Zoom Toplantısında Ses Kalitesini Elde Etmek İçin En İyi Zoom Ses Ayarları

61

Bir toplantı sırasında en iyi ses kalitesini elde etmek için Zoom ses ayarlarını nasıl yapılandıracağınız konusunda kafanız mı karıştı ? Cevabınız evet ise, burada Zoom sesi, yapılandırması ve hoparlörlerinizden ve mikrofonunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için seçenekleri kullanmanın en iyi yolunu öğreneceksiniz.

Bunun dışında, devam eden bir Zoom konferansı sırasında ses çalışmıyorsa, en iyi sorun giderme uygulamalarından bazılarını da öğreneceksiniz.

  • Bölüm 1: Toplantıdan Önce Zoom Sesi Nasıl Ayarlanır
  • Bölüm 2: Toplantı Sırasında Zoom Sesi Nasıl Ayarlanır
  • Bölüm 3: Zoom Sesi Sorunlarını Giderme

Zoom Toplantısında Ses Nasıl Kurulur?

Toplantı sesi hem toplantı öncesinde / sonrasında hem de toplantı sırasında yapılandırılabildiğinden, Zoom toplantı ses ayarları hakkında konuşurken geniş bir yelpazeyi ele alır . Her iki senaryoda da Zoom ses ayarlarıyla çalışmak aşağıda ayrıntılı olarak tartışılmaktadır.

Adım 1: Zoom Ses Ayarları Kutusuna Erişin

Zoom’u başlatın, sağ üst köşedeki Ayarlar ( Dişli ) simgesine tıklayın ve daha sonra açılan Ayarlar kutusunun solundaki gezinme çubuğundan Ses kategorisine gidin .

 Yakınlaştırma Toplantı Ayarları simgesi

Adım 2: Çıkış Cihazını Seçin ve Test Edin

Kullanım Hoparlör tercih çıkış cihazı (örneğin hoparlör, kulaklık, vb) almak için açılır listeyi açın ve tıklayın. Çıkış sesini uygun bir seviyede ayarlamak için Volume kaydırıcısını kullanın .

 Yakınlaştırma Toplantı Ayarları - Ses

3. Adım: Mikrofonu Seçin ve Test Edin

Bir ses giriş kaynağı (tipik olarak bir mikrofon) seçmek için Mikrofon açılır listesini kullanın ve iyi çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için Test Mic‘i tıklayın . Giriş ses seviyesini manuel olarak ayarlamak için Volume kaydırıcısını kullanın . Alternatif olarak, Zoom’un giriş ses seviyesini çevredeki ortama göre otomatik olarak yönetmesine izin vermek için Automatically adjust volume  kutusunu işaretli bırakabilirsiniz .

Bölüm 2: Devam Eden Bir Toplantı Sırasında Ses Ayarlarını Değiştirin

Bir Zoom toplantısını başlattığınızda veya katıldığınızda, uygulama, toplantıya bilgisayar sesiyle katılmanızı veya katılmadan önce hoparlör ve mikrofonun çalışıp çalışmadığını test etmenizi isteyen bir kutu açar. Bu kutuda, bir toplantıya her ev sahipliği yaptığınızda veya katıldığınızda bilgisayarın ses cihazını ses çıkışı ve girişi için otomatik olarak kullanmak için alttaki Automatically join audio by computer when joining a meeting seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Yakınlaştırma Toplantısına Katılın

Bir toplantıdayken, sesi yönetmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Bunu yapma süreci aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır:

İpucu 1: Sesi Kapatın

Devam eden bir toplantı sırasında, devre dışı bırakmak için ana pencerenin sol alt köşesinde bulunan Mikrofon simgesine tıklayın . Mikrofonu yeniden etkinleştirmek için simgeye tekrar tıklayın.

Zoom Zoom Toplantı Sesi

İpucu 2: Çıkış Cihazını Seçin

Mikrofon simgesinin yanındaki küçük yukarı oka tıklayın ve beliren menünün Bir Hoparlör Seç bölümünden tercih ettiğiniz çıkış cihazını (hoparlörler, kulaklıklar vb.) Seçmek için tıklayın.

Zoom Zoom Toplantı Sesi Hoparlör Ayarı

3. İpucu: Giriş Cihazını Seçin

İpucu 2’de açıklandığı gibi menüdeyken, Mikrofon Seç bölümünden bir giriş cihazı seçin .

Zoom Sesi Düşük Kalitesi Sorun Giderme

Zoom toplantısındayken, sesle ilgili bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunlar, donanım cihazlarının yönetilmeyen konumlandırılmasından, Zoom ses ayarlarının yanlış yapılandırılmasından veya her ikisinden kaynaklanıyor olabilir. En yaygın Zoom ses sorunlarından bazıları ve bunların olası çözümleri aşağıda tartışılmaktadır:

 Yakınlaştırma Toplantı Ayarları Gelişmiş Ses Ayarları

Bölüm 3: Zoom Sesi Sorunlarını Giderme

Zoom Audio Sorun 1: Sesli Geri Bildirim Döngüsü

Bu ne?

Sesli geri bildirim döngüsü, sesinizin sonsuz sayıda kendini tekrar etmesi ve hiçbir şekilde durmamasıdır.

Nasıl Olur?

Harici hoparlörler ve mikrofon kullandığınızda ve her ikisi de yakına yerleştirildiğinde, hoparlörden çıkan herhangi bir ses mikrofon tarafından alınır. Zoom, sistem sesinden gelen sesleri kabul edecek şekilde yapılandırılırsa, mikrofon sinyalleri tekrar mikrofona ses çıkışını gönderen hoparlörlere gönderir. Bu yineleme hiçbir zaman bitmediği için, sürekli olarak bir sesli geri bildirim döngüsü duyarsınız.

Yakınlaştırma Toplantısında Ses Döngüsü Nasıl Çözülür?

Bu sorunu ortadan kaldırmak için hem mikrofonu hem de hoparlörü birbirinden güvenli bir mesafeye yerleştirdiğinizden emin olun. Bu, mikrofonun hoparlörlerden herhangi bir çıktı almasını engeller ve ses geri besleme döngüsü zinciri asla gerçekleşmez.

Yakınlaştırma Sesi Sorun 2: Arka Plan Gürültüsü

Bu ne?

Arka plan gürültüsü, yakınlaştırma ile sesli arama sırasında duyduğunuz bozulma veya uğultudur.

Yakınlaştırma Toplantısında neden arka plan gürültüsü duyuyorum?

Çoğunlukla profesyoneller tarafından veya kayıt stüdyolarında kullanılan son derece hassas bir mikrofonunuz varsa, bir Yakınlaştırma toplantısı sırasında çok fazla arka plan gürültüsü yakalama olasılığı vardır.

Yakınlaştırma toplantısında arka plan gürültüsü nasıl kaldırılır?

Ses ayarları kısmında bulunan Suppress background noise yazısının altındaki kısımdan arka plan gürültü ayarlarını yapabilirsiniz. Ben de High seçili ve çok memnunum.

Zoom Audio Sorun 3: Yankı

Bu ne?

Yakınlaştırma ses yankısı , ses etkinken devam eden bir Yakınlaştırma toplantısı sırasında bir yankı sesi duyduğunuzda ortaya çıkar.

Nasıl Olur?

Yankı, bir dizüstü bilgisayardayken ve yerleşik hoparlörler ve mikrofon kullandığınızda ve bu da hoparlör veya mikrofon ses seviyesi maksimuma ayarlandığında gerçekleşir.

Yakınlaştırma toplantısında yankı nasıl kaldırılır?

Daha önce belirtildiği gibi, bu tür istenmeyen yankı veya ses geri besleme döngüsü sorunlarını önlemek için her zaman bir kulaklık kullanılması önerilir. Bir kulaklığa erişiminiz yoksa, sesi otomatik olarak ayarlamak için mikrofon ayarlarını yapılandırmayı deneyin ve hoparlör sesini maksimuma getirmemeyi deneyin.

Sonuç

Bir toplantıya ev sahipliği yapmadan veya katılmadan önce Zoom ses ayarlarını yapılandırmak , devam eden bir konferans sırasında herhangi bir ses tutarsızlığını önlemek için her zaman akıllıca bir yaklaşımdır. Mikrofon ayarlarını yapılandırmak için yukarıda verilen yöntemleri kullanabilirsiniz. Herhangi bir Zoom ses yankısı , geri bildirim döngüsü veya arka plan seslerinden kaçınmak için Zoom toplantısı sırasında ortalama kalitede bir kulaklık kullanmanız da önerilir .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz