı nispeten kolaydır, öğrenmesi kolaydır ve sözdizimi İngilizce’ye benzer şekilde yazılır.

Java ile yapılan uygulamalar

JavaScript

JavaScript (Java ile karıştırılmamalıdır), hızlı büyüyen dillerden biri olmuştur. JavaScript geliştiricilerine yönelik artan talep büyük bir kıtlığa yol açarak birçok yeni programcı için tercih edilen bir dil haline geldi.

Javascript ile daha dinamik web arayüzleri veya hesaplamalar yapılabilmektedir. Bir butona basıldığında ne yapılması gerektiği, bir yazı alanına yazı yazıldığında otomatik tamamlama gibi işlemler Javascript ile yapılmaktadır. Ayrıca elde edilen anlık verileri grafiğe çizdirme, matematiksel hesaplar ve hatta oyun yapmak gibi işlemler de yine Javascript ile yapılmaktadır. Tüm bunlar aslında Javascript’in niye önemli bir yazılım dili olduğunu da açıklıyor.

Jquery

Jquery “daha az yaz, daha çok iş yap” yöntemiyle çalışan bir Java kütüphanesidir. Başka bir değişle Jquery, Javascript kullanılarak yazıldığında çok fazla satır tutan işleri metodlarla yoğunlaştırarak bir satırla yapılmasını sağlar.

JQuery öğrenmek ve kullanmak, biraz Html, CSS ve JavaScript bilen kişiler için son derece kolaydır. Hatta JavaScript hiç bilmeyenler de rahatlıkla JQuery kullanabilir.

JQuery, kendi içerisinde birçok metot barındırır ve biz de bu metotları istediğimiz zaman, istediğimiz html elemanlarına uygulayarak sayfamıza görsel efektler ve etkileşim katabiliriz.

Webde JQuery’den başka da JavaScript kütüphaneleri kullanılsa da en popüleri JQuery’dir. Microsoft ve Google gibi dev şirketler de JQuery’yi desteklemektedir.

JQuery – Daha Az Yaz, Daha Fazlasını Yap

Objective-C Programlama Dili Nedir?

Objective-C programlama dili Apple firmasının ürünleri üzerinden uygulama geliştirmemizi sağlayan programlama dilidir. 2008 senesi itibari ile iPhone tanıtımından sonra Dünya üzerinden popüleritesi bi hayli artmıştır.

Objective-C, Dünyanın en popüler dili olan  C ‘nin Obje (Nesne) temelli halidir diyebiliriz.

Objective-C Programlama Dili Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz